Hatékonyabban tölti majd be célját a békéltető testületi eljárás a Fogyasztóvédelmi törvény 2015. szeptember 11-től hatályos módosítása miatt a Budapesti Békéltető Testület képviselői szerint. A fogyasztó ugyanis a meghallgatáson szemtől-szemben találkozik azzal a vállalkozással, amely lehet korábban szóba sem állt vele és minden próbálkozása kudarcba fulladt a békés megoldásra. Ezzel várhatóan jelentősen megnő az amúgy is nagy számban előforduló egyezségek aránya, és az eljáró tanácsok segítségével a felek ingyenesen és gyorsan, a bíróságot kihagyva rendezik vitás ügyüket. (Egy ideje bizonyos esetekben a kkv-k is fogyasztónak minősülnek és megjelenhetnek panaszosként is a békéltető testületek előtt.)
Elmegy vagy fizet
Eddig a vállalkozások csak és kizárólag válasziratot voltak kötelesek megküldeni a Budapesti Békéltető Testület számára, amelyben tájékoztatták a Testületet többek közt arról, jogos-e szerintük a fogyasztó kérelme, emellett pedig milyen bizonyítékok szólnak és élnek-e egyezségi ajánlattal.
Ha ezt a cég megsértette, ugyan a fogyasztóvédelmi hatóság eljárást indított, de a mikro-, kis- és középvállalkozások esetében ennek nem sok foganatja volt. A kis- és középvállalkozásokról, fejlődésük támogatásáról szóló 2004. évi XXXIV. törvény (Kkvtv.) 12/A. § (1) bekezdése alapján ugyanis első jogsértésnél bírság helyett csupán figyelmeztetés intézkedést kaptak. Ez pedig egyáltalán nem érdekelte a tapasztalatok szerint például a termékbemutatós vagy akár a fogyasztói csoportszervező cégeket, amelyek az érintett formában működnek általában – mondta el Dr. Kolyvek Antónia, a Budapesti Békéltető Testület kommunikációs vezetője.
A személyes megjelenés abban az esetben kötelező, ha a cég székhelye, telephelye a területileg illetékes békéltető testületet működtető kamara szerinti megyébe van bejegyezve. (A fogyasztónak bármelyik területi testületnél joga van beadni a panaszát.) Amennyiben a cég székhelye máshol található, akkor a személyes megjelenés nem kötelező, az együttműködés viszont igen. Ez ilyenkor a fogyasztó igényének megfelelő írásbeli egyezségkötés lehetőségének felajánlására terjed ki.
A fentiek bármelyikét megsértő vállalkozással szemben fogyasztóvédelmi eljárás indul és a fogyasztóvédelmi hatóság minden esetben köteles bírságot kiszabni és ettől még akkor sem tekinthet el, ha esetleg mikro-, kis- és középvállalkozásról van szó. A cégek utóbbi csoportjának 15.000 Ft-tól 500.000 Ft-ig terjedő bírsággal, míg a számviteli törvény hatálya alá tartozó, 100 millió forintot meghaladó éves nettó árbevétellel rendelkező, mikro-, kis- és középvállalkozásoknak nem minősülő vállalkozásoknak pedig 15.000 Ft-tól akár 500 millió forinti terjedő bírsággal kell számolniuk.
A megjelenési kötelezettség egyébként nem egyedi elvárás, egy 2011-es uniós irányelv is rögzíti, hogy a lehető legnagyobb mértékben kötelezni kell a cégeket a békéltető testületekkel való együttműködésre – hangsúlyozta Kóródy Dávid, a Budapesti Békéltető Testület hivatalvezetője. Hollandiában például már évek óta így működik az eljárás, de az MNB mellett működő pénzügyi békéltető testület előtt is évek óta kötelező a megjelenés.
Már a mostani számok alapján is a Budapesti Békéltető Testület eljárásának eredményeként az ügyek közel 40%-a egyezséggel zárul és az egyébként nem kötelező ajánlások közel 80 %-át önként teljesítik a cégek. Várhatóan az egyezségek száma meg fogja haladni a lezárt ügyek felét – mondta el a kommunikációs vezető.
Bár a cégek számára sok esetben jelentős időráfordítást igényelhet ez a fajta vitarendezési eljárás, a szakemberek hangsúlyozzák, mindkét fél – fogyasztó és eladó is – jobban jár, ha sikerül elkerülni, hogy bíróságra jusson az ügy. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a vitarendezés akkor lehet sikeres, ha mindkét fél hajlandó engedni valamennyit saját álláspontjából. Szerencsére a cégek is egyre inkább látják, hogy megéri egyezkedniük, olyannyira, hogy a tapasztalatok szerint sok esetben még akkor is hajlandóak valamennyire engedni a fogyasztói igényeknek, ha jogszabály szerint erre semmi nem kötelezné őket. A fogyasztó elégedettsége ugyanis hosszú távon mindenképpen megéri.