Orbán és Matolcsy Magyarország és Európa növekedéséről
Magyarországnak konkrét reálgazdasági növekedési tervekre, így iparfejlesztési, mezőgazdasági, és szolgáltatásfejlesztési programokra van szüksége ahhoz, hogy a kedvezőtlen európai gazdasági folyamatok miatt ne essen recesszióba – mondta Orbán Viktor hétfőn Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminiszterrel tartott közös sajtótájékoztatóján. Matolcsy György egy konferencián, amelyen a német pénzügyminiszter is részt vett, arról beszélt, hogy az európai válság legyőzéséhez növekedési fordulatot kell végrehajtani, meg kell határozni egy újraiparosítási koncepciót, oktatási forradalomra, duális szakképzési modellre, demográfiai, valamint foglalkoztatási fordulatra van szükség.
Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!
Magyarország figyelemreméltó reformokat indított útjára, és Németország támogatni fogja ezek végrehajtását - mondta Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminiszter Orbán Viktor miniszterelnökkel tartott közös sajtótájékoztatóján hétfőn a parlamentben. A német pénzügyminisztert hétfő délelőtt a Budapesti Corvinus Egyetem díszdoktorává avatták, ezt követően tárgyalt a magyar kormányfővel. Orbán Viktor szerint a 2010 és 2012 közötti időszak arról szól, hogy Magyarország megerősödjön, és a saját lábára álljon, így 2012-re Európa egyik legversenyképesebb gazdasága legyen. Schäuble szerint ahogyan Magyarország sikerei ismertté válnak, az azokat övező európai viták is elcsitulnak.
Az európai összetartozást nem lehet állandóan megkérdőjelezni
Wolfgang Schäuble elmondta: Orbán Viktorral az EU állam- és kormányfőinek pénteki találkozóján megvitatandó fontos kérdésekről tárgyaltak, és ő ismertette a német kormány ezzel kapcsolatos elképzeléseit, támogatást kérve a magyar miniszterelnöktől. Kiemelte: a német kormány szerint rövid időn belül olyan döntésre van szükség, amely lehetővé teszi, hogy közös fiskális unió mellett a valutaunión belül olyan korlátokat is meghatározzanak a tagállamok pénzpolitikája számára, amelyek arról gondoskodnak, hogy kötelezettségeiket kötelező érvénnyel be kelljen tartaniuk. A szövetségi kormány szerint ennek érdekében az európai szerződések korlátozott módosítása szükséges, az az állam- és kormányfők a tervek szerint ezt pénteken útjára indítják. Schäuble kiemelte: a szerződésmódosítások során szoros kapcsolatot szeretnének az Európai Unió 27 tagállama között, és a reformok megalkotása folyamatában nem nem szeretnék kizárni az eurózónához még nem csatlakozott tíz tagállamot. Hangsúlyozta, minden tagállam számára fontos, hogy az euró visszanyerje a piacok bizalmát.
Egyensúlyra van szükség a rend és a pénzpiaci szabadság között
Szabályok nélkül nem működik a piacgazdaság, megfelelő egyensúlyra van szükség a rend és a pénzpiaci szabadság között – mondta Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminiszter az Antall József Tudásközpont kerekasztal-beszélgetésén, ahol azt is kifejtette: most ezt az egyensúlyt próbálják helyreállítani, de ez nem egyszerű feladat, mert sokszor olyan szakértőkre kell hagyatkozni, akiknek saját érdekeik is vannak. Az Európai Unió intézményrendszerének esetleges változásával kapcsolatban kijelentette: a cél az, hogy minden módosítást az unió 27 tagállamának szintjén fogadjanak el. Mind mondta, vannak olyan tagállamok, amelyek éllovasok a változások melletti elkötelezettségükben, de ezek az országok nem elzárkózni akarnak a többiektől, sokkal inkább utat kívánnak törni.
A német miniszter meggyőződése szerint Európa megerősödve kerülhet ki a válságból, s azt is mondta: Magyarország nélkül nem létezne ez az európai egyesülés, az európai fejlődés. Az esetleges szerződésmódosításokkal kapcsolatos kérdésre válaszolva még egyszer hangsúlyozta: a szerződésmódosítás jobb megoldás, mint a szerződésszegés szankcionálása. Az EU állam- és kormányfőinek csúcstalálkozóján - amelynek célja az eurózóna szétesésének elkerülése - egyhangú döntést kell hozni a módosításról. Kiemelte: Európa azon az elven alapul, hogy a vállalt kötelezettségeket be kell tartani, az összetartozást pedig nem lehet állandóan megkérdőjelezni.
Nincs még konkrétum az IMF-tárgyalásokkal kapcsolatban
Magyarország egyetért azzal a német állásponttal, amely szerint az államadósságot annak kell visszafizetnie, aki felhalmozta, ez „erkölcsileg helyes és gazdaságilag kivitelezhető" álláspont mondta Orbán Viktor a sajtótájékoztatón. Azt kérte, hogy Németország továbbra is támogatással és jóindulattal figyelje Magyarország szerkezeti reformjainak alakulását. Kitért arra is, hogy Európa döntő hét előtt áll, azt várják az európai vezetőktől, olyan döntéseket hozzanak, amelyek hosszú évekre eldöntik Európa sorsát. Hozzáfűzte: Németország és Magyarország között európai kérdésekben mindig is partnerség volt, Németország kezdettől támogatta Magyarország uniós tagságát.
Európa maga a megoldási kísérlet a nehézségekre
Wolfgang Schäuble Fotó: MTI
Minden nehézség ellenére az európai gondolat továbbra is él, Európa minden válság közepette csak erősebbé vált – mondta Wolfgang Schäuble német szövetségi pénzügyminiszter hétfőn Budapesten a Budapesti Corvinus Egyetem díszdoktori címének átvételekor tartott beszédében. Schäuble a közgazdaságtudomány területén, valamint az európai és német gazdaságok versenyképességének javítása érdekében végzett munkájáért, továbbá Magyarország európai integrációs törekvéseinek támogatásáért részesült az egyetem díszdoktori címében. Beszédében a pénzügyminiszter kifejtette: egyetlen európai ország sem elég erős ahhoz, hogy érdekeit egyedül érvényesítse. Külön kicsik vagyunk, közösen erősek – mondta. Nagy a felelősségünk, hogy évszázadok háborúskodását legyőzzük, hogy megmutassuk a világ polgárainak: a szolidaritás, az érdekek kiegyenlítése nem olyasvalami, ami valakinek kárt okoz, hanem olyasvalami, ami mindenkinek segít. Ezek az európai gondolatok a legfontosabbak jövőnk szempontjából. Az ezektől való eltérésre irányuló kísértések a jelenlegi nehézségekből adódnak, de nem szabad másra hárítani a felelősséget. Leszögezte: nem Európa okolható a német gondokért; Európa éppen a megoldási kísérlet a nehézségekre. A német pénzügyminiszter elmondta: miután Magyarország megnyitotta nyugati határait a kelet-német állampolgárok előtt, Németország is képes volt ledönteni a berlini falat. Úgy fogalmazott: „miután földrészünk megosztottságát leküzdöttük, és hazám is leküzdötte megosztottságát, szinte törvényszerű volt, hogy az európai egységesüléshez vezető úton az addigi megosztott Európát egységessé kell tenni”.
Kérdésre válaszolva a miniszterelnök azt mondta: Magyarországnak konkrét reálgazdasági növekedési tervekre, így iparfejlesztési, mezőgazdasági, és szolgáltatásfejlesztési programokra van szüksége ahhoz, hogy a kedvezőtlen európai gazdasági folyamatok miatt ne essen recesszióba, a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kezdődő tárgyalásokra vonatkozóan pedig elmondta: egyelőre nem tud konkrétumot mondani, „csak növelni tudnám a találgatások számát". Ugyancsak kérdésre válaszolva kifejtette: Magyarország sajátos utat járt be, 2010-ben a kormányváltáskor súlyos helyzetben volt, nagy volt az államadósság és a költségvetési hiány mértéke, amelynek a leküzdését nem lehetett a szokványos eszközökkel megvalósítani. Ezért kellett bevezetni egyebek mellett a válságadókat, a bankadót, valamint átalakítani a nyugdíjrendszert. A kormány intézkedései révén három év alatt a bankadóból és a válságadókból több mint 1000 milliárd forinthoz jut a költségvetés, ezt nem lehetett volna beszedni sem a nyugdíjasoktól, sem a munkavállalóktól, mert belerokkantak volna. „Három évre vállaltuk, három év után kivezetjük" ezeket az adókat - mondta Orbán Viktor.
Matolcsy: Európának új növekedési tervre van szüksége
„Európa válaszúton: stratégiák a versenyképesség és a növekedés erősítésére” címmel tartottak konferenciát hétfőn Budapesten a Corvinus Egyetemen. Az Antall József Tudásközpont és a Nemzetgazdasági Minisztérium közös rendezvényén Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter kifejtette: Európának új növekedési tervre van szüksége, meg kell határozni Európa szerepét a globális versenyben, és azt, hogy az Európai Unió régiói mire alkalmasak ebben a folyamatban. Matolcsy szerint Európa három nagy kihívás előtt áll: meg kell oldania az eurózóna válságát, választ kell adnia az ezzel kapcsolatos politikai kihívásokra, valamint az unió előtt álló növekedési kihívásra is. Úgy vélte, választ kell találni arra, miként koncentrál az európai integráció a kreatív iparra, erősíteni kell a kutatás-fejlesztés szerepét, és meg kell határozni azt is, hogyan lehetnek a kelet-közép-európai tagállamok az EU növekedési motorja. Szerinte az uniónak növekedési és foglalkoztatási fordulatot kell végrehajtania. Úgy vélekedett, egy állam nélküli közös valuta politikai menedzsmentet igényel. Politikai akarat talán van, de képesség nincs egy fiskális unióra és egy közös európai kötvénypiac felépítésére. Szerinte a pénzügyi válság mögött is az húzódik meg, hogy az EU növekedési válságban van, így növekedési fordulatot kell végrehajtani. Meg kell határozni egy újraiparosítási koncepciót is, oktatási forradalomra, duális szakképzési modellre, demográfiai és foglalkoztatási fordulatra van szükség. Hozzátette: nincs esély fenntartható egyensúlyra, stabil pénzre, ha az EU-ban nem érjük el az USA 70 százalék feletti foglalkoztatási rátáját. Matolcsy szerint meg kell határozni azt is, milyen szerepet kapjanak a kelet-közép-európai államok, a Baltikumtól Lengyelországon, Magyarországon át Romániáig, mivel a ezek az országok lesznek az unió fejlődésének motorjai.