Selmeczi Gabriella azt mondta, remélik, hogy ez egy újabb segítséget jelent a végtörlesztéshez, és így még többen tudnak majd élni ezzel a lehetőséggel. Emlékeztetett, a devizahitelesek a végtörlesztéshez adómentesen eladhatják ingatlanjukat, és ehhez hasonlóan például az egyenesági hozzátartozótól kapott támogatás után sem kell adót fizetni. Azonban mivel igény van a végtörlesztésre - folytatta -, a kormányoldal úgy döntött, újabb segítséget ad az embereknek, így született meg az a rendelkezés, hogy a munkaadók 7,5 millió forint összegig adómentes támogatást adhassanak dolgozóiknak. Kiemelte: támogatásról van szó, nem hitelről.
A pénzt közvetlenül a hitelező bank számlájára kell utalnia a munkáltatónak - közölte, hozzáfűzve, hogy ha valaki már végtörlesztett, akkor is kérheti a munkáltatójától az adómentes támogatást. Ebben az esetben - megegyezés esetén és a szükséges iratok bemutatása után - a munkavállaló megkapná a pénzt a foglalkoztatójától.
A szóvivő szerint a munkaadóknak is érdekük, hogy segítsék munkavállalóikat "a devizaadósság csapdájából való kiszabadulásban", hiszen "nyilván teljesen másképp dolgozik egy ember, akit nem nyomaszt az, hogyan fogja törleszteni a részleteket". Selmeczi Gabriella egyúttal arra biztatta az embereket, hogy keressék meg munkáltatójukat, és éljenek az adómentes támogatás lehetőségével. A munkaadók számára azért is ösztönzést jelent az új lehetőség, mert így egyösszegű, adómentes támogatással az elkövetkező időszak bérköltségeinek számottevő részét spórolhatnák meg.
Hangsúlyozta, hogy a végtörlesztés szabályai egyébként nem változnak, ugyanúgy az év végéig kell bejelenteni az igényt, és 2012. február végéig kell teljesíteni. Kérdésre megjegyezte, jelenleg nincs tervben kezdeményezés a határidők kitolására. Arra, hogy az adómentesség mind a munkáltatóra, mind pedig a munkavállalóra vonatkozik-e, a Fidesz szóvivője azt válaszolta: ha a 7,5 millió forintot vagy az az alatti összeget megkapja a dolgozó a munkaadójától, akkor azt a támogatást nem terheli adó.
A döntésnek köszönhetően jelentősen megnövekedhet a végtörlesztők száma, pedig a lehetőséget már eddig is sok oldalról támadták. (Tíz hetet kapott hazánk, hogy reagáljon a külföldi bankoknak a devizahitelek végtörlesztésével kapcsolatos aggályaira.) A PSZÁF korábban közzétett statisztikái szerint közel 30 ezer fő végtörlesztése 44 milliárd forintos veszteséget okozott a bankszektornak október végéig, így ha végül ennek tízszerese, 300 ezer fő végtörlesztene (február végéig tehetik meg), annak a bankszektor tőkéjére gyakorolt negatív hatása meghaladhatná a 400 milliárd forintot is. 400 milliárd forintnyi tőkehiány pedig (anyabanki tőkepótlás vagy állami beavatkozás hiányában) 3500-4000 milliárd forintnyi hitellehetőségtől fosztja meg a magyar gazdaságot- írja a Portfolio.