Nem büntetésre hajtanak a munkaügyi ellenőrök?

A hatóság elsődleges célja a tájékoztatás, a helyes magatartás elősegítése, a szabályok betartatása, nem pedig a büntetés. Ezért az ellenőrzések következményeként legtöbbször csak figyelmeztetnek vagy kötelezik a munkáltatókat a munkavédelmi és munkaügyi szabályok betartására.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: SXC

A hatóság a munkáltatókat vizsgálja, és velük szemben jár el szabálytalanság esetén. A dolgozóknak tehát nincs mitől tartaniuk az ellenőrzések során, azonban engedély nélkül nem hagyhatják el a helyszínt, meghallgatásuk esetén pedig a valóságnak megfelelően kell nyilatkozniuk. „Ha attól félnek, hogy káros következménye lehet tanúvallomásuknak, kérhetik a hatóságot, hogy személyes adataikat zártan kezelje, így kilétük rejtve marad a munkáltató előtt” – derült ki az az Európai Unió Szociális Alapjának támogatásával készült közleményből.

Az ellenőrzések jellemzően nem kérelem alapján történnek, hanem a hatóság dönt arról, hogy mely munkáltatókat vizsgálja. Az adott évre elfogadott ellenőrzési terv meghatározza azt is, hogy bizonyos gazdasági ágazatokat milyen arányban kell ellenőrizni. A munkavédelmi hatóság az egészséget nem veszélyeztető, biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósulását ellenőrzi, valamint munkabaleseteket, foglalkozási megbetegedéseket és fokozott expozíciós eseteket vizsgál ki. Ugyanakkor a munkavállalók is fordulhatnak panaszukkal vagy közérdekű bejelentésükkel a munkavégzés helye szerint illetékes munkavédelmi vagy munkaügyi hatósághoz. Fontos tudni, hogy – éppen az ellenőrzések hatékonysága érdekében – a  hatóság előzetes bejelentés nélkül végezhet helyszíni ellenőrzéseket. Az ellenőrzést végző kormánytisztviselőknek az ellenőrzés megkezdésekor igazolniuk kell magukat, és ismertetniük kell látogatásuk célját. Mit ellenőrizhet pontosan a munkaügyi ellenőr és meddig terjed a hatásköre?

Bármikor, bárhol

Az ellenőrzést végző kormánytisztviselők a munkaterületre bármikor beléphetnek, ha ott munkavégzés zajlik. Ellenőrzés szempontjából munkahelynek minősül minden olyan szabad vagy zárt tér (ideértve a földalatti létesítményt, a járművet is), ahol munkavégzés céljából vagy azzal összefüggésben munkavállalók tartózkodnak. A hatóság megvizsgálhat minden az ügyhöz kapcsolódó dokumentumot, tárgyat és munkafolyamatot, ellenőrizheti a munkahelyek és a műszaki védelem kialakítását, a munkaeszközök állapotát, az egyéni védőeszközök használatát, illetve a munkabérre, pihenőidőre, szabadságra vonatkozó szabályok megtartását. Az ellenőrzést végző kormánytisztviselők a munkahelyeken minden ott tartózkodótól információt kérhetnek, bizonyítékokat gyűjthetnek be, kép- és hangfelvételt készíthetnek,az ellenőrzés akadályozása esetén pedig akár a rendőrséget is bevonhatják. A hatóság azonban köteles úgy ellenőrizni, hogy a szükségesnél jobban ne zavarja a munkát és a munkavállalókat csak rövid ideig vonja el feladataiktól.

Ne essünk kísértésbe a fekete munkával!
Bár minden korosztály könnyen kerülhet olyan helyzetbe, hogy a látszólag gyorsabban és egyszerűbben elérhető „fekete” vagy a hosszú távon biztonságot nyújtó legális bevétel között kell választania, mégis a rossz tapasztalatokkal nem rendelkező és koruknál fogva kevésbé gyanakvó fiatalok vannak a legnagyobb veszélyben
A munkavállalókat legtöbbször tanúként hallgatja meg a hatóság az ellenőrzés során. A felügyelő a meghallgatás kezdetén ismerteti a tanú jogait, kötelezettségeit, de amennyiben ez nem világos a munkavállaló számára, érdemes visszakérdeznie. A nyilatkozatról felvett jegyzőkönyvet aláírás előtt nagyon fontos elolvasni, és ha a tanú valamilyen eltérést tapasztal a jegyzőkönyv és az általa elmondottak között, javítást kérhet.

Fontos a jóhiszeműség

A munkáltatónak, mint ügyfélnek jogai gyakorlása során jóhiszeműen kell eljárnia, nem tévesztheti meg a hatóságot és nem késleltetheti az eljárást. Az eljárás rosszhiszemű akadályozásáért akár eljárási bírságot is kiszabhatnak rá.

A hatóság az intézkedéseit a munkavállalók érdekében teszi meg. (Erre szükség is van, mert egyre több munkáltató trükközik.) A munkavállalók életét, egészségét, testi épségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztető szabálytalanság esetén – a hiányosság megszüntetéséig – fel is függesztheti a kifogásolt tevékenységet, valamint munkaeszköz, egyéni védőeszköz, veszélyes anyag használatát, és eltilthatja a munkavállalót a kifogásolt munkavégzéstől. A hatóság jogosult továbbá a balesetet munkabalesetnek minősíteni, illetve elrendelni a munkabaleset bejelentését vagy kivizsgálását. Munkaügyi problémák esetén is kötelezhetik a munkáltatót, hogy a feltárt hiányosságokat bizonyos időn belül szüntessék meg, például hogy a munkáltató jelentse be a munkavállalóját az adóhatóság felé. Súlyos munkaügyi probléma feltárásakor is hasonló a helyzet, például ha jogellenesen gyermeket dolgoztatnak, a hatóság megtilthatja a további foglalkoztatást.

A hatóság elsődleges célja tehát a tájékoztatás és a szabálykövetés elősegítése, ezért minden munkáltatónak a segítségére lehet abban, hogy megelőzzék a munkabaleseteket, a foglalkozási megbetegedéseket, valamint a munkaügyi szabálytalanságokat, és minden tekintetben jogszerűen járjanak el. A munkavállalóknak pedig egyáltalán nem kell félniük az ellenőrzésektől, hiszen azok nem ellenük, hanem értük vannak: biztonságukat, egészségüket, valamint munkaviszonyukkal kapcsolatos jogaik védelmét szolgálják.

A munkavállaló is ellenőrizheti a munkáltatót
Komoly hátrány érheti azokat, akiket munkáltatójuk „feketén”, azaz bejelentés nélkül alkalmaz. A következmények érinthetik a nyugdíjat, a táppénzt és egyéb ellátásokat és például a hitelfelvételhez szükséges jövedelemigazolást is. A munkavállalás előtt ezért célszerű a leendő foglalkoztatót ellenőrizni a NAV honlapján, ahol az adatbázisok tartalmazzák a hátralékos, a felfüggesztett, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató gazdálkodókat, amelyeknél kockázatos lehet a munkavállalás.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo