Magyarország recesszióba süllyed

Magyarország recesszióba süllyed jövőre az OECD szerint. A szervezet hitelmegállapodás megkötését sürgeti a Nemzetközi Valutaalappal a befektetői bizalom helyreállítása érdekében, és a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólítja fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet. Jelentősen csökkentették hétfői helyzetértékelésükben a kelet-közép-európai gazdaságokra, köztük Magyarországra adott jövő évi növekedési előrejelzésüket londoni felzárkózó piaci elemzők, miután új, ugyancsak rontott prognózisuk szerint az euróövezet 2012 egészét recesszióban tölti.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hétfőn ismertetett őszi világgazdasági kilátások jelentésében lefelé módosította a globális növekedésre vonatkozó előrejelzését a világgazdaságban tapasztalható bizonytalanságokra hivatkozva. A 2012-es magyar GDP-növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről 0,6 százalékos csökkenésre módosította.


A legnagyobb veszélyt a helyi szakpolitikák miatti növekvő bizonytalanság jelenti

OECD-számok
Az OECD Magyarországon 2011-ben 4 százalékos általános költségvetési többletet, 2012-ben 3,4 százalékos hiányt vár. A maastrichti kritériumok szerint számított GDP-arányos államadósság az idei 84,2 százalékról jövőre 85,1 százalékra, 2013-ban pedig 85,9 százalékra nő. Az idei 1,9 százalékos folyó fizetésimérleg-többlet 2012-ben 1,4 százalékra, 2013-ban 1,2 százalékra mérséklődik.

A 2012. évi visszaesést elsősorban az üzleti és a fogyasztói hangulat romlása, a jelentős költségvetési kiigazítás, valamint a szigorúbb hitelezési politikák okozzák majd. A szervezet szerint a magyarországi fogyasztói bizalomra a legnagyobb veszélyt a helyi szakpolitikák miatti növekvő bizonytalanság jelenti, de a gazdasági kilátásokra negatívan hat a tompuló világgazdasági növekedési ütem is. Az OECD a devizahitelek végtörlesztési programjának felszámolására szólítja fel Magyarországot, mivel az jelentős hitelszűkéhez vezethet.

A párizsi székhelyű szervezet szerint a kialakult piaci feszültség jelentős mértékben korlátozza a jegybank monetáris enyhítési mozgásterét. Úgy vélik, a jegybank legfeljebb 5,5 százalékra lesz képest csökkenteni irányadó kamatlábát 2013-ig, holott ennél nagyobb mérséklésre lenne szükség. A szervezet szerint a kormány által bejelentett adóemelések, a minimálbér megemelése és a gyenge forint inflációs nyomást gerjeszthetnek.

Nyolc százalék lesz az alapkamat 2012 első negyedév végére?
Nyolc százalék lesz az alapkamat 2012 első negyedév végére? Fél százalékpontos kamatemelést valószínűsít a legnagyobb eséllyel a londoni elemzői közösség az MNB monetáris tanácsának keddi kamatdöntő ülése előtt. A Goldman Sachs londoni felzárkózó piaci elemzői hétfői előrejelzésükben közölték, hogy 0,50 százalékpontos kamatemelést tartanak a legvalószínűbbnek, és azt, hogy a jegybank ezután 0,25-0,50 százalékpontos lépésekben összesen 2,00 százalékpontos emelést hajt végre 2012 első negyedévének végére, vagyis addigra 8,00 százalékos alapkamatot várnak. Kisebb esélyűnek nevezték azt a lehetőséget, hogy a monetáris tanács egy vagy két lépésben hajtja végre a cég által valószínűsített 2,00 százalékpontos emelést, mert ezzel azt az egyértelmű üzenetet küldené a piacnak, hogy „vészhelyzetinek” tartja a jelenlegi környezetet. A JP Morgan bankcsoport londoni elemzői is 0,50 százalékpontos kamatemelést várnak, és azt valószínűsítik, hogy a monetáris tanács jelezni fogja készségét a további emelésekre szükség esetén. Egyes citybeli jóslatok drasztikusabb, 2,00 százalékpontig terjedő egyszeri szigorítást sem zárnak ki.


A régió átalakulásának finanszírozására húsz éve létrehozott londoni Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) minap kiadott legfrissebb átfogó előrejelzése a jövő évre Magyarországnak 0,5 százalékos gazdasági növekedést jósol az előző előrejelzésben szereplő 2,8 százalék helyett.

Az euróövezet recessziója is lehúzza Magyarországot

Londoni felzárkózó piaci elemzők is jelentősen csökkentették Magyarországra és a kelet-közép-európai gazdaságokra adott jövő évi növekedési előrejelzésüket hétfői helyzetértékelésükben, miután új, ugyancsak rontott prognózisuk szerint az euróövezet 2012 egészét recesszióban tölti.

Mi várható az IMF-től?
Magyarország valószínűleg nem felel meg az IMF kevés kondícióval járó rugalmas hitelkerete (FCL) feltételeinek a Morgan Stanley londoni szakértői szerint, de a cég azt „mindenképpen” el tudja képzelni, hogy a valutaalap 2012 első felében „valamilyen elővigyázatossági támogatást” megad Magyarországnak. Azt is lehetségesnek tartják, hogy az IMF az új elővigyázatossági és likviditási keret (Precautionary and Liquidity Line, PLL) alapján nyújt segítséget.

Az eddig várt 0,5 százalékos növekedés helyett 2012-ben most már átlagosan 0,2 százalékos GDP-visszaesést jósolnak az euróövezetben a Morgan Stanley bankcsoport londoni befektetési és elemzőrészlegének felzárkózó térségi közgazdászai befektetőknek hétfőn összeállított globális előrejelzésükben. A ház ennek nyomán Magyarországon az eddigi prognózisában szereplő 1,2 százalékos növekedés helyett jövőre egész évre stagnálást vár, de a következő hat hónapban technikai recessziót is valószínűsítenek a magyar gazdaságban, vagyis nem tartják kizártnak, hogy két egymást követő negyedévben csökkenni fog a magyar GDP-érték. A Morgan Stanley londoni elemző stábja azt is megállapítja, hogy a hazai kereslet továbbra is nyomott, emellett a külkereskedelem növekedési hozzájárulása is várhatóan csökkenni fog a központi euróövezeti gazdaságok lassulása miatt. A ház elemzői „biztatónak" nevezték, hogy a magyar kormány most már „nyitottabb" a külső segítség lehetőségére az IMF és az EU részéről.

A régió helyzete is romlik
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) mostani előrejelzése a közép-európai és balti országcsoport egészében 1,7 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít jövőre, éppen a felét az eggyel korábbi, júliusi negyedéves prognózisban szereplő 3,4 százalékos jövő évi előrejelzésnek. A Morgan Stanley a cseh gazdaságra adott 2012-es növekedési előrejelzését meredeken, 1,5 százalékról 0,5 százalékra csökkentette, Lengyelországban pedig az eddigi 3,2 százalék helyett 2,5 százalékos növekedést jósol jövőre. A Capital Economics londoni közgazdászai 2012-ben Csehországban 0,7 százalék, Lengyelországban 1,5 százalékos, növekedést várnak.

Van olyan prognózis a Cityben - bár korántsem ez a konszenzus -, amely a magyar gazdaságban 2012 egészére is recessziót valószínűsít. Ez utóbbi jóslat a Capital Economics - az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház - minap összeállított, 2012-re szóló térségi GDP-becslésében szerepel. A ház londoni közgazdászai a csökkenő külső kereslet és a feszesebbé váló hazai költségvetési politika együttes hatásaként 0,5 százalékos visszaesést jósolnak jövőre. Az eddig várt 1,3 százaléknál 0,8 százalékponttal alacsonyabb, 0,5 százalékos növekedéssel számolnak a magyar gazdaságban 2012 egészére a JP Morgan bankcsoport londoni közgazdászai minap kiadott felülvizsgált prognózisukban. A UBS bankcsoport londoni befektetési elemzőrészlegének friss átfogó előrejelzése szerint a ház Magyarországon az eddig jósolt 1,5 százalék helyett 0,5 százalékos GDP-növekedést valószínűsít 2012-re, miután az általa eddig várt 1,0 százalék helyett most már csak 0,2 százalékos átlagos gazdasági növekedést valószínűsít az euróövezetben, és emiatt erősen rontották a közép-európai felzárkózó gazdaságokra szóló prognózisukat is.

Globális lassulás várható
Az OECD hétfőn ismertetett őszi összeállítása szerint a globális gazdaság az idén 3,8 százalékkal fog bővülni a korábban várt 4,2 százalék helyett. A 27 fejlett országot tömörítő szervezet jövőre 3,4 százalékos növekedést valószínűsít, a fél évvel ezelőtti 4,6 százalékkal szemben, 2013-ban pedig 4,3 százalékot valószínűsít. A 27 tagországban az idén átlagosan 1,9, jövőre 1,6, 2013-ben 2,3 százalékos növekedés várható, az euróövezetben idén 1,6, jövőre 0,2, 2013-ban pedig 1,4 százalék lesz a növekedés az OECD szerint. A világgazdaság növekedésére nézve az euróövezeti válság a legnagyobb kockázati tényező, mivel megfelelő kormányzati intézkedések híján nemcsak az eurózóna országait fenyegeti recesszió, hanem ott is a gazdasági helyzet masszív romlását idézheti elő, ahol most még viszonylag stabil a pénzügyi helyzet. Az OECD elemzői úgy vélik, hogy elengedhetetlen a bankszektor feltőkésítése, az európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) kapacitásainak bővítése. Mindamellett a szervezet aggasztónak tartja, hogy az euróövezeti vezetők még mindig nem adtak megfelelő választ az adósságválságra. „Aggodalomra ad okot, hogy a politikusok nem képesek belátni annak szükségességét, hogy határozott lépéseket tegyenek a globális gazdaságot veszélyeztető reális és egyre növekvő kockázatok kezelésére” – jelentette ki Pier Carlo Padoan, az OECD vezető közgazdásza a jelentés ismertetésekor.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo