Így nem viszi el a céges tudást a lelépő alkalmazott

Sokakban felmerülhet, hogy az alkalmazottaik olyan tudást szereznek a cégnél végzett munka során, amely bizony a versenytársak számára igencsak hasznos volna. Jó lenne ezt kivédeni? Van rá lehetőség - bizonyos keretek között.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Gyakori, hogy egy cég munkavállalója olyan tudást szerez a cégénél, melyet a vezetőség nem szeretne megosztani a versenytársakkal és valahogy megtiltaná azt, hogy a volt alkalmazott kiadja a féltett tudását. Sok esetben olyan tudásra is nagyon érdemes ügyelnünk, ami nem egy szabadalom alapja, de másokéhoz képest eltérő és piaci értékkel bíró gondolat. (A know-how átadása mára új fegyvernem az üzleti versenyben.)

Az ez ellen való védekezés eszköze lehet, ha a munkáltató jogos gazdasági érdekére hivatkozva megtiltja, hogy a tőle kilépő munkavállalója egy konkurens cégnél helyezkedjen el. De hogyan tilthatja-e egy cég/munkaadó, hogy a volt munkavállalója szabadon munkát vállaljon úgy, hogy már nem is állnak szerződésben?

Védjük meg a cégben felhalmozott tudást!
Kép:FreeDigitalPhotos.net/digitalart

Munkaviszonyból fakadó általános kötelezettség, hogy a munkavállaló nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel munkáltatója jogos gazdasági érdekét sértené vagy veszélyeztetné, kivéve, ha erre jogszabály feljogosítja. A munkavállalót ez a kötelezettség a munkaviszony fennállása alatt, és ellenérték nélkül terheli. A munkaviszony megszűnése után ez az általános magatartási követelmény csak abban az esetben marad fenn, ha a felek versenytilalmi megállapodást kötnek.

Mekkora korlát?
A munkáltató jogos gazdasági érdekét sértő vagy veszélyeztető magatartást az Mt. konkrétan nem határozza meg. Ilyennek minősülhet a konkurens cégnél való elhelyezkedés, vagy a munkáltatóéval azonos gazdasági tevékenységet folytató vállalkozás indítása. A pontos tevékenységi kört, a tilalmazott jogviszonyt, annak területi hatályát mindenképpen célszerű és szükséges meghatározni a megállapodásban. Nem elegendő, ha a felek csak az Mt. egzakt megfogalmazását ismétlik meg. A munkáltatóéval azonos tevékenységi körű gazdasági társaságban tagsági viszony fennállása csak akkor minősül a versenytilalom megszegésének, ha a munkavállaló személyesen és tevékenyen közreműködik a társaság tevékenységében. Ugyanakkor a versenytilalom nem eredményezhet olyan mérvű korlátozást, amely nem a munkáltató gazdasági tevékenysége veszélyeztetésének elkerülését szolgálja, hanem az adott tevékenység tekintetében széles körben és területen a piaci verseny jelentős korlátozását jelenti.
A Munka Törvénykönyve úgy szól, hogy a felek önkéntes és kölcsönös megállapodása alapján lehet szerződésbe foglalni a munkavállalónak azt a kötelezettségét, hogy - legfeljebb a munkaviszonya megszűnését követő két évig – nem tanúsíthat olyan magatartást, amellyel a munkáltatója jogos gazdasági érdekét veszélyeztetné.

Ha ilyen megállapodás születik a felek közös akaratából, akkor a munkáltató a munkavállalónak ezért ellenértéket fizet. Az összeg meghatározásánál figyelemmel kell lenni arra, hogy a munkáltató gazdasági érdeke milyen mértékben sérül és a munkavállaló szaktudásának, iskolai végzettségének megfelelően tud-e a megállapodás miatt munkát vállalni vagy sem. A díjat egyfajta kompenzációként fogja fel a törvény, melynek az összegét nem határozza meg, de a minimumát igen. Ez pedig az alapbér minimum 1/3-a.

Fontos továbbá tudni, hogy ha a megállapodás megszegése miatt a munkáltató kártérítést követelne, az új Munka Törvénykönyve szerint először neki kell bizonyítania a kárt.

Élesen el kell különíteni a titoktartási és a versenytilalmi megállapodást. Utóbbi létre sem jön a felek kölcsönös akarata nélkül. Hogy mennyire fontos a kettő közötti különbség pontos ismerete, azt az alábbi példa mutatja.

Kovács úr korábbi a Minimont Kft-vel kötött munkaszerződése szerint titoktartásra van kötelezve, és bár elsőre úgy hathat, versenytilalmi megállapodásuk nincs köztük.

Részlet a munkaszerződésből:

Ha valaki „csak” így rendelkezik a szerződésben, azzal nem védi meg saját tudását és arra alapozott gazdasági érdekét, hiszen az alkalmazott részére kifizetett kompenzáció nélkül a versenytilalmi megállapodás semmisnek minősül.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo