A csomagolást nem lehet a kert végében intézni

Nincs egyszerű helyzetben aki a már meglévő termékét szeretné becsomagolni. Bár sokan nem tudják, de komoly engedélyezési eljáráson kell átesnie annak, aki csomagolóüzemet létesítene.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Freestock

A kisebb vállalkozásoknak meggyűlhet a baja az értékesítéssel, ha nem fordítanak kellő gondot a termék gusztusos csomagolására. Csakhogy a zacskózás, dobozolás, hálózás, matricázás azonban nagyon fárasztó és embert próbáló, ha kézi erővel bonyolítjuk és nem is biztos, hogy erre mindig van időnk. Csomagolóüzemre viszont sokszor nem telik, és ha mégis, nem könnyű mindent beszereznie annak, aki csomagolóüzemet szeretne létrehozni Magyarországon.

Bármennyire is különösnek hat ugyanis, a csomagolás engedélyköteles tevékenység. Bizonyos gazdasági tevékenységek folytatásához hatósági engedélyre van szükség, mások esetén elég, ha bejelentjük azt az önkormányzatnak. Az előbbi esetben az adott tevékenység tehát kizárólag az engedély birtokában végezhető. Egy kormányrendelet szabályozza, milyen ipari tevékenységre, milyen engedély kell, és bizony a csomagolásra is kell mindjárt kettő is a telephely szerinti önkormányzattól és a telephely szerinti település jegyzőjétől is. (Nem véletlenül hangoztatják szakértők, hogy csökkenteni kellene a vállalkozások adminisztratív terheit.)

Minden, amit egy csomagolóüzemben gondolkozó kisvállalkozónak tudni kell, benne van a 57/2013. (II. 27.) Korm. rendeletben, ennek a rendeletnek a hatálya csak akkor nem terjed ki a kisvállalkozóra, ha a Magyar Honvédség szervezetei által folytatott ipari tevékenységekkel kapcsolatban akar vállalkozni, vagy ha a külön jogszabály szerint környezetvédelmi engedélyköteles, illetve egységes környezethasználati engedélyköteles tevékenységet végez, továbbá a működési engedélyköteles kereskedelmi tevékenységekre és a fémkereskedelmi engedélyköteles tevékenységekre vonatkozó tevékenységről van szó.

Nagyon fontos, hogy milyen területen szeretné a vállalkozó ezt a csomagolóüzemet létrehozni. A kert hátsó vége, bár igazából alkalmasnak tűnhet, a jogszabály mégiscsak a rendelet ipari területként meghatározott területeket, az úgynevezett ipari parkokat találja erre a legalkalmasabbnak. Persze nem mindig van annyi tőkéje egy kisvállalkozásnak, hogy ipari parkban vásároljon területet. (Bár több szempontból is megéri.) Ebben az esetben, ha a telephelyként szolgáló építményére, vagy abban csomagolásra kiszemelt helyiségre van a tevékenység végzésének megfelelő rendeltetésre 6 hónapnál nem régebbi jogerős használatbavételi engedéllyel, illetve fennmaradási- és egyben használatbavételi engedéllyel rendelkezik, nincs akadálya a csomagolóüzem kialakításának.

Egy kazán után is fizethet
A környezetterhelési díj (ökoadó) bevallási és befizetési kötelezettség határideje 2014. szeptember 30. Érdemes észben tartani, hogy akár egy irodaház fűtésére használt nagy teljesítményű kazán után is keletkezhet környezetterhelési díj-fizetési kötelezettség.
Mit tegyünk az engedélyhez?

Az engedélyezéshez első körben a telephely székhelye szerinti önkormányzatot kell felkeresnünk. és a rendelet 3. számú melléklete szerinti formanyomtatvánnyal kérelmezhetjük a csomagolóüzemünk telephelyengedélyének a kiadását. Ez a hatósági engedélyezési folyamatoknak a központilag telepített intézési helye lesz, ők fogják megkeresni a rendőrséget, tűzoltóságot stb. Budapesten a kerületi önkormányzat jegyzőjénél, a Fővárosi Önkormányzat által közvetlenül igazgatott terület tekintetében a fővárosi főjegyzőnél kell írásban bejelenteni a folytatni kívánt ipari tevékenységet.

A telephelyengedély kiadására irányuló kérelmet a rendelet 4. számú melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani a jegyzőhöz. Ne lepődjünk meg az eljárásnak díja van, amit a kérelmekkel egy időben fognak tőlünk elkérni, azonban hogy mennyit, arról a rendelet egy szót sem szól.

A bejelentést az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon kell megtenni. A bejelentést követően a jegyző meggyőződik arról, hogy a helyi építési szabályzat, szabályozási terv, meghatározott övezeti besorolás, illetőleg ezek hiányában az épített környezet alakításáról és védelméről szóló törvény szerint a bejelentésben feltüntetett telepen az adott tevékenység végezhető-e. Köteles helyszíni szemlét tartani. Ha igen, akkor a telepet haladéktalanul nyilvántartásba veszi. Ha nem, akkor az ipari tevékenység végzését megtiltja és a telepet bezáratja.

Elképesztő az adminisztráció
4. melléklet az 57/2013. (II. 27.) Korm. rendelethez
A telepengedély-köteles ipari tevékenység folytatásának engedélyezéséről szóló kérelem kötelező adattartalma
I. Az ipari tevékenység végzőjének adatai
1. Az ipari tevékenység végzőjének 1.1. neve 1.2. székhelye 1.3. cégjegyzékszáma, illetve vállalkozói nyilvántartási száma
II. Telep adatai
1. Telep 1.1. tulajdonosa 1.2. címe 1.3. helyrajzi száma 1.4. használatának jogcíme
2. Telepen folytatni kívánt ipari tevékenység (tevékenységek)
3. Használnak-e a telepen az ipari tevékenységgel összefüggésben
a) külön jogszabály alapján hatósági felügyelet alá tartozó nyomástartó berendezést: Igen/Nem
b) külön jogszabály alapján hatósági felügyelet alá tartozó éghető vagy veszélyes folyadék tárolására szolgáló tartályt: Igen/Nem
c) ipari vagy mezőgazdasági gázfogyasztó készüléket: Igen/Nem
d) legalább 50 kVA beépített összteljesítményű, 0,4 kV vagy nagyobb feszültségű villamos berendezést, rendszert: Igen/Nem
e) nem közforgalmú üzemanyagtöltő állomáson cseppfolyós vagy cseppfolyósított, illetve sűrítettgázüzemanyagtöltő-berendezést: Igen/Nem
4. Telep üzemeltetésének időtartama, műszakonként a napi munkavégzés idejének megjelölésével 5. Környezetvédelmi tervfejezet
III. Csatolt okiratok 1. a hatályos ingatlan-nyilvántartási térképi adatbázisnak a jelen melléklet II. pont 3. alpont a)-e) alpontjában felsoroltakkal kiegészített példánya 2. nem a kérelmező tulajdonában lévő telep esetében a telep használatának jogcímére (bérlet stb.) vonatkozó igazoló okirat (a tulajdoni lap kivételével) 3. haszonélvezet esetében a haszonélvező, illetve közös tulajdon esetében a tulajdonostárs hozzájárulását igazoló okirat IV. Keltezés, a bejelentő aláírása (bélyegzője), a kérelmező aláírása (bélyegzője)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo