Szétesés és recesszió fenyegeti az eurózónát

Euróövezeti recessziót és meredek eurókamatcsökkentést várnak 2012-re hétvégi helyzetértékeléseikben londoni pénzügyi elemzők, akik szerint a német kormánykötvény-hozamok emelkedése és az euró gyengülése is azt mutatja, hogy a piac egyre inkább tart az euróövezet szétesésétől.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!


Fotó: wikipedia

 A minapi német állampapír-aukció nagy feltűnést keltő kudarcát és az utána megindult német kötvényeladási hullámot idézte fel a hétfői piaci nyitás elé befektetőknek összeállított heti áttekintésében a Capital Economics, a City egyik legnagyobb pénzügyi-gazdasági elemzőcsoportja. A 6 milliárd euró értékben meghirdetett tízéves német kötvényre kevesebb mint 4 milliárd euró vételi ajánlat érkezett. Német államkötvény-kibocsátásnak az euró meghonosítása óta nem volt ilyen gyenge piaci fogadtatása.

A G20-ak az eurózóna megsegítéséért

Arkagyij Dvorkovics
Fotó: flickr
„Csaknem napi szinten folyik az egyeztetés arról, hogy a világ 19 legfejlettebb gazdaságát, valamint az Európai Uniót tömörítő országcsoport, a G20 államai milyen módon tudnák támogatni az eurózónát. A tagállamok pénzügyminiszterei a közeljövőben egységes javaslatokkal fognak előlépni” – tájékoztatta az Interfax hírügynökséget szombat este az orosz államfő tanácsadója Arkagyij Dvorkovics. Arra a kérdésre, miért nem tudtak megegyezni a BRICS országok (Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika) az eurózóna megsegítésének formájáról, az orosz elnök tanácsadója úgy válaszolt, hogy maga Európa sem döntötte el, mit is akar a BRICS országoktól. „Nyilvánvaló, hogy a pénzintézetek és a kormányok adósságállománya túl nagy, és meg kell találniuk annak módját, hogy miként csökkentik az eladósodás mértékét, a bankoknak pedig emelniük kell a tőkéjüket. Ehhez időre van szükség, nem hónapokra, hanem évekre. Ezekben az években az európai gazdaság valószínűleg nagyon lassan fog növekedni, ha egyáltalán nőni fog” – fejtette ki Dvorkovics. A G20-ak cannes-i csúcsértekezlete megbízta a pénzügyminisztereket, hogy a válságellenes intézkedések különböző változatait dolgozzák ki. Ennek egyik formája a Nemzetközi Valutaalapba (IMF) való pótlólagos befizetés, ezáltal a szervezet mentőkapacitásainak bővítése lehet.

Nem a német mentőakcióval
van baj

A piacok elvileg abból a meggondolásból is távol tarthatták magukat a német kormánykötvényektől, hogy Németország - ahogyan arra a legutóbbi hivatalos nyilatkozatok utaltak - immár hajlandó lenne hatalmas mértékű költségvetési kockázatot magára vállalni az euró megmentése érdekében. Ám a piaci fejlemények közelebbi vizsgálata arra vall, hogy nem a német mentőakcióhoz fűződő piaci várakozást, hanem éppen az euróövezet felbomlásával kapcsolatos, egyre nagyobb félelmet tükrözi a német kormánykötvény-hozamok emelkedése. Azt ugyanis a perifériális eurógazdaságokban nem kísérte ennek megfelelő hozamcsökkenés, márpedig ez várható lett volna, ha a piac megítélése szerint Németország valóban kész lenne magára vállalni az európeriféria költségvetési terheit - fejtegetik a Capital Economics londoni elemzői. Ennek azonban épp az ellenkezője történt: az olasz kormánykötvények hozama ismét a lélektani 7 százalékos küszöbszint fölé emelkedett, emelkedtek a portugál hozamok is, de a legkirívóbb fejlemény az volt, hogy az ír kötvényhozamok is hirtelen felszöktek 8 százalék körüli szintről 9 százalék fölé, jóllehet az ír állampapírok hozama az elmúlt fél évben - az általános folyamattal szembehaladva - jórészt csökkent.

Az euró árfolyammozgása is valószínűleg a valutaunió szétesésével kapcsolatos növekvő félelmekre utal a Capital Economics londoni szakértői szerint. A ház kiemelte, hogy az elmúlt kereskedési hét végére az euró 1,32 dollár közelébe gyengült; ez január óta a leggyengébb árfolyam, és az október végi állapothoz képest csaknem 7 százalékos árfolyamesésnek felel meg. (A kelet-közép-európai régió gazdaságainak növekedésére is hatással lehet és szűkítheti hitelellátásukat, hogy az euróövezeti válság további mélyülése leánybankjaik finanszírozásának csökkentésére kényszerítheti az euróövezeti bankokat.)

Az euróövezet már idén recesszióba süllyedt

A valutaunió erősebb tagállamai a gyengébb eurótagok támogatására mozgósítható kapacitásaik határához közelednek, erre utal az euróövezeti kötvényhozamok emelkedése a City egyik legnagyobb befektetési bankcsoportja, a Barclays Capital hétvégi helyzetértékelése szerint. A ház úgy véli, hogy „a legtöbb befektető mostanra már megértette" az euróövezet problémájának gyökereit. Abból a megfontolásból kiindulva, hogy a valutauniós kormányadósságoknak nincs hitelkockázatuk, a befektetők és a hitelfelvevő országok - ez utóbbiak között nem csupán az európeriféria országai - rendkívül magas adósságállományt engedtek felhalmozódni, ráadásul olyan fizetőeszközben, amelyet az egyes tagállamok saját jegybankjainak nem áll módjában kibocsátani. Az euróövezeti országok így most ugyanolyan jellegű adósságproblémától szenvednek, mint korábban a felzárkózó térség gazdaságai, csak éppen az adósságállomány most sokkal magasabb.

Óriási védőpajzs
Csak Olaszországnak és Spanyolországnak együtt 500–800 milliárd eurós (156–250 ezer milliárd forintos) pénzügyi „védőpajzsra” lenne szüksége ahhoz a Barclays Capital számításai szerint, hogy megvédhessék magukat

A helyzetet tovább bonyolítja a ház londoni elemzői szerint, hogy az euróövezet valószínűleg már idén a negyedik negyedévben recesszióba süllyedt. A cég előrejelzése szerint a valutauniós gazdaság teljesítménye ebben a negyedévben átlagosan 0,4 százalékkal esik vissza az előző negyedévhez képest, 2012 első negyedében pedig további 0,2 százalékos negyedéves összevetésű GDP-csökkenés várható. A Barclays Capital a jövő év egészére is 0,2 százalékos visszaesést vár az euróövezetben az eddig jósolt 0,4 százalékos növekedés helyett. A ház prognózisa szerint ebben a helyzetben az euróövezeti jegybank (EKB) hamarosan ütemes kamatcsökkentésbe kezd. A cég elemzői decemberben, januárban és februárban is egyaránt negyed százalékpontos kamatcsökkentésre számítanak; az EKB irányadó kamata így februárra 0,5 százalékra csökkenne. (Az adósságválság az eurózóna magvát is sújtja, ez ügyben ne legyenek illúziók - jelentette ki Olli Rehn, az Európai Bizottság gazdasági és pénzügyi kérdésekben illetékes alelnöke.)

Merkel és Sarkozy új akcióterve
Az eurózóna válságának eszkalálódása Angela Merkel német kancellárt és Nicolas Sarkozy francia államfőt új együttműködés meghirdetésére késztette. A Welt am Sonntag című berlini lap szerint Merkel és Sarkozy immár nem akarnak arra várni, hogy valamennyi uniós tagállam egyetértésre jusson az euróválság megoldásának útjait illetően. A válság megállítása érdekében a két politikus új stabilitási paktumot kötne az azokkal az eurózóna-tagállamokkal, amelyek készek a szigorú takarékosságra. (Az EU alapszerződése legalább 9 tagállam közreműködése esetén megengedi az ilyen jellegű együttműködést.) Merkel – aki még az Európai Központi Bank (EKB) általa eddig ellenzett hangsúlyosabb szerepvállalását is elfogadná – és Sarkozy már a jövő héten ismertetni kívánják közös javaslataikat, ily módon is demonstrálva eltökéltségüket az adósságválság megoldására. A német kancellár és a francia államfő, akik szükségesnek tartják az európai szerződések módosítását, mindezzel nyomást kíván gyakorolni azokra az országokra, amelyek ellenzik azt.

Az európai pénzügyi válság gyorsan közeledik
a végkifejlet felé

Az euróövezeti recessziót és a valutaunió valamilyen formájú felbomlását más nagy londoni házak is jelentős eséllyel jósolják. Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb gazdaságelemző csoportja - decemberre szóló, Londonban már hozzáférhetővé tett havi globális előrejelzésében közölte, hogy 2012 egészében átlagosan 0,3 százalékos GDP-csökkenést vár az euróövezetben. A cég elemzői közölték azt is, hogy jóllehet a valutaunió szétesése nem a központi előrejelzési forgatókönyvük, azonban továbbra is hozzávetőleg 40 százalékosra taksálják az euróövezet „részleges összeomlásának" esélyét.

Az EIU értékelése szerint az európai pénzügyi válság „gyorsan közeledik a végkifejlet felé", és már nincs messze „az átbillenési ponttól". Ha Olaszország - a harmadik legnagyobb eurógazdaság - nem tudja fenntartható szintre csökkenő hozamokkal biztosítani piaci finanszírozását, annak következménye a törlesztésképtelenné válás lesz. Ez pedig valószínűleg az olasz eurótagság végét is jelentené, ami viszont a valutaunió teljes széteséséhez vezethet.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo