Jogi kisokos cikkek
A Balatonnál vasárnap is ki akarnak nyitni
A Balatoni Szövetség (BSZ) levélben fordult Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterhez, kérve, hogy a kiemelt üdülőkörzet május elejétől szeptember végéig mentességet kaphasson a kereskedelmi vállalkozások, üzletek vasárnapi kötelező zárva tartása alól.
Nem érdemes spórolni a kisgyerekes munkavállalón
Minden vállalkozásban adódhatnak nehézségek, a gazdasági válság évei alaposan megtépázták a gazdaság minden egyes szektorát. Az addig stabilan működő kisvállalkozások mind több és több munkavállalójukat voltak kénytelen elbocsájtani, vagy kiszervezni alvállalkozónak. Bizonyos esetekben azonban oda kell figyelni, mert kisgyermekes anyukák foglalkoztatásának kiszervezése a bíróság előtt kellemetlen döntések alapja lehet.
Kibújhat-e a bank a devizahitel-elszámolás alól?
Márciusban elindult a fogyasztói devizahitelekkel való kötelező elszámolás, amely alapján a bankok el kell számoljanak a fogyasztói kölcsönszerződéseikben alkalmazott árfolyamréssel, valamint a tisztességtelennek minősülő kamat- és díjemelések összegével. Van azonban, aki olyan levelet kapott a pénzintézettől, hogy bár magánszemélyként vásárolta a gépjárművet, de a jármű jellegéből adódóan ő mégsem minősülhet fogyasztónak. Valóban így van-e ez?
Az offshore és a ló túlsó oldala
Túllőtt a célon az offshore-cégek 2011-ben bevezetett szabályozása, ugyanis számos „ártatlan” külföldi tulajdonú cég is beleesik a szabályozás csapdájába.
Ember kölcsönbe, nem sima ügy
Egyre menőbb vállalkozási modell a munkaerőközvetítés. Ha úgy dönt, Ön is ezzel szeretné keresni a kenyerét jó, ha már most tisztázza, mi minden kell mire ezt a fő tevékenységi formát a cégébe bevezettetheti. Garantáltan nem lesz sima ügy.
Ezt kell tudni a keresőképtelenségről
A keresőképtelenség azt jelenti, hogy valaki valamilyen okból távol marad a munkától, vagy nincs munkára képes állapotban. A keresőképtelenségnek több variációja lehet, attól függően, hogy a helyzet mit kíván meg a munkavállalótól, a munkáltatótól, milyen igazolásokat kell beszerezni, és milyen juttatások járnak.
Jön az egyszerűsített beszámoló – így módosul a számviteli törvény
A számviteli törvény és a kapcsolódó törvények módosításáról szóló törvénytervezet lehetővé teszi, hogy a magyar vállalkozások mintegy 97 százaléka a jövőben egyszerűsített éves beszámolót készíthessen - a tervezet hétfőn, a kormány honlapján jelent meg.
Így vessük papírra a nyugalmunkat
A hosszú barátság titka a pontos elszámolás. Sokszor hallottuk ezt fiatalon, de éles helyzetben valahogy mégis hajlamos az ember a barátságban bízni a papír helyett. Pedig hosszú távon mindenki jobban rá, ha hivatalosan rögzítjük az elszámolás alapjait.
Jár a jutalom? És mennyi?
Kevés pozitívabb csengésű szó van egy munkahelyen a jutalomnál, ami mégis sok konfliktus forrása lehet. Mikor jár kötelezően és mikor csak adható? Mi határozza meg, mennyit kell adni? Útmutató jutalmazóknak és jutalmazottaknak.
Megengedik, hogy reggel is vásároljunk
A kormány módosítja az üzletek nyitvatartására vonatkozó szabályokat és megengedik, hogy aki korán megy dolgozni, legalább egy kiflit vehessen magának. Az OKSZ szerint kedvező a módosítás, de lenne még mit javítani a szabályozáson.
Üvegházzal is bekerülhetünk az agrárkár-enyhítési rendszerbe
A 2015. kárenyhítési évtől már az üvegházi és fóliás termesztéssel foglalkozó mezőgazdasági termelők is tagjai lehetnek a 2012-ben megreformált agrárkár-enyhítési rendszernek. Erre a termelői körre is ugyanazon – Európai Bizottság által engedélyezett – szabályok vonatkoznak, mint az agrárkár-enyhítésben régebb óta részt vevő gazdákra.
Franchise: így lesz jogszerű
A franchise sokak számára lehetőség, de ne árt tisztában lenni vele, hogy milyen bonyolult jogviszonyt jelent. A Piac&Profit KKV-Akadémiáján jogász szakértői foglalta össze a lényeget.
Mit tudhat rólunk a főnök?
Egy munkáltató óhatatlanul is érzékeny adatokhoz jut, ha bármilyen alkalmazottja van. Fontos azonban, hogyan bánik ezekkel az adatokkal, és az is, mikor semmisíti meg őket. Gyűjteni például tilos az így szerzett információkat.
A gazdáknak is ügyelnie kell az új tűzvédelmi szabályokra
Alig egy hónapja lépett érvénybe az új Tűzvédelmi Szabályzat, ami komoly változásokat hozott az eddig bevett eljárásokban, nemcsak a vállalkozások, hanem a gazdálkodók életében is. Bemutatjuk a legfontosabb változásokat!
Jobban védik a képmásunkat
A korábbi ún. sajtó-helyreigazítási perek mintájára egy új, különleges pertípust alkotott az Országgyűlés a képmáshoz és a hangfelvételekhez fűződő jogok hatékony védelme érdekében. Mivel a mai technika mellett a felvételkészítés másodpercek kérdése, legyen szó akár magáncélú felvételről, akár egy vállalkozás marketing- illetve promóciós célú anyagáról, így az új szabályozás mindenkit érinthet.
Ki nem kap 100 százalékos bérpótlékot vasárnapra?
2015. március 27-től a kiskereskedelmi szektorban dolgozók egy részének már jár a száz százalékos vasárnapi bérpótlék, de nem mindenkinek, főleg azoknak nem, akik egyébként tényleg dolgoznak vasárnap.
Három fontos dolog a munkaidőkeretről
A munkaidőkeret a munkaszervezés és munkaidő rugalmas beosztásának egyik gyakori eszköze. Azonban szabályait gyakran félreértelmezik, ami mind a munkavállalók, mind a munkáltatók oldalán hátrányos következményekkel járhat. Járnak-e a bérpótlékok munkaidőkeret esetén is? Megúszható-e így a túlóra fizetés?Kell-e a munkaidőkerethez a munkavállaló hozzájárulása?
Kivételezett vagy kiszolgáltatott a vezető munkavállaló?
A munkáltatót vezető és irányító személyek sok tekintetben előnyt élveznek az „egyszerű” dolgozókhoz képest, azonban ennek ellentételezéseként törvényben rögzített fokozott felelősségük van, és kevesebb munkajogi védelmet élveznek. Kik minősülnek vezetőnek? Milyen munkajogi szabályok vonatkoznak rájuk? Hogyan alakul a felelősségük?
Változások a külföldiek ingatlanszerzésében
Tavaly óta mindenképpen engedélyhez kötött a külföldiek magyarországi ingatlanszerzése. Szakértőnk segít, mely esetekben nem adják meg az egyébként járó engedélyt.
Agrátámogatás: csak egyszer lehet hibázni
Csak egyszer lehet pótolni a beadott agrártámogatások hiányosságait március 30-tól. Két uniós agráralap támogatásainál kell majd alkalmazni a megváltozott szabályokat.
Veszélyesek az újrahasznosított szerződések
Ösztönzés helyett továbbra is büntetik a vállalkozókat a hazai építőipari kivitelezési szerződések, pedig Nyugat-Európában már széles körben alkalmazzák a kivitelezők kooperációját elősegítő szerződéses elemeket.
A cégforma is számít a családi vállalkozás átadásánál
Érdemes átgondolni, milyen gazdasági formában adjuk át gyermekeinknek a családi vállalkozást, ha az nem kizárólag a miénk. A jelenlegi szabályozás szerint például Bt-t örökölni százszor jobb, mint Kft-t.
Még szigorúbb lesz a vasárnap
A világörökségi területekre is kiterjeszti a vasárnapi munkavégzés tilalmát a kereskedelemben a kormány az Országgyűlés elé kedden beterjesztett törvényjavaslatban. Közben az NGM elismerte: a vasárnapi pihenőnapon is lehet dolgoztatni a kiskereskedelmi dolgozókat.
A vegyesvállalatok és az új Ptk. rejtett aknái
Meglehetősen felkavarta az új Ptk. a korábban megbízhatónak tartott jogi szabályozást a vegyesvállalatokkal kapcsolatban. Ezért nem árt finomhangolni a korábban kialakított viszonyokat a partnerek között.
Így nem viszi el a céges tudást a lelépő alkalmazott
Sokakban felmerülhet, hogy az alkalmazottaik olyan tudást szereznek a cégnél végzett munka során, amely bizony a versenytársak számára igencsak hasznos volna. Jó lenne ezt kivédeni? Van rá lehetőség - bizonyos keretek között.
Vitarendezés párbeszéddel
Került már üzleti nézeteltérés miatt bíróságra? Ön perelték, vagy Ön perelt? A magyar bíróságok rendkívüli lassúsága miatt megeshet, hogy egy pénzügyi elszámolási vitája 2-5 évig elhúzódhat, de nem ritkák az akár 10 évet, és megannyi idegszálat felemésztő gazdasági perek sem. Ha már most látja, hogy ebben nem érdemes beszállnia az állami vitarendezésbe, érdemes megismerkednie a mediációval!
Panaszos, vagy ügyfél?
2014. január 1. napjával hatályba lépett a panasztörvény, amely olyan fogalmakat definiál, mint például a panaszos vagy a közérdekű bejelentő. Miben is különböznek ezek a közigazgatási eljárásból ismert ügyféltől? A különbség gyakorlati jelentősége igen nagy.
Mikor támadható a szomszéd építkezés?
Azt gondolnánk, ha valamit jogerős építési engedély birtokában építettek, bármekkora gondot okoz is a szomszédnak, nem lehet megtámadni a bíróságon. Ez azonban tévedés. Szakértőnk segít!
A KATA-sok élete sem csak játék és mese
Habár elméletben a KATA jelentősen megkönnyíti a vállalkozók életét, valóság gyakran bonyolult, a kisadózó vállalatok tételes adójáról szóló törvény pedig meglehetősen hézagos. Összeszedtük a legfontosabb kérdéses részleteket.
Szigorú vasárnap: már ellenőriz a fogyasztóvédelem
A Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) felkészült a vasárnapi korlátozás ellenőrzésére a kereskedelemben - közölte az NFH. Az ellenőrzéseket szúrópróbaszerűen végzik a vasárnap nyitvatartó üzletekben.
Kereskedő legyen a talpán, aki tudja, kinyithat-e vasárnap
Hány négyzetméteres üzlethelyiségnek minősül egy webshop? A világörökségi helyszínen található bolt végezhet kiszállítást vasárnap? Mivel igazolhatjuk, hogy családtag áll a pult mögött vasárnap? Ilyen és ehhez hasonló kérdések tucatjával merülnek fel a vasárnapi nyitva tartás kapcsán és a válaszok cseppet sem megnyugtatóak. A jogszabály ugyanis számtalan esetben homályosan, nem egyértelműen fogalmaz.
Így lehetnek nyitva az üzletek vasárnap
A vasárnap is nyitva tartható üzletek engedélyezésének menetéről szóló kormányrendelet a keddi Magyar Közlönyben jelent meg. A mentesség ugyanis nem jár automatikusan, évente igényelni kell a vállalkozásoknak.
Jön a kötelező energiaspórolás
A magyar jogrendszerbe várhatóan az idei év nyarán honosítják az EU 2012/27/EU energiahatékonyságról szóló irányelvét, amely az energiafelhasználás hatékonyságát, a tagállamok energiafogyasztásának csökkentését írja elő. Cikkünkből kiderül, hogy mit jelent majd mindez a magyar cégekre nézve.
Dupla pénz jár annak, aki mégis vasárnap dolgozik
Az Országgyűlés módosította a munka törvénykönyvét, amelynek értelmében azok a kereskedelmi alkalmazottak lesznek jogosultak százszázalékos vasárnapi bérpótlékra, akik olyan boltban dolgoznak, amely csak az adventi vasárnapokon és az év egy tetszőleges vasárnapján nyithat ki.
Mennyi tőke kell?
A társasági jog tőkekövetelményeinek alapvetően hitelezővédelmi funkciói vannak, ugyanakkor legalább ilyen fontos, hogy a jogi szabályozás ne legyen gátja a vállalkozások piacra lépésének. Az új Ptk. jelentősen változtatott a pénzbeli vagyoni hozzájárulás teljesítésére vonatkozó szabályokon, amelyek most már egyre több cég számára aktuálissá válnak.
Hiteles és még hitelesebb – mire jó a közjegyzői aláírás hitelesítés?
Az aláírás elvileg bizonyító erejű. De mi van, ha még nagyobb biztonság kell? És mit bizonyít az elektronikus aláírás? A Közjegyzői Kamara segít!
Új Ptk.: nem lett akkora gond
A várakozások ellenére nem öntötték el a perek a bíróságokat az ügyvezető felelőssége, a hitelbiztosíték újraszabályozása és az alapító okiratban foglaltaktól eltérés miatt, amelyek az egy évvel ezelőtt hatályba lépett új Ptk legtöbbet vitatott intézkedései voltak.
Negyedmillió munkahelyért aggódhatunk
Több mint 226 ezer embert érinthet a boltok vasárnapi zárva tartása, ugyanis ennyi alkalmazott dolgozik 3 vagy annál több főt foglalkoztató kiskereskedelmi vállalkozásnál, áll a Bisnode nemzetközi cégminősítő elemzésében.
Mikor kell tudnia a főnöknek, hogy jön a baba?
Jogi értelemben sokáig nem kell beszélnünk a terhességről a munkaadónknak, a szakértők szerint azonban érdemes már korán bejelentenünk, ezzel is jelezve az együttműködési szándékunkat.
Nem lesz roham a cégbíróságokon
Nem számíthatunk rohamra a cégbíróságokon a március 15-i cégmódosítási határidő miatt, ugyanakkor elképzelhető némi „torlódás” az ügyintézésben. A megváltozott szabályok miatt nem csitul a cégtörlési cunami.
Rokon a pultban: ki állhat be vasárnap?
Ezen a hétvégén már nem nyithatnak ki az üzletek, csak akkor, ha 200 négyzetméternél kisebb az alapterületük és ha a tulajdonos, vagy közeli hozzátartozó dolgozik bennük. De ki számít közeli hozzátartozónak? Az élettárs például nem.
Mégse jó úgy a földtörvény, ahogy van
Egyszerűbb lesz halastavat létesíteni, a rekultiváció utáni földminősítés ingyenes lesz, a telepítési engedély hatálya pedig két évről három évre emelkedik - egyebek mellett ezeket az új szabályokat tartalmazza a földtörvény módosítása.
Mire és hogyan jó az óvadék?
Az óvadék – vagy köznapi elnevezéssel: kaució – kikötése a szerződéses kötelezettségek teljesítésének biztosítására szolgáló egyik elterjedt módszer. Bár a legtöbben a bérleti szerződések kapcsán találkoznak az óvadékkal (kaucióval), pénz formájában, azonban az óvadék ennél jóval szélesebb körben használható biztosíték. Mi szolgálhat óvadékként a készpénzen kívül? Miért előnyös az óvadék, és hogyan érvényesíthető?
E-mailben átvenni a hivatalos iratokat? Muszáj lesz!
A Cégtörvény tavaly óta kötelezővé tette, hogy a cégek a cégjegyzékben elektronikus kézbesítési címüket is feltüntessék. Ez azt jelenti a gyakorlatban, hogy az alapításkor, illetve első cégmódosításkor minden cég köteles elektronikus kézbesítési címet (e-mail címet) megjelölni, ami a cégjegyzékben is megjelenik. Mire szolgál az elektronikus kézbesítési cím? Milyen cím jelölhető meg ilyenként? Miért van jelentősége?
Ez a vasárnap lesz a végső
Ez az utolsó hét, amelynek vasárnapján még korlátozás nélkül tarthatnak nyitva az üzletek, a jövő héttől este tíz után is komoly nehézségekbe fog ütközni a bevásárlás. A szakértők szerint a rendelkezés értelmetlen, munkahelyeket sodor veszélybe, a kormány azonban nem akar könnyíteni a szabályokon – egyelőre.
Újabb teher a cégeknek jövőre
Évi több tízezer forint kiadási kötelezettséggel szembesülnek most a cégpapírjaikat rendbe tévő kisvállalkozások. Jövőre már olyan e-mail címmel kell rendelkezniük, amivel át tudják venni az oda érkező hivatalos iratokat. A tanúsítványt jelenleg csak két cég forgalmazza, és egyelőre csak a fővárosban szerezhető be.
Állapotos munkavállaló: jogok és kötelességek
A munkaadók gyakran nincsenek tisztában azzal, hogy milyen jogaik és milyen kötelezettségeik vannak akkor, amikor egyik munkavállalójuk állapotos lesz. Cégtulajdonosként fontos, hogy néhány szabályt mindenképpen ismerjünk – a magunk és alkalmazottunk érdekében egyaránt.
Mikor fizet benzinpénzt a munkáltató?
Habár a legtöbben a helyi bérletre kérnek költségtérítést a munkáltatójuktól, bizonyos esetekben a cég az autóba pattanó munkavállalók költségeit is megtéríti. Ki jogosult erre és mikor? Összeszedtük a legfontosabb tudnivalókat.