Nem fizet a bérlő? Így mondjunk fel szabályosan

A lakásbérleti szerződések megszüntetésének egyik gyakori oka, hogy a bérlő nem fizeti meg a lakbért. A Lakástörvény szigorú szabályokat ír elő a felmondás kapcsán, amelyeket érdemes betartani, ha el akarjuk kerülni, hogy a felmondás szabálytalan legyen – figyelmeztet szakértőnk. Ha ugyanis a felmondás nem felel meg a jogszabályoknak, az ahhoz vezethet, hogy a kiköltözni nem akaró bérlőnek ad igazat a bíróság, és a bérbeadó kezdheti elölről a felmondási folyamatot. Ez pedig további költségekkel és időveszteséggel jár. Miként kell felszólítani a bérlőt a felmondás előtt? Lehetséges-e előzetes felszólítás nélkül felmondani?

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

Mik lehetnek a felmondás indokai?

A lakásbérleti szerződések jelentős része határozott időre jön lére. A határozott idejű bérleti szerződéseknél a feleket csak akkor illeti meg az indokolás nélküli rendes felmondás joga, ha ezt a szerződés kifejezetten tartalmazza. Természetesen a határozatlan időre kötött bérleti szerződés esetén a felek bármikor élhetnek az indokolás nélküli rendes felmondás jogával.

A határozott idejű bérleti szerződés felmondásának indoka lehet, ha a bérlő a lakbért írásbeli felszólításra sem fizeti meg. Szintén felmondható a lakásbérleti szerződés, ha a bérlő a bérleti szerződést megszegi, így különösen, ha a lakást nem rendeltetésszerűen vagy nem a szerződésnek megfelelően használja, vagy a bérlő az együttélés követelményeivel kirívóan ellentétesen viselkedik. Ilyen eset például, ha a bérlő a lakást engedély nélkül raktárnak vagy a cége irodájának használja, vagy ha engedély nélkül albérletbe adja. Ez utóbbi esetekben is szükséges viszont az előzetes felszólítás.

Előzetes felszólítás és a felmondás

Ha a bérlő nem fizeti a bérleti díjat, és emiatt a bérbeadó fel szeretne mondani, akkor megelőzően írásban fel kell szólítania a bérlőt az elmaradt lakbér megfizetésére. Fontos, hogy a felszólításnak írásbelinek kell lennie, így a szóbeli felszólítás, sms, e-mail nem fogadható el. A levélben figyelmeztetni kell a bérlőt a következményekre is, azaz arra, ha a felszólításnak nem tesz eleget, a bérbeadó a szerződést fel fogja mondani.

Airbnb: így lehet megúszni a NAV büntetést
Egyre nő a kereslet a Budapesti albérletek után, mellyel egyidejűleg a bérleti díjak is nagymértékben emelkednek. Ennek egyik oka, hogy a magánszemély lakástulajdonosok körében egyre elterjedtebb, hogy ingatlanjaikat a hosszú távra bérbeadás helyett néhány napra vagy hétre Magyarországra érkező turisták, vagy bulizni vágyó külföldi fiatalok részére adják ki. Összegyűjtöttük, mire kell ügyelnie a lakásukat kiadóknak.
Ha a bérlő a felszólítás kézhezvételétől 8 napon belül nem fizeti ki a lakbért, akkor a bérbeadó további 8 napon belül felmondással élhet, szintén írásban. Fontos e szabályok betartása, mert ha nem így jár el a bérbeadó, akkor meg kell ismételnie a felszólítást és a felmondást, illetve a bíróság sem fogja kötelezni kiköltözésre a bérlőt, ha a felmondás nem volt szabályos.

Ha a bérlő vagy a vele együttlakó magatartása, vagy a lakás nem rendeltetésszerű használata a felmondás indoka, az előzetes felszólítás akkor sem maradhat el. Ebben az esetben a felmondás lehetséges indokáról való tudomásszerzést követő 8 napon belül arra kell felszólítani a bérlőt, hogy a kifogásolt magatartását hagyja abba, illetve ne ismételje meg. Felmondani akkor lehet, szintén 8 napon belül, ha e felszólításnak nem tesz eleget.

A felmondás a fenti esetekben a következő hónap utolsó napjára szólhat.

Mikor nem kell felszólítás?

Nem kell a bérlőt előzetesen felszólítani, ha a kifogásolt magatartás olyan súlyos, hogy a bérbeadótól a szerződés fenntartását nem lehet elvárni. Ilyen lehet például, ha igen jelentős kárral fenyeget a lakás bérlő általi használata, vagy ha gyanítható, hogy a lakást bűncselekménnyel összefüggésben használja a bérlő.

Dr. Szabó Gergely

ügyvéd

Kocsis és Szabó Ügyvédi Iroda

5 dolog, amire érdemes figyelni a lakásbérleti szerződésben
Lakásbérleti szerződést szinte mindenki köt életében legalább egyszer. Akár irodaként, akár lakás céljára akarjuk használni az ingatlant, a nem várt problémák elkerülése érdekében most nézzünk meg öt olyan dolgot, amelyre mindenképpen érdemes figyelni a lakásbérleti szerződés megkötésekor.

Véleményvezér

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo