A Nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hétfőn ismertetett őszi világgazdasági kilátások jelentésében lefelé módosította a globális növekedésre vonatkozó előrejelzését a világgazdaságban tapasztalható bizonytalanságokra hivatkozva. A 2012-es magyar GDP-növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről 0,6 százalékos csökkenésre módosította.
A legnagyobb veszélyt a helyi szakpolitikák miatti növekvő bizonytalanság jelenti
A 2012. évi visszaesést elsősorban az üzleti és a fogyasztói hangulat romlása, a jelentős költségvetési kiigazítás, valamint a szigorúbb hitelezési politikák okozzák majd. A szervezet szerint a magyarországi fogyasztói bizalomra a legnagyobb veszélyt a helyi szakpolitikák miatti növekvő bizonytalanság jelenti, de a gazdasági kilátásokra negatívan hat a tompuló világgazdasági növekedési ütem is. Az OECD a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólítja fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet.
A párizsi székhelyű szervezet szerint a kialakult piaci feszültség jelentős mértékben korlátozza a jegybank monetáris enyhítési mozgásterét. Úgy vélik, a jegybank legfeljebb 5,5 százalékra lesz képest csökkenteni irányadó kamatlábát 2013-ig, holott ennél nagyobb mérséklésre lenne szükség. A szervezet szerint a kormány által bejelentett adóemelések, a minimálbér megemelése és a gyenge forint inflációs nyomást gerjeszthetnek.
A régió átalakulásának finanszírozására húsz éve létrehozott londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) minap kiadott legfrissebb átfogó előrejelzése a jövő évre Magyarországnak 0,5 százalékos gazdasági növekedést jósol az előző előrejelzésben szereplő 2,8 százalék helyett.
Az euróövezet recessziója is lehúzza Magyarországot
Londoni felzárkózó piaci elemzők is jelentősen csökkentették Magyarországra és a kelet-közép-európai gazdaságokra adott jövő évi növekedési előrejelzésüket hétfői helyzetértékelésükben, miután új, ugyancsak rontott prognózisuk szerint az euróövezet 2012 egészét recesszióban tölti.
Az eddig várt 0,5 százalékos növekedés helyett 2012-ben most már átlagosan 0,2 százalékos GDP-visszaesést jósolnak az euróövezetben a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemzőrészlegének felzárkózó térségi közgazdászai befektetőknek hétfőn összeállított globális előrejelzésükben. A ház ennek nyomán Magyarországon az eddigi prognózisában szereplő 1,2 százalékos növekedés helyett jövőre egész évre stagnálást vár, de a következő hat hónapban technikai recessziót is valószínűsítenek a magyar gazdaságban, vagyis nem tartják kizártnak, hogy két egymást követő negyedévben csökkenni fog a magyar GDP-érték. A Morgan Stanley londoni elemző stábja azt is megállapítja, hogy a hazai kereslet továbbra is nyomott, emellett a külkereskedelem növekedési hozzájárulása is várhatóan csökkenni fog a központi euróövezeti gazdaságok lassulása miatt. A ház elemzői „biztatónak" nevezték, hogy a magyar kormány most már „nyitottabb" a külső segítség lehetőségére az IMF és az EU részéről.
Van olyan prognózis a Cityben - bár korántsem ez a konszenzus -, amely a magyar gazdaságban 2012 egészére is recessziót valószínűsít. Ez utóbbi jóslat a Capital Economics - az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház - minap összeállított, 2012-re szóló térségi GDP-becslésében szerepel. A ház londoni közgazdászai a csökkenő külső kereslet és a feszesebbé váló hazai költségvetési politika együttes hatásaként 0,5 százalékos visszaesést jósolnak jövőre. Az eddig várt 1,3 százaléknál 0,8 százalékponttal alacsonyabb, 0,5 százalékos növekedéssel számolnak a magyar gazdaságban 2012 egészére a JP Morgan bankcsoport londoni közgazdászai minap kiadott felülvizsgált prognózisukban. A UBS bankcsoport londoni befektetési elemzőrészlegének friss átfogó előrejelzése szerint a ház Magyarországon az eddig jósolt 1,5 százalék helyett 0,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2012-re, miután az általa eddig várt 1,0 százalék helyett most már csak 0,2 százalékos átlagos gazdasági növekedést valószínűsít az euróövezetben, és emiatt erősen rontották a közép-európai felzárkózó gazdaságokra szóló prognózisukat is.