Másképp kell számolni a GYED-et: mutatjuk hogyan

2015. július 1-től a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény több szakaszában módosult. Pontosításra került a közös háztartás, a jövedelem és a szerződés szerinti havi jövedelem fogalmai is, de ezen kívül változott a foglalkozási betegség és a nem üzemi baleset fogalmának meghatározása – figyelmeztet az UCMS Group Magyarország.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: Pixabay

2015. július 1-től a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény több szakaszában módosult. Együttműködő partnerünk, a UCMS Group Magyarország segítségével végigvesszük a legfontosabb változásokat.

Átalakult a csecsemőgondozási díj és gyermekgondozási díj megállapítása: eszerint kettő vagy több gyermek esetén, amennyiben az újabb gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozási segély folyósítása, vagy a folyósítás megszűnését követő egy éven belül születik, az újabb gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díjat hasonlítani kell az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díjhoz, s amelyik naptári napi alapja magasabb, annak alapján kell az ellátást megállapítani.

Ez a rendelkezés csak akkor alkalmazható, ha az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj alapját a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembe vételével állapították meg. Tehát, ha az igénylő a két összehasonlítandó ellátás megállapítása között foglalkoztatót váltott, ez a szabály nem alkalmazható.

A gyermekgondozási díj megállapításakor hasonlóan az előbb leírtakhoz, amennyiben az újabb gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozási segély folyósítása, vagy a folyósítás megszűnését követő egy éven belül születik, az újabb gyermek jogán számított gyermekgondozási díjat hasonlítani kell az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díjhoz, s amelyik naptári napi alapja magasabb, annak alapján kell az ellátást megállapítani.

Mikor kell tudnia a főnöknek, hogy jön a baba?
Jogi értelemben sokáig nem kell beszélnünk a terhességről a munkaadónknak, a szakértők szerint azonban érdemes már korán bejelentenünk, ezzel is jelezve az együttműködési szándékunkat.
A gyermekgondozási díj esetében is ez a rendelkezés csak akkor alkalmazható, ha az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj alapja a jogosultság kezdő napján fennálló jogviszonyban elért jövedelem figyelembe vételével került megállapításra.

A gyermekgondozási díj összegének számítása is változott. Az eddig hatályos szabályokkal egyezően, amennyiben a biztosított a gyermekgondozási díjra való jogosultság kezdő napját megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor az ellátást e 180 napi jövedelem alapján kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha nincs 180 napi jövedelme, de a megadott időszakban rendelkezik az igénylő 120 napi jövedelemmel, akkor e 120 napi jövedelem alapján kell megállapítani az ellátást, ha nincs 120 napi jövedelme sem, akkor a – legalább 30 napnyi – tényleges, ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelme alapján. Ezt a szabályt csak abban az esetben lehet alkalmazni, ha a biztosított a jogosultságot megelőzően rendelkezik legalább 180 napi biztosításban töltött idővel.

A jogszabály a következő ponton változott: amennyiben a fent leírtak szerint nem állapítható meg az ellátás összege, a gyermekgondozási díj naptári napi alapját a minimálbér kétszeresének harmincad része figyelembe vételével kell megállapítani. (Eddig a minimálbért kellett alapul venni.) Ha az igénylő naptári napi jövedelme nem éri el a minimálbér kétszeresének harmincad részét, akkor a tényleges jövedelme, annak hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelme alapján kell kiszámítani az ellátást.

Nyugdíj: így lehet kiegészíteni a szolgálati időt
Az öregségi nyugdíj már húsz év szolgálati idővel elnyerhető, tizenöt év szolgálati idő résznyugdíj megállapítását teszi lehetővé. Nem szükséges szolgálati idő a baleseti nyugellátáshoz. Szükség lehet azonban arra, hogy az ellátásra való jogosultságot el nem érő szolgálati időt kiegészítsük, meghosszabbítsuk, illetve a nyugdíj összegének növelése érdekében további szolgálati időről gondoskodjunk.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo