A pontos elszámolás különösen fontossá válik, ha két barát kezd közös vállalkozásba, hiszen ez esetben az érzelmi töltet eleve plusz bonyodalmakat okozhat. És bármekkora is a szeretet, az idő előrehaladtával nagyon fontos lesz az anyagiak „igazságos” elosztása. Ugyanakkor ez az igazságosság eltérő lehet annak megfelelően, hogy kinek a szemszögéből nézzük. Mindenki jobban jár tehát, ha tisztán és egyértelműen rögzítjük az elszámolás alapjait.
Az első lépés
Első és legfontosabb, ha eddig nem volt írott megállapodásunk, és kezdenek gyűlni a viharfelhők, ne essünk pánikba. Kezdjük inkább rendbe tenni a dolgokat lépésről lépésre. Először is csináljunk egy táblázatot (ha úgy tetszik, egyszerűen vegyünk egy kockás füzetet) és írjuk össze az elmúlt egy hét kiadásait, bevételeit és vessük ezt össze a vállalkozásba betett, vagy a szóban kikötött arányokkal minden tulajdonos vonatkozásában. Aztán lássunk neki a pénzügyi dolgok rendbetételének. Keressünk egy ügyvédet, de még mielőtt elmennénk hozzá, írjuk össze, hogyan is állunk.
1. írjuk fel a cég tulajdonosainak nevét, személyes adatait (név, anyja neve, személyi igazolványszáma, lakcíme, adóazonosító jele)
2. Írjuk össze a vállalkozás adatait: név, cégjegyzékszám, cím, adószám
3. Vegyük sorra az állandó költségeket. Bérleti díj, rezsiszámlák, adó alkalmazotti járulékok, gépkocsi fenntartása, és a rendszeres anyagbeszerzés költségeit.
4. Vegyük sorra a vállalkozás tagjainak tagi betétét (a vállalkozásba betett pénz százalékos aránya a többi taghoz viszonyítva), illetve ha a nyereség felosztására ettől eltérően állapodtunk meg az eddigiekben szóban. Ha eltérő szóbeli megállapodás van, azt a cégjegyzékbe is célszerű bevezetni.
5. Írjuk le, ki mit fizet (elméletben havonta).
6. Írjuk le, ki mit fizetett meg az elmúlt időben (valójában), és ha valaki tartozik a másiknak, akkor az miből adódik, és mekkora a tartozás végösszege, kinek tartozik.
7. Írjuk le, hogy mi lenne a vállalkozás szempontjából az ideális működés.
A törvény által szentesített forma
Ha azonban nem szeretné ország világ elé tárni, miként osztozkodnak cégen belül, készíthetnek egy szindikátusi megállapodást is. Ez furcsa neve ellenére egy teljesen hétköznapi módja az üzleti viszonyok rendezésének, amolyan színfalak mögötti szereposztás a cég tulajdonosai közötti belső viszony szabályozására, amihez mindenki tartja magát. Ilyenkor a formális jogviszonyokon túl létezik a felek között egy informális egyezség is jogaik és a kötelezettségeik rendezésére.
Ugyanakkor, míg a szindikátusi szerződések a törvény által szentesített jogi formák, ebből eredően pedig kötelmi jogi igény érvényesítésének alapját képezhetik (szerződéses jogviszonyokból érvényesíthető követeléseknek lehet így bíróság előtt érvényt szerezni), addig a különféle háttér-megállapodások, már nem biztos, hogy vitás helyzetben hasznunkra lesznek a bíróság előtt.