„Magyarország az IMF-fel akarja megmentetni magát" címmel számolt be kedden a Financial Times Deutschland arról, hogy az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vizsgálja a magyar kormány pénzügyi támogatásra vonatkozó kérését. Az újság úgy értékelte: a segítségkérés azt mutatja, hogy az ország vezetése tanácstalanul áll a piacok növekvő nyomásával szemben. Emlékeztetett arra, hogy Orbán Viktor miniszterelnök tavalyi választási győzelme után véget vetett a valutaalappal való addigi együttműködésnek. Az európai adósságválság azonban Magyarországot is véleményének megváltoztatására kényszerítette - írja a lap, idézve a nemzetgazdasági minisztérium közleményét, amely szerint a gazdasági növekedés támogatását célzó lépésről van szó. Az újság ugyanakkor német szakértőket is idéz, akik kételyeiknek adtak hangot a magyar makroökonómiai helyzettel kapcsolatban.
A hivatalosan egyelőre csak biztosítási kérelemnek nevezett EU- és IMF-támogatásnak az a célja, hogy megkönnyítse Magyarország adósságának finanszírozását a piacokról - írta keddi számában a konzervatív Le Figaro című francia napilap a Natixis bank véleményét ismertetve a Magyarország és az IMF közötti tárgyalások kapcsán. A bank elemzője, Juan Carlos Rodado úgy véli, hogy miután Magyarországot a nagy hitelminősítők negatív kihatású megfigyelés alá vették, a piacok már megelőlegezték a magyar szuverén adósbesorolás leminősítését a bóvli kategóriába.
A lap hangsúlyozza, hogy Magyarország egyre nehezebben tudja a 82 százalékra emelkedett GDP-arányos államadósságát a piacokról finanszírozni: a tízéves lejáratú állampapír hozama hétfőn meghaladta a 8 százalékot, a forint augusztus óta 16 százalékot veszített értékéből az euróval szemben, az exportja miatt az eurozónától nagyon függő magyar gazdaság növekedési perspektívái pedig jelentősen romlottak. A Natixis 2012-re 0,3 százalékos GDP-arányos gazdasági növekedést jelez előre a 0,5 százalékos brüsszeli prognózissal szemben. A Le Figaro azt is megemlíti, hogy a Natixis szerint Orbán Viktor kormányzása rontotta a befektetői hangulatot.
Orbán Viktor „hazafias" gazdaságpolitikája „olyan gulyás, amelyben keverednek az értelmes gondolatok a populista dumával" - írta kedden a The Wall Street Journal (WSJE) című üzleti napilap európai kiadása. A cikk felhívja a figyelmet arra, hogy a hitelminősítő intézetek aggodalmuk legfőbb forrásaként a politika kiszámíthatatlanságát jelölték meg, és megjegyezi, hogy az eurózóna problémáinak súlyosbodása miatt a hitelpiacok idegesek. A WSJE szerint „Orbán a kételkedők érett célpontjává tette Magyarországot".
„Magyarok bajban" főcím alatt címoldalon számolt be keddi számában a Gazeta Wyborcza című baloldali liberális lengyel napilap arról, hogy a magyar kormány a Nemzetközi Valutaalaphoz fordult pénzügyi segítségért. A beszámoló szerint az IMF-segítség kérésében nem lenne semmi meglepő - hiszen az unió gazdagabb országai is nemzetközi támogatásért folyamodnak -, ha a magyar kormány 2010 nyarán nem mondott volna le nyilvánosan az IMF és az EU támogatásáról az ország gazdasági szuverenitása visszaszerzésének jegyében.