A nemzeti eszközkezelő felállításáról is szavaznak

Egyebek mellett a Nemzeti Eszközkezelő Tárasaság felállításáról dönthet hétfőn az előző héten két alkalommal éjszakai pihenőt sem tartó országgyűlés, majd péntekig tizenhat korábban tárgyalni kezdett javaslat - köztük a 2012. évi költségvetés - vitáját folytatja, és belekezdhet nyolc új kormányoldali előterjesztés megtárgyalásába is. Egy hónap alatt immár harmadik alkalommal ezen a héten is ötnapos ülést tart a parlament.


Fotó: MTI

A hétfői határozathozatalok napirendjén szerepel a Nemzeti Eszközkezelő Társaság (NET) létrehozása, hivatalos nevén „a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról szóló törvényjavaslat". A kormány az előterjesztéssel a nehéz helyzetbe jutott devizahitelesek helyzetén próbál segíteni. Az eszközkezelő egy módosító javaslat nyomán már a jövő év első napjától megkezdheti működését, egy másik változtatás értelmében pedig az eszközkezelőnek nem ajánlhat fel ingatlant megvételre az, akinek a nevén másik ingatlan is van, és nem teheti ezt majd meg az sem, aki haszonélvezeti jogot élvez.

Nemzeti eszközkezelő létrhozásának folyamata


Orbán Viktor 2010-ben,
a 29 pontos akciótervet ismertetve beszélt először
s NET-ről
Fotó: MTI

2010. június 8-án Orbán Viktor miniszterelnök 29 pontos akciótervet jelentett be, ennek 24. pontjaként beszélt a nemzeti eszközkezelő létrehozásáról. A nemzeti eszközkezelő társaságot azért javasoljuk létrehozni, hogy a bedőlt hitelű lakások ne kerüljenek ki a korábbi tulajdonosok köréből, hanem egy nemzeti eszközkezelő társaság fennhatósága alá kerülhessenek, ahol tárgyalással rendezzék az eladósodott és fizetni nem képes családok és a lakáshasználat jogát" - mondta a miniszterelnök napirend előtti felszólalásában. Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter a kormányfői bejelentés után augusztusra, majd augusztusban szeptemberre ígérte a koncepció kidolgozását, szeptember elején pedig azt ígérte, hogy a kormány október 15-éig benyújtja a parlamentnek az eszközkezelőről szóló tervezetet - írta az .

Egy évvel később - 2011. május 30-án - ötpontos megállapodás született a kormány és a bankszövetség között a devizahitelesek megsegítéséről. Ennek negyedik pontjában szerepeltek a létrehozandó nemzeti eszközkezelő társaság feladatai: egyrészt egyrészt új házépítési programot indít zöldmezős állami beruházásként, hogy az erre szoruló családoknak elhelyezést tudjon biztosítani, másrészt megvásárolja a bajba jutott adósok lakását, ahol az addigi tulajdonos bérlőként folytathatja az életét. Matolcsy György tájékoztatása szerint az eszközkezelő tulajdonában néhány ezer lakás lesz, a bankok a megyei jogú, illetve egyéb városokban a beszámított érték 50 százalékán adják át az eszközkezelőnek a bedőlt hitelek mögötti ingatlanokat, másutt az érték 35 százalékáért. Június 14-én Szatmáry Kristóf, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára az országgyűlés fogyasztóvédelmi bizottságának ülésén azt mondta: az ősszel felálló nemzeti eszközkezelő évente 5000 bérlakás vásárlásával segítheti a törleszteni nem tudó devizahiteleseket.

Nem tetszik a NET
Szomorú viccnek nevezte a kormányzat által a devizahitelesek megmentésére létrehozandó nemzeti eszközkezelőt Róna Péter közgazdász. Szerinte a kabinet ezzel átveri a lakosságot, ahelyett, hogy segítene neki.
Az MSZP számításai szerint az eszközkezelő működésére a jövő évben szánt 3 milliárd forintból mindössze 1500-2000 család lakhatása biztosítható, ezért még a jelenlegi nehéz költségvetési helyzetben is legalább ennek tízszeresét kellene e célra fordítani.
A Jobbik az eszközkezelőt kiváló lehetőségnek tartja, de az ehhez rendelt 5 milliárd forint „nevetséges, szánalmas összeg”, ami szinte semmire sem elég. 2012-ben 12 ezer lakás kerülhet veszélybe, a javaslat viszont csak 5000 lakástulajdonoson segít.
Az LMP úgy látja, hogy a nemzeti eszközkezelő csak a devizahitelesek legalsó 1 százaléknak nyújt látszatmegoldást. A javaslat legcinikusabb elemének a visszavásárlást tartják, mert kétséges, hogy az eleve alcsonyabb keresetű, szociális segélyre jogosult embereknek honnan lesz majd két év alatt 10 millió forintjuk, amikor most 20-30 ezret sem tudnak havonta kifizetni.

A nemzetgazdasági és a nemzeti fejlesztési miniszternek a Nemzeti Eszközkezelő Társaság létrehozásáról szóló 2011. június 28-ai kormányhatározat szerint július 31-éig kellett volna kidolgoznia a társaság működési feltételeit. Ezt - már a határidő lejárta után - a Magyar Közlönyben megjelent módosítás „azonnal"-ra változtatta, és a tárcavezetőknek egyéb feladatokat is kijelölt. Augusztus 8-án Kovács Zoltán kormányzati kommunikációért felelős államtitkár az -nak azt mondta: „A társaság augusztus végére tervezett gyakorlati felállítása továbbra sincs veszélyben." Végül a kormány szeptember 28-án döntött a társaság működésének feltételeiről. Az érintett adósoknak meghatározott feltételeknek kell megfelelniük ahhoz, bekerülhessenek az eszközkezelő programjába.

Cséfalvay Zoltán, a nemzetgazdasági tárca államtitkára november 17-én, a nemzeti eszközkezelőről szóló törvényjavaslat általános vitáját megnyitó expozéjában azt mondta, hogy a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek lakhatásának biztosításáról címet a viselő javaslat célja, hogy gondoskodjon a szociálisan rászoruló hiteladósok lakhatásáról azok ingatlanának megvásárlásával, így biztosítva számukra, hogy kedvezményes bérleti díj ellenében továbbra is ott lakhassanak.Elmondta: a hitelező pénzügyi intézmény a jelzáloggal terhelt ingatlan hitelszerződésben megállapított forgalmi értékének - településtípustól függően - 35-55 százalékát kaphatja meg vételárként, és véglegesen elengedi a hiteladóssal szemben fennálló követelésének a vételárat meghaladó részét, így az eszközkezelő tulajdonába tehermentes ingatlanok kerülnek.

Az ötnapos ülés további témái

Hétfőn döntés születhet még egyebek mellett az egészségügyi salátatörvényről, valamint az egyesülési jogról, a sporttörvényről és a szellemi tulajdonról szóló javaslatokról.

A parlament a teljes előterjesztést még nem fogadhatja el, de a benyújtott módosító javaslatokról történő szavazással átírhatja például az új munka törvénykönyvéről és a szakképzésről szóló javaslatokat. A munka törvénykönyvének tervezetén mintegy 700 ponton módosítanának képviselők, a szakképzésről szólón pedig több mint 100 helyen változtatnának.

Az országgyűlés kedden, a napirend előtti felszólalásokat követően újranyitja a 2012. évi költségvetés részletes vitáját, amelynek időkerete alapján a kormányoldal és az ellenzék egyaránt 130-130 percben foglalhatja össze álláspontját. A frakciók az ezt követő részletes vitákban értékelhetik az önkormányzatokról, a nemzetiségek jogairól, a szabálysértésekről és Esztergom egyes intézményeinek állami átvételéről szóló előterjesztésekhez benyújtott módosító javaslatokat.

Szerdán a felsőoktatásról, az egyes rendészeti tárgyú törvényekről és az országgyűlési képviselők választásáról tartanak részletes vitát, de terítékre kerül a befektetési alapkezelőkről és víziközmű-szolgáltatásról szóló törvényjavaslat általános vitája is.

Csütörtökön az országgyűlési képviselők javadalmazásáról, az államháztartásról és a Magyarország pénzügyi stabilitásáról szóló javaslatot kezdhetik tárgyalni, míg pénteken a nemzeti vagyonról, a területfejlesztésről és a Magyar Nemzeti Bankról szóló előterjesztések általános vitája várható.

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo