Jogi kisokos cikkek

Jogvita külföldi partnerrel? Mostantól egyszerűbb
Globalizált világunkban bármely magánszemély vagy vállalkozás életében előfordulhat olyan eset, amikor jogvitája alakul ki egy külföldi természetes vagy jogi személlyel szemben. Ilyen esetekben az elsődleges eldöntendő kérdés, hogy pontosan mely állam bírósága előtt van lehetőségünk a jogvita rendezésére. „Az Európai Unió térségén belül ezt a kérdéskört szabályozza polgári és kereskedelmi ügyekben a nemrégiben átdolgozott Brüsszel I. rendelet. A január 10-én hatályba lépett módosítások egyszerűsítik a határon átívelő jogviták megoldását”- összegez Ódor Dániel, a Taylor Wessing nemzetközi ügyvédi iroda munkatársa.

Csak kárt okoz a kormány ötlete
Semmilyen gazdasági oka nincs a boltok vasárnapi bezárásának és senki nem tudja, pontosan milyen hatása lehet az intézkedésnek. A szakértők abban is egyetértenek, hogy lehetetlen megmondani, ki jár jól az új szabályozással, nincs egyértelmű nyertes.

Vészesen közeleg a cégmódosítás határideje!
Már csak alig több mint két hét áll rendelkezésére a betéti és a közkereseti társaságoknak, hogy létesítő okiratukat összhangba hozzák az új Polgári Törvénykönyvvel. A törvényben megszabott határidő 2015. március 15.

Akkor is gond lehet, ha nem a NAV tart razziát
A vállalkozásoknak számos jogszabályra kell figyelemmel lenni mindennapi működésük során.Nem csak a NAV ellenőrzéstől retteg a legtöbb cég, de más hatóságok megjelenésétől is. Mutatjuk, mire készüljön fel, ha az OEP ellenőriz.

Közös megegyezés: erre figyeljünk
Bár a közös megegyezés tűnik a legbékésebb megoldásnak, ami a munkaviszony megszüntetését illeti, gyakori, hogy a papírok aláírása után, hogy a munkavállaló az aláírt dokumentummal ügyvédhez fordul, vagy annak érvényességét a bíróság előtt kérdőjelezi meg. Mi az, ami megengedhető egy közös megegyezéses tárgyalás során és mi az, ami a megállapodást érvénytelenné teszi?

Vasárnapi zárvatartás: mi van a webshopokkal?
Március közepétől jön a vasárnapi zárva tartás, a renitens üzleteket akár egy évre is becsukathatja a Fogyasztóvédelmi Hatóság. Ugyanakkor maradt pár kiskapu a törvényben. Dr. Mayer Erika, ügyvéd a Piac&Profit konferenciáján beszélt a részletekről.

Minden amit tudni akart az EKÁER-ről, de nem volt kitől megkérdezni
Alig marad felkészülési idő az EKÁER élesedése előtt a vállalkozások számára, pedig sok változás lesz a rendszer részletszabályait taglaló miniszteri rendeletben. A Piac&Profit konferenciáján a NAV képviselője összefoglalta a legfontosabbakat!

Új Ptk: nagy baj is lehet a feledékenységből
Gyakran előforduló eset, hogy a kft. alapításakor a tagok vagy részvénytársaság alapításakor a részvényesek nem teljesítik a teljes vagyoni hozzájárulásukat. Ha viszont a határidőre nem teljesítik, súlyos következményekkel kell szembenézniük.

E-számla: kell-e az aláírás?
Mitől lesz biztonságos és a törvényi előírásoknak megfelelő az elektronikus számla, amit kibocsátunk? Piya Csaba, a Billzone.eu ügyvezető igazgatója összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat a Piac&Profit konferenciáján.

Idén megint másképp kell kiadni a szabadságot
Idén január elsejétől nem csak a táppénzszabályok változtak meg, de fontos megjegyeznünk egy olyan munkaügyi változást, ami bár nem a táppénz megállapításhoz kapcsolódik, de a munkavállalók táppénzes időszakával szorosan összefügg.
Visszakövetelhető a túladott szabadságra kifizetett bér?
A munkaviszony évközben való megszüntetése esetén előfordulhat, hogy a munkavállalónak több szabadság került kiadásra és kifizetésre, mint amennyi neki időarányosan nézve járt volna. Ilyen esetben némely munkáltató vissza kívánja fizettetni a munkavállalóval a túladott szabadságra kifizetett távolléti díjat. Jogos-e a munkáltató visszafizetési igénye túladott szabadság esetén? Erre keresi a választ szakértőnk.
Komoly baj is lehet a kormány kapkodásából
Még a legjobb esetben is csak néhány napja lesz az adóhivatalnak és a vállalkozásoknak a felkészülésre, ha a tervek szerint márciusban módosul az elektronikus árukövetési rendszer. Ez pedig nem elég ahhoz, hogy kiismerjék a szabályokat és ez akár az áruszállításban is fennakadásokat okozhat.
Kötelező a tőkeemelés, de mi van, ha nem futja rá?
Jövő év márciusig minden kft-nek meg kell felelnie a tőkeminimumra vonatkozó új szabályoknak. Ha a tulajdonosoknak aktuálisan nincs pénzük tőkeemelésre, akkor is van megoldás.
Fügét mutathatnak a kormánynak a multik
Bármelyik hipermarket nyitva tarthatna vasárnap, sőt még éjjel is, ha sikerül elintéznie, hogy piacnak minősítsék a helyet, ahol árul. A bevásárlóközpontot és a piacot ugyanis alapvetően az különbözteti meg, hogy másra kérték az engedélyt.
Ezt kell tudni az alkalmassági vizsgálatokról
Milyen típusú alkalmassági vizsgálatokat különböztetünk meg? Miért van szükség rájuk az új munkavállaló munkába állása előtt? Íme a legfontosabb tudnivalók.
A foglaló szabályai az új Ptk-ban
A szerződések egyik széles körben ismert biztosítéka a foglaló, különösen adásvételi szerződések esetében. Az új Polgári Törvénykönyv a foglalóra vonatkozóan is bevezetett néhány olyan változtatást, amelyet érdemes ismerni. Mikor adható foglaló? Mit lehet foglalóként adni? Mi a különbség az előleg és a foglaló között?
Így kell munkavédelmi oktatást tartani
Ha csak egyetlen dolgozója is van a cégünknek, a munkavédelmi felügyelőség máris ellenőrizhet. A hivatal szerint nemcsak alkalmazottunk munkavégzését, teljesítményét szükséges kontrollálnunk egy, hanem a teljes munkában töltött ideje alatt felelősek vagyunk érte. Ez a gyakorlatban azt is jelenti, hogy egy elővigyázatlanságból okozott munkabaleset teljes mértékben a cég nyakába varrható, különösen, ha nem kaptak a dolgozók munkavédelmi oktatást.
Valóban kötelező törzstőkét emelni társasági szerződés módosításkor?
Lassan már egy év fog eltelni, mióta az Új Polgári Törvénykönyv szabályait alkalmazzuk, de sajnos még most is lehet találkozni olyan hirdetésekkel, amelyekben téves, félrevezető tájékoztatás szerepel a törzstőke kötelező emelésével kapcsolatban. Az ilyen hirdetéseket megjelentető, a cégvezetőknek olcsó,”akciós” cégmódosítást kínáló vállalkozások sokszor azzal érvelnek hirdetéseikben, hogy a tőkeemelés azonnal kötelezővé válik, ha a cég társasági okiratot módosít, és azt benyújtja a cégbíróságra. Adott esetben még a hiányzó tőke beszerzéséhez is segítséget ajánlanak, természetesen díjazás ellenében. Ennek az „olcsó húsnak” azonban nagyon híg a leve.
Így kezeljük a céges hulladékot
Amikor cégünk telephelyet alakít ki vagy újat választ, jó néhány feladat vár ránk. Az egyik legfontosabb, hogy gondoskodjunk a hulladékelszállításról.Ehhez szerződnünk kell a Fővárosi Közterületfenntartó ZRT-vel. Íme az FKF céges ügyfeleinek fenntartott szolgáltatásával kapcsolatos leggyakoribb kérdések és válaszok.
Korlátozható-e a szerződésszegésért való felelősség?
Az Új Ptk. sok tekintetben új alapokra helyezte a kártérítés jogi kereteit. Jelentős eltérés a korábbi szabályokhoz képest, hogy szélesebb körben vált lehetségessé a kártérítési felelősség korlátozása vagy kizárása szerződésszegés esetén. Miként lehetséges a kártérítés korlátozása? Bármely szerződésszegéssel okozott kárért való felelősség kizárható, vagy vannak korlátok?
Így kerülhetjük el, hogy bukjunk a bérleti szerződésen
Sajnos már véget értek azok az idők, amikor biztosíték volt, hogy az emberek szavukat adták valamire és kezet ráztak. Napjainkban egyre több esetben van szükség arra, hogy teljes bizonyossággal meggyőződjenek, vagyontárgyaik, pénzük, otthonuk biztonságban van-e. Ilyen például egy lakás, melyet albérletbe adnak, esetleg mi magunk béreljük.
Így ellenőrizhetők a dolgozók
A munkáltató köteles a munkavállalót tájékoztatni személyes adatainak kezeléséről, továbbá őt csak a munkaviszonnyal összefüggő magatartása körében ellenőrizheti. Összegyűjtöttük a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság ajánlásának legfontosabb elemeit.
Mindig lehet üzletrészt örökölni?
Főszabályként örökölni lehet egy adott kft.-ben az elhunyt tagot megillető üzletrészt. Ilyen esetben az örökösnek igazolnia kell az örökösi minőséget a kft. ügyvezetőjének és kérnie kell az ügyvezetőtől a tagjegyzékbe való bejegyzését. Az örökösi minőséget a jogerős hagyatékátadó végzés alapján lehet igazolni.
Így ne fogadjunk be elektronikus számlát
Nem elegendő az elektronikus számlát pdf-ben továbbítania, a befogadónak pedig kinyomtatnia és lefűznie. Ez ugyanis számos visszaélési lehetőséget rejt magában. Lássuk, mi a helyes, adóhatóság által is elfogadott módszer!
Újabb tévhitek a szavatossággal kapcsolatban
Az elmúlt héten foglalkoztunk néhány szavatossággal kapcsolatos tévhittel. A fokozott érdeklődésre tekintettel nézzünk meg újabb három szavatossággal kapcsolatos tévhitet. Garancia csak számlával vagy blokkal? Jótállási jegy nélkül elvesztünk? Csere csak eredeti, bontatlan doboz estén?
Vasárnapi zárvatartás: ezek a hivatalok ellenőrzik az üzleteket
Közzétette a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal, hogy mely hatóságok ellenőrzik a március 15-től életbe lépő vasárnapi zárvatartási rendelet betartását. Külön szabályozták a mozgó árusok, a csomagküldő szolgáltatások és a bevásárlóközpontok ellenőrzését.
Itt a lista, hol kopogtatnak idén a munkaügyi ellenőrök
A Nemzeti Munkaügyi Hivatal Munkavédelmi és Munkaügyi Igazgatósága kiadta a 2015. évre szóló munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzéseinek az irányelveit, amelyekből kiderül, hogy az idei évben, mikor, milyen szektorok munkáltatói számíthatnak munkavédelmi és munkaügyi ellenőrzésekre.
Rendezetlen kapcsolatok miatt is bukhatjuk a támogatást
Amennyiben cégünk rendezetlen munkaügyi kapcsolatai a munkaügyi hatóság nyilvántartásába bekerülnek, valamennyi központi költségvetési támogatástól elesünk! De mit is jelent a gyakorlatban a rendezetlen munkaügyi kapcsolat?
Veszélyes áruval a platón még e-cigizni is tilos
Bővül a veszélyes áruk köre 2015. január 1-jétől az európai szabályozás legújabb módosítása értelmében. Emiatt több fuvarozónak lesz szüksége a rakomány, illetve a szállítás környezeti feltételeinek folyamatos ellenőrzésére.
A munkabérfizetés szabályai
Mi a különbség a munkabér és a személyi alapbér között? Mikor és hogyan kell fizetni? Mennyit tilthatunk le maximum a jogosan járó bérből? Cikkünkben megtalálja a válaszokat.
Három tévhit a szavatossággal kapcsolatban
Számos tévhit létezik a köztudatban a szavatossággal kapcsolatban. A kereskedő három munkanapon belül köteles visszavenni vagy kicserélni a terméket? Akciós termékekre nincs szavatosság? A hibát minden esetben a vásárlónak kell bizonyítania? Nézzük mi igaz ezekből.
Finomhangolják a nyugdíjszabályokat
Az idei évet érintően nagyobb változások a nyugdíjtörvényben várhatóan nem lesznek. A már korábban bevezetett változásokat viszik csak tovább, illetve egy-egy finomítás várható.
Erre figyeljünk, ha munkaügyi ellenőrzést kapunk
Jogszerűen foglalkoztatni nem egyszerű feladat, és gyakran a legjobb szándékunk ellenére sem biztos, hogy helyesen járunk el. Ezért fontos, hogy ne csak a jogszabályi előírásokkal legyünk tisztában, hanem a gyakorlattal is. és Mit ellenőrizhet pontosan a munkaügyi ellenőr és meddig terjed a hatásköre?
Nem csak kánikulában kell a védőital!
Védőital jár munkavállalóinknak, ha a munkavégzés helyén nem tudjuk biztosítani az ideális hőmérsékletet. Mi az ideális hőmérséklet? Hány fokos ital jár a dolgozónak télen és hány fokos nyáron? Íme a lényeg.
Új fegyvernem az üzleti versenyben
Vajon hányan gondolnak a minden cégben megtalálható vállalati tudásra, céges know-how-ra, üzleti titokra és a szerzői jog alá tartozó alkotásokra értékes szellemi tulajdonként? Nem sokan, pedig ha tudnák, hogy ezek olyannyira valódi értékkel bírnak, hogy még itthon is van példa több százmillió forintos know-how tranzakciókra, lehet, hogy átértékelnék a helyzetet.
5 fontos munkajogi változás 2015-ben
Legalább 7 nap szabadság jár az apukának, ha gyermeke születik, félévig védelem jár a vezető beosztásúaknak és akár a gyermek 5 éves koráig is kérheti a munkavállaló a részmunkaidő foglalkoztatást. Mi változott még? Összefoglaltuk a 2015. január 1-jével hatályos változásokat a Munka törvénykönyvében.
A reklámadó és az új Ptk. felülírja az üzletmenetet
Mire kell ügyelnünk az új Ptk. kapcsán az idén: egy Ft-os cégalapítás, tagi kölcsönből törzstőke-emelés? Megváltoznak a szerződésszegés szabályai, szigorúbb szabályok vonatkoznak az ügyvezetői felelősségre és a kezességre, illetve a reklámadó is megbonyolítja a helyzetet.
Más tartozásának átvállalása – miként lehetséges?
A gazdasági életben és a magánéletben is gyakran szükségessé válik, hogy magánszemélyek vagy cégek átvállalják a másiktól kötelezettségeik teljesítését. A régi Polgári Törvénykönyv egységesen a tartozásátvállalás keretében adott erre lehetőséget. Az új Ptk. azonban többféle lehetőséget is ad arra, hogy szükség esetén más személy kötelezettségeit elvállaljuk. Melyek ezek a módok?
Az EKÁER az elmúlt húsz év legnagyobb vállalkozói kockázata
Az EKAER regisztrációs rendszer már az elindulása óta eltelt néhány hétben is finomodott, figyelembe véve a valós, gyakorlatban jelentkező problémákat. Az azonban világosan látszik, hogy bevezetésével a vállalkozások adminisztrációs terhei jelentősen növekedtek az EU-n belüli termékmozgáshoz és az országhatáron belüli termékértékesítéshez kapcsolódóan – összegezte az RSM DTM szakértője. Segítünk átlátni az előírásokat és teendőket!
Máshogy kér adatokat a NAV
2015. január 1-jétől változott a pénztárgép használatra kötelezett adóalanyok számlakibocsátáshoz kapcsolódó adatszolgáltatási kötelezettsége. Lássuk, hogyan!
Ezért érdemes határozott idejű munkaszerződést kötni
Egyszerűbb, praktikusabb és kevésbé kiszolgáltatott jogviszony – így foglalhatóak össze röviden a határozott idejű munkaviszony előnyei a munkáltató szemszögéből. De van néhány szempont, amely inkább a munkavállalónak kedvez. Lássuk, mit takarnak ezek a gyakorlatban, hogy mérlegelhessünk.
Ez kell a jogszerű weboldal üzemeltetéshez
A weboldalak üzemeltetői sok esetben regisztrációs felületet hoznak létre honlapjaikon azért, hogy látogatóik az általuk kínált valamennyi szolgáltatást igénybe vehessék, vásárolhassanak, szállást vagy egyéb szolgáltatásokat foglalhassanak. A felhasználók gyakran élnek a hírlevélre való feliratkozás lehetőségével is, a honlap tulajdonosok ezen a kommunikációs csatornán keresztül népszerűsíthetik az általuk nyújtott szolgáltatásokat, illetve árukat. A Dr. Hatházi Vera Ügyvédi Iroda által létrehozott és üzemeltetett www.reklámjog.hu jogi szakértői összegyűjtötték, hogy miként lehet a regisztrációhoz kapcsolódó adatkezelést, valamint a hírlevél kiküldést jogszerűen végezni.
Túl sok bért utaltunk? Így kérhetjük vissza!
A mindennapi gyakorlatban számos esetben előfordulhat az, hogy a munkáltató – például adminisztratív hiba miatt – a munkavállalót megillető munkabérnél magasabb összeget, jogalap nélküli munkabért fizet ki, amelyet vissza szeretne követelni. De mit lehet ilyenkor tenni?
Lízing vagy bérlet – mi a különbség?
Lakások, gépjárművek és más vagyontárgyak finanszírozásának megszokott eszköze a kölcsön és a lízing. A kettőt gyakran össze is szokták keverni a hétköznapi szóhasználatban, pedig jelentős különbségek vannak. Az új Polgári Törvénykönyv immár a pénzügyi lízing szabályait is tartalmazza, de vajon mik a fontos különbségek a kölcsönszerződéshez képest?
Családtag a pultban? Így állhat be segíteni!
A vasárnapi zárva tartás szabálya miatt nagyobb figyelmet kap, hogyan lehet a családtagokat bevonni a munkába. Foglalkoztathatunk-e családtagot ingyen? Mik a jogi keretek, ha a nagymama is beállna a pult mögé? Íme a legfontosabb tudnivalók.
Ez jár a munkavállalónak, ha jogutód nélkül szűnik meg a munkahelye
Cégünk jogutód nélküli megszűnésekor mennyit kell fizetnünk a munkavállalóinknak? Jár-e nekik a béren felül egyéb juttatás, ha a cég fizetésképtelen? Lássuk a legfontosabb előírásokat.
Már élnek az új szabályok az elektronikus szolgáltatásokra
2015-től a magánszemélyek részére nyújtott rádiós és audiovizuális médiaszolgáltatási, telekommunikációs, valamint az elektronikus úton nyújtott szolgáltatások adózása az értékesítő vállalkozás székhelyének tagállamában történik, függetlenül a szolgáltatás igénybevételének helyétől.
Erre ugranak az idén a munkaügyi felügyelők
Kiemelt figyelmet élvezhetnek a faipari vállalkozások, a munkaerő-kölcsönzők és a biztonsági őrök a Munkaügyi Hivatal részéről. A bejelentési kötelezettségek figyelése mellett a szabadságok kiadására és a munkavédelmi előírások betartására is ügyelnek majd.