Mikor felel a vezető tisztségviselő?

A Polgári Törvénykönyv alapján a vezető tisztségviselők a jövőben fokozottabb felelősséggel kötelesek eljárni. Az ügyvezetők felelőssége komoly aggodalmakat keltett a cégvilágban, ezért jó tudni, hogy milyen esetekben merülhet fel a felelősség kérdése.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

A vezető tisztségviselők növekvő felelősségi köre az egyik legnagyobb visszhangot kiváltó változás a tavaly életbe lépett új Ptk-ban. A szabályok kapcsán azonban még mindig nagy a bizonytalanság a cégvezetők körében, ezért együttműködő partnerünk, az Adó Online szakértői cikke segítségével összegyűjtöttük, milyen esetekben merülhet fel az ügyvezetők felelőssége.

Cégalapításkor

Az előtársasági időszakban a vezető tisztségviselő felelőssége két esetben merülhet fel. A vezető tisztségviselő a szerződésszegéssel okozott károkért való felelősség szabályai szerint felel akkor, ha a gazdasági társaság nyilvántartásba vételét jogerősen elutasítják, és ezt követően az előtársaság a működését nem szünteti meg haladéktalanul. A megszűnésig vállalt kötelezettségeket a létrehozni kívánt társaság rendelkezésére bocsátott vagyonból kell teljesíteni. Ha a létrehozni kívánt társaságnál a tag felelőssége korlátozott volt, és a tag helytállása ellenére ki nem elégített követelések maradtak fenn, e tartozásokért harmadik személyek irányában a létrehozni kívánt gazdasági társaság vezető tisztségviselői korlátlanul és egyetemlegesen kötelesek helytállni.

Szerződésszegés

A vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenysége során a belső viszonyokban, azaz a társaságnak okozott károkért a szerződésszegéssel okozott (kontraktuális) kárért való felelősség szabályai szerint felel a társasággal szemben. A szerződéses jogviszonyra tekintettel a felelősség korlátozható a vezető tisztségviselők esetében is, ez a felelősségkorlátozás azonban a társaság és a vezető tisztségviselő közötti kapcsolatra vonatkozik.

A reklámadó és az új Ptk. felülírja az üzletmenetet
Mire kell ügyelnünk az új Ptk. kapcsán az idén: egy Ft-os cégalapítás, tagi kölcsönből törzstőke-emelés? Megváltoznak a szerződésszegés szabályai, szigorúbb szabályok vonatkoznak az ügyvezetői felelősségre és a kezességre, illetve a reklámadó is megbonyolítja a helyzetet.
A vezető tisztségviselőnek lehetősége van arra is, hogy a társaságtól felmentvényt kérjen. A társaság legfőbb szerve a beszámoló elfogadásával egyidejűleg a felmentvénnyel azt igazolja, hogy a vezető tisztségviselő az ügyvezetési tevékenységét megfelelően végezte az előző üzleti évben. A vezető tisztségviselőt az ügyvezetés kapcsán nem terheli eredményfelelősség. Ha a tevékenysége során a társaság érdekeit szem előtt tartva, elvárható gondossággal jár el, az esetlegesen bekövetkező kár esetén sem terheli felelősség. A vezető tisztségviselő kárfelelősségét és kártérítési kötelezettségét az alapozza meg, ha a létesítő okiratban és a Ptk.-ban meghatározott ügyvezetési (képviseleti) kötelezettségeit megszegi, és ezzel okoz a társaságnak kárt.

Szerződésen kívüli károk

Ha a társaság okoz harmadik személynek kárt a működése során, akkor a károsulttal szemben a társaság tartozik felelősséggel (akár szerződéses, akár szerződésen kívüli károkozásról van szó). Szerződésen kívül okozott károk esetében a szabályozás bizonyos esetekben a károkozó helyett vagy mellett mást is bevon a kártérítés körébe, hogy a károsult kedvezőbb feltételekkel érvényesíthesse a kárigényét. Erre példa, ha a társaság vezető tisztségviselője e jogviszonyával összefüggésben harmadik személynek kárt okoz, akkor a károsulttal szemben nemcsak a vezető tisztségviselő, hanem a társaság is felel egyetemlegesen. Például, ha az ügyvezető elmegy tárgyalni egy partnerhez, és ott véletlenül összetör valamit és ezzel kárt okoz, akkor a kártérítési igény nemcsak vele szemben érvényesíthető, hanem a társasággal szemben is. Ekkor a felelősség értelemszerűen a szerződésen kívül okozott (deliktuális) kárért való felelősség szabályai szerint alakul.

Lehetetlen teljesíteni a szerződést? Ez a teendő!
Előfordul, hogy különböző okok miatt egy szerződés teljesítése már nem lehetséges. Az ok lehet a jogszabályok megváltozása, vagy akár valamilyen természeti, gazdasági körülményben bekövetkezett változás is. A jog szabályozza, hogy mi a teendő, ha egy vállalt feladatot azért nem tud valaki teljesíteni, mert az lehetetlenné vált. Mi ilyen esetben a teendő, mit mond az új Ptk.? Szakértőnk segít!

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo