A kódex megszületését Jerzy Buzek elnök azt követően tartotta szükségesnek, hogy három képviselőről kiderült: komoly összegeket fogadtak el magukat cégek küldötteinek kiadó brit újságíróktól, és cserébe vállalták bizonyos európai uniós jogszabály-módosítások felkarolását.
A jövőre életbe lépő új szabályzat szerint az EP tagjai 150 eurónál nagyobb értékű adományt nem fogadhatnak el. Jelezniük kell emellett az EP illetékeseinek az olyan melléktevékenységüket, amelyért évente 5 ezer eurónál nagyobb javadalmazást kapnak. Továbbá nyilvánosságra kell hozniuk, hogy a képviselővé választásuk előtti három évben milyen szakmai tevékenységet végeztek. Azt is jelezniük kell, hogy betöltenek-e bizonyos tisztségeket vállalatok vagy civil szervezetek vezető szerveiben.
Itthon nincs javulás
Hazánk korrupciós megítélése nem javult: jelenleg az 54. helyen áll a 183 országot vizsgáló korrupciós rangsorban, míg tavaly az 50. volt 178 ország között; európai összehasonlításban a tavalyihoz hasonlóan a 20. helyezett - ismertette a Transparency International (TI) 2011-es Korrupció Érzékelési Index (CPI) eredményeit Földes Ádám, a nemzetközi szervezet magyarországi vezetője.
"Magyarországon az elmúlt évben a korrupció elleni fellépésben kulcsszerepet játszó független intézmények kerültek veszélybe, ami tovább rontotta az ország megítélését" - mondta Földes Ádám. Az elemzők azt látják, hogy politikai elszámoltatás folyik, ami összefügg korrupciós ügyekkel, nem látszik azonban, hogy átfogó és hatékony korrupcióellenes intézkedéseket vezetnének be. Negatívan értékelik a jogállami garanciák és a jogbiztonság sérelmét, a közszektorban látható politikai korrupciót is.