Pénzügyek cikkek


Meddig tart ki a lendület a pénzügyi fogadalmak terén?

Meddig tart ki a lendület a pénzügyi fogadalmak terén? 

Az újévi fogadalmak népszerűsége töretlen, ahogy az is, hogy ezeket a nagy elhatározásokat sokszor nem sikerül egész éven át betartani.
Közös a családi kassza? Nyomós okot adnak a vitára a kiadások

Közös a családi kassza? Nyomós okot adnak a vitára a kiadások 

A párkapcsolatban élők több mint kétharmada közösen kezeli pénzügyeit.
Új sztárszakma a magyar munkaerőpiacon

Új sztárszakma a magyar munkaerőpiacon  

A pénzügyi-számviteli területen dolgozók aktuális helyzete hasonló, mint a mérnököké és az IT szakembereké volt pár évvel ezelőtt.
Bezárt egy pénzkölcsönzőt az MNB

Bezárt egy pénzkölcsönzőt az MNB 

Az MNB visszavonta a Global Faktor Zrt. tevékenységi engedélyét.
Vigyázat, több mint duplájára nőtt a pénzügyi csalások száma

Vigyázat, több mint duplájára nőtt a pénzügyi csalások száma 

Megduplázódott a disznóvágás-átverések száma a Binance platformján - íme néhány tipp a kivédésükhöz.
Inog a hitelpiac, zuhanó kereslet

Inog a hitelpiac, zuhanó kereslet 

Szétszakadt a mezőny a független pénzügyi közvetítők piacán.
Mitől félnek legjobban a nyugdíjasok, nem dőlhet hátra a kormány

Mitől félnek legjobban a nyugdíjasok, nem dőlhet hátra a kormány 

A megélhetés vagy az egészségügyi gondok nyomasztják jobban az időseket?
Már csak a szerencsénkben bízunk?

Már csak a szerencsénkben bízunk? 

Kétszámjegyű árbevétel-bővülést ért el tavaly a Szerencsejáték Zrt.
A Wizz Air-en nem fog a válság, sőt

A Wizz Air-en nem fog a válság, sőt 

Megugrott a Wizz Air első féléves forgalma és bevétele.
Hatalmas pazarlásra leltek elemzők magyar vállalatoknál

Hatalmas pazarlásra leltek elemzők magyar vállalatoknál 

Hazánkban is egyre nagyobb terhet jelent, hogy még mindig több mint tízezer munkavállaló foglalkozik a magyar cégeknél kizárólag a számlabefogadással, akiket más, fontosabb pénzügyi folyamatok menedzselésével is meg lehetne bízni. A Dataxo Group elemzése szerint a hazai vállalatok bérszinten alsó hangon évi 56 milliárd forintot költenek a számlák feldolgozására, ami pénzégetéssel ér fel. Az automatizálásra való átállás sok helyen már elkezdődött.

Bevitt egy gyomrost a járvány: jelentősen csökkentek a magyarok bevételei 

A magyarok 11 százalékát érintette nagyon súlyosan a pandémia pénzügyi szempontból, különösen az alacsony jövedelműeknél okozott problémát – derül ki a K&H biztos jövő indexéhez az idei második negyedévben a 30-59 éves korosztály körében készített reprezentatív felmérésből. A magyarok 36 százalékát szintén kedvezőtlenül érintette a járvány, azonban tudták kezelni a helyzetet.

Felnőtté válás: mikor mondható ki, hogy felnőtt a gyerek? 

A magyar lakosság kétharmada szerint akkor tekinthető valaki felnőttnek, ha anyagilag függetlenedik a szüleitől, képes eltartania saját magát és képes önálló döntéseket hozni a pénze elköltésére vonatkozóan – derült ki az OTP Bank megbízásából készített felmérésből.

Meggondolatlan fiatal felnőttek? Kiderült, mennyi igaz a mítoszokból 

Meggondolatlanság, impulzív döntések, elmaradt jövőtervezés – vajon igazak az Y-generációval szemben megfogalmazott kritikák? A Generali Biztosító kutatása a fiatal felnőttek pénzügyi tudatosságával, megtakarítási hajlandóságával és az öngondoskodással kapcsolatos attitűdjeit vizsgálta, lerántva a leplet a generáció gondolkodásmódjáról.

Elbocsátások és bezárások – rájár a bankokra a rúd 

Az európai bankok olyan átalakításokat hajtanak végre a koronavírus-járvány időszakában, amelyeket hosszú évek óta várnak a befektetők, így létszámot csökkentenek, fiókokat zárnak be és ügyfeleiket egyre inkább elektronikus úton, az internet segítségével szolgálják ki - írta a The Wall Street Jornal (WSJ) című amerikai gazdasági napilap vasárnap közölt áttekintésében.

Meghozta a magyarok kedvét a pénzügyi tudatossághoz a koronavírus 

A pandémia egyértelműen megnövelte a magyar lakosság pénzügyi tudatosságát a kiadások racionalizálása és a megtakarítások erősítése terén – derül ki az NN Biztosító legutóbbi kutatásából. A válaszadók harmada a biztosításokat is a válságkockázatot enyhítő lehetőségek között említi. Ugyanakkor erősen megoszlanak a vélemények a válság nyomán, hogy érdemes-e hosszabb távra tervezni pénzügyeinkben.

Rengeteg változást hoz 2021 - a pénzügyekben is 

A koronavírus-járvány még 2021-ben is hatással lesz a pénzügyekre, a pandémiás helyzet várható javulásával azonban a bankok is több erőforrást tudnak az egyéb fejlesztésekre fordítani, új szolgáltatások, személyre szabható online megoldások jöhetnek. Januártól már nem lesz szükségünk készpénzre, amikor vásárolni megyünk, az internetes bankkártyás vásárlások pedig még biztonságosabbak lesznek. A fogyasztási hiteleknél megszűnik a THM-plafon, a személyi kölcsönöknél azonban jönnek a fogyasztóbarát hitelek.

Borúlátó vezetők - árnyékot vet a járvány 

Míg év elején még a fejlesztési beruházásokkal foglalkoztak és jó idei profitkilátásokról számoltak be a nyugat-európai vállalatok pénzügyi vezetői, ma már a vállalatok napi működéséhez szükséges pénzeszközök biztosítása, továbbá a rövid távú adósságok és a raktárkészletek kezelése a legfontosabb feladat, miközben a profitvárakozások is borúlátóbbak lettek.

Mozgalmas hónapok, de sok halogatás: miről szólt a 2019-es év? 

Mozgalmas év volt 2019 pénzügyi szempontból: a kormány beharangozta, majd elindította a családvédelmi akciótervet, csúszott az azonnali utalás és az adategyeztetés határideje, és persze tovább pörgött a hitelpiac is. A Bank360 szakértői összefoglalták és idővonalra tették a legfontosabb pénzügyi eseményeket.

Pénzügyi tudatosság diákoknak - ismét százak vettek részt a rendezvényen 

Újabb négy helyszínen folytatódott a Privátbankár.hu Pénzügyi Tudatosság Diákfórum sorozata a Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvány támogatásával, ahol a résztvevők több fontos témával is megismerkedhettek. Családi költségvetés, befektetések, a jövő fizetési módszerei - ma már nem kérdés, hogy ezekkel a diákoknak is érdemes foglalkoznia.

Hatékonyabbá tenné a pénzügyi fogyasztóvédelmet az MNB új alelnöke 

A pénzügyi fogyasztóvédelem erősítésére agilisabb szervezetet, kevesebb egyeztetést, több és gyorsabb intézkedést tart szükségesnek a Magyar Nemzeti Bank pénzügyi szervezetek felügyeletéért és fogyasztóvédelemért felelős új alelnöke.

Nyitottak a magyarok az új technológiákra 

A magyarok készültek fel leginkább az új technológiai megoldások felhasználására a kelet-közép-európai régióban – derül ki az EY kutatásából. Ma már érintős bankkártyával fizetnek itthon a legtöbben, a következő években pedig szívesen követnék egyetlen alkalmazáson keresztül különféle bankszámláik aktivitásait. 

Még mindig a gyerek születési éve a leggyakoribb jelszó 

Annak ellenére, hogy a netező magyarok 30 százaléka aggódik egy esetleges hackertámadás miatt, a jelszavaikra már kevésbé figyelnek. 56 százalék sok helyre ugyanazzal a jelszóval lép be és mindössze 11 százalék használ valamilyen jelszómenedzselőprogramot.

Itthon még tartja magát a "hagyományos" bank 

A magyar lakosság közel kétharmada egyelőre elkötelezett választott bankja mellett. Leginkább a pénzüket, valamint a személyes és financiális adataikat érzik biztonságban a pénzintézeteknél.

Stabil profitra számítanak a kkv-k 

A korábbiakhoz képest szerényebb, 7,5 százalékos árbevétel-növekedéssel, ugyanakkor stabil, 4,5 százalékos profitnövekedéssel terveznek a hazai cégek a következő egy évben – derül ki a K&H kkv bizalmi index kutatásából.

Az online ügyintézés a mindennapjaink része 

A hétköznapi teendőink nagy részét már online intézzük: ilyen az ételrendelés (52%), a szállásfoglalás (45%), a hivatalos ügyintézés (43%) vagy szerződésmódosítás (29%)1. A nagyobb pénzmozgással járó teendőkkel viszont óvatosabbak vagyunk.

Jobban járhatunk, ha év elején igénylünk hitelkártyát 

Érdemes az év elejére időzíteni a hitelkártya igénylését, hiszen így több idő áll majd a kártyabirtokos rendelkezésére az év végén járó visszatérítések maximalizálásához – tanácsolják az OTP Bank szakértői.

Pénzügyeink még a családban is tabunak számítanak 

A legkényesebb magánéleti problémáinkról is inkább beszélgetünk, mint arról, hogy teszünk-e félre nyugdíjas éveinkre. Az NN Biztosító reprezentatív kutatásának eredményei szerint szinte tabutémaként kezeljük a megtakarításokat.

Ön már döntött, mire spórol az idén? 

A legtöbben pénzügyekkel, valamint életmódváltással kapcsolatos fogadalmakat fogalmaznak meg, ezt követik a karrier célok – derül ki a Budapest Bank megbízásából készített kutatásból.

THM-szabályok megsértéséért büntetett a jegybank 

Az MNB összesen 13,5 millió forint fogyasztóvédelmi bírsággal sújtotta az Erste Lakástakarékot, a K&H Bankot és a Sopron Bankot a THM-re vonatkozó jogszabályi előírások megsértése miatt. Egyes vizsgált kereskedelmi kommunikációkban nem vagy nem feltűnő módon szerepelt a THM, vagy a hitelintézet helytelenül számította ki az azt bemutató reprezentatív példát.

Új alkalmazással segít a döntésben a jegybank 

Az MNB a fogyasztók tudatos pénzügyi döntéseinek támogatása érdekében új mobil applikációt indított. Az alkalmazáson keresztül értesülhetünk a legfrissebb jegybanki hírekről, devizaárfolyamokról, elérhetjük az online kereső programokat, ügyintézési időpontot foglalhatunk és akár üzenetet is küldhetünk az Ügyfélszolgálat részére. 

Az nem megtakarítás, ha épp van a számlánkon pénz 

Magasabb vagy emelkedő fizetések mellett is érhetnek kellemetlen meglepetések, ha nem rendelkezünk megfelelő pénzügyi védőhálóval. A magyar családok többsége nem rendelkezik megfelelő biztonsági tartalékkal. 

A pályakezdők szerint fontos, hogy legyen megtakarításuk 

Tudatosabbak a pénzükkel és nagyobb arányban tesznek félre – ez jellemzi a magyar fiatalokat egy friss felmérés szerint. A K&H ifjúsági indexe azt mutatja, hogy a19-29 éves korosztály inkább borúlátó a jelenlegi pénzügyeivel kapcsolatban, viszont egyre többen bizakodóak a jövőt illetően.

A Facebook még több adatunkat szeretné, a bankok egyelőre ellenállnak 

A Facebook nagybankokkal tárgyal arról, hogy megkaphassa azok ügyfeleinek adatait és személyre szólóan hirdethessen. A bankok óvatosak.

Komoly pénzügyi tudáshoz juthatnak a kkv-k 

Fontos, hogy a hazai mikro-, kis- és középvállalkozások minél szélesebb köre ismerhesse meg a hitelezéshez kapcsolódó állami garanciavállalás előnyeit. Ezt célozza az MFB Csoporthoz tartozó Garantiqa Hitelgarancia Zrt. és az Ipartestületek Országos Szövetsége (IPOSZ) között létrejött stratégiai partnerség.

A fesztiválok lenyomják a sorozatokat 

A fiatalok körében a legnépszerűbb téma a divat. A különböző elektronikai készülékek, „kütyük” a férfiak 80 százalékát hozzát lázba, de a nők 63 százaléka számára is érdekes – hívja fel a figyelmet 19–29 közötti korosztály szokásaira a K&H kutatása.

Még mindig félünk az ismeretlentől 

A magyarok nagy többségnek (80%) a fintech, mint fogalom még mindig ismeretlen, viszont sokan hallottak az olyan megoldásokról, mint a mobilos fizetés (57%), videós azonosítás (41%) vagy virtuális pénzzel, pl. bitcoinnal történő fizetés (39%). A legújabb pénzügyi informatikai technológiákra a többség nyitott (57%), de még kevesen használják azokat a mindennapok során (17%) -  derül ki a Cofidis Hitel Monitor friss adataiból.

Oktatásra, családtámogatásra költene az új osztrák vezetés 

Ausztria kormánya már 2019-ben többet akar bevenni, mint kiadni, közölte az új pénzügyminiszter, aki szerint az EU nettó befizetői (mint Ausztria is) nem kívánják pótolni a Nagy-Britannia kilépésével kieső tételeket.

Egyre többen spórolunk 

Újévkor sokan megfogadják: ezentúl jobban odafigyelnek pénzügyeikre. Az Intrum Justitia kutatási adatai szerint sok magyar elhatározását tett is követte: az előző évekhez képest jelentősen nőtt azok aránya, akik minden hónapban félreraknak egy előre meghatározott összeget.

Az egész pénzvilágot bedöntheti a mesterséges intelligencia 

Új típusú kockázatok jelennek meg, ahogy a pénzügyi szektorban egyre szélesebb körben kerülnek bevezetésre a különféle automatizált, mesterséges intelligenciára alapuló szolgáltatások. A problémát nem a mesterséges intelligencia jelenti, hanem a pénzügyi intézményekre kiterjedő szigorú szabályozás hatáskörén kívül elhelyezkedő fintech vállalatok.

Egyre természetesebb az online bankolás 

A 18–49 éves magyar internetezők több mint kétharmada használt már netbankot, és az okostelefonnal rendelkezők közel fele telepített pénzügyi szolgáltatáshoz kapcsolódó mobiltelefonos alkalmazást készülékére. Ez jelentős növekedés a korábbi évekhez képest: az adatok azt mutatják, hogy pénzügyeinknek is egyre nagyobb részére van hatással a digitalizáció, és szakértők szerint a következő években az online pénzügyi alkalmazások, közöttük pedig különösen a lakástakarékokhoz kapcsolódó szolgáltatások robbanásszerű fejlődés előtt állnak.

Pénzügyi tanácsok vállalkozása fenntartásához 

4 év alatt, több mint 40 000-el csökkent a magyar vállalkozások száma, annak ellenére, hogy évente több 10 000 új céget jegyeznek be. Magyarországon nem könnyű egy vállalkozást hosszú távon fenntartani. A gazdasági törvények nem éppen cégnövekedés-barát módon szabályoznak: túl magas a munkatársak fenntartása, minél nyereségesebb egy cég, annál több adót kell fizetnie stb.

Itthon is egyre népszerűbb a mobil bankolás 

Pénzügyeik intézésénél egyre többen választják a mobil bankolást a GfK kutatása szerint. Folyamatosan nő azok száma, aki átutalásra is használja okostelefonját.

Lakásbiztosításban még van mit behoznunk 

Tízből hét magyar lakástulajdonost vagy bérlőt legalább egyszer ért már valamilyen kár az elmúlt tíz évben, azonban egy friss felmérés szerint az otthonbiztosítással rendelkezők harmada öt éve vagy még annál is régebben módosította szerződését, ráadásul közel 10 százalékuk nem tudja, hogy pontosan mire is terjed ki a biztosítása. Az OVB Magyarország mostani kutatásából az is kiderül, hogy a megkérdezettek több mint 10 százaléka egyáltalán nem védi biztosítással otthonát és értékeit, és a válaszadók csak kevesebb, mint a fele tudja, milyen összegre van biztosítva az ingatlan, amelyikben él.

Néhány év és a teljes globális össztermék tíz százalékát blockchainben tárolják 

A blockchain új üzleti modellek és a költségek csökkentése által a pénzügyi szolgáltatók előnyére válhat – derül ki a Roland Berger tanulmányából. A piacon már léteznek kísérleti megoldások, de a széles körű alkalmazásra még várni kell. A bankoknak és biztosítóknak azonban minél hamarabb meg kell kezdeniük a tudatos, blockchainre épülő megoldások feltérképezését

Támogató és digitális az új bank 

A pénzintézetek a fix és kiszámítható bevételt jelentő számlavezetés során szerzett tapasztalatokra építve választják ki a hitelképes vállalkozásokat, s azokat komplex szolgáltatások kínálatával igyekeznek még szorosabban magukhoz láncolni. Muszáj is, hogy lépjenek, hiszen a verseny már így is óriási, jövő év januárjától pedig a banki ügyfelek akár nem banki szereplőket is megbízhatnak a pénzügyek intézésével.

Jogosan félnek a fintech startupoktól a bankok 

Előttem az utódom? A hazai bankok két éve még legyintettek a fintech-forradalomra, mint múló hóbortra. Pedig nemcsak pénzügyeink intézése terelődik át a teljesen digitális platformokra, hanem a céges pénzügyi folyamatok is. Felhasználóbarát appok fognak tarolni, melyek könnyebbé teszik életünket és praktikus ügyeinket. A bankok felköthetik a nadrágjukat.

Agyő bankfiók? 

A fogyasztók hozzászoktak az appok nyújtotta felhasználóélményhez, és ugyanazt az egyszerűséget várják el az élet több területén, akár a pénzügyeik intézésekor is. Épp ezt kínálják a gombamód szaporodó fintech startupok, és hamarosan bizonyos területeken a hagyományos bankok is, ha nem akarnak a piac korszerűtlen és népszerűtlen szereplőivé válni.

A bankolásban is hódít az online 

Egyre inkább teret hódítanak az online megoldások a lakossági pénzügyek világában is: az ügyfelek egyre inkább az interneten keresztül érdeklődnek és az ügyintézés iránti igény is nő. Ezt a bankok sem bánják, mert a lakossági üzletágak kezdenek veszteségbe fordulni, így a költségcsökkentés lehetőségét teremti meg számukra az online ügyintézés.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Adózás

Apa és fia állította ki a fiktív számlákat, de hamar megbuktak a NAV-nál

Apa és fia állította ki a fiktív számlákat, de hamar megbuktak a NAV-nál  

Egy számlázási láncolat ellenőrzésekor vizsgálták azt a két társaságot, amelyek nevében csomagolási szolgáltatásokról és baromfi-feldolgozásról állítottak ki fiktív számlákat.

Klímablog

Húsvéti üdvözlőlapot küldött az ügyfeleinek? Fizethet utána

Húsvéti üdvözlőlapot küldött az ügyfeleinek? Fizethet utána  

Napjaink egyik legnagyobb kihívása a környezet megóvása, és szennyezésének minél erőteljesebb visszaszorítása.

Gazdaság

Jönnek a közös lengyel-ukrán fegyvergyárak

Jönnek a közös lengyel-ukrán fegyvergyárak 

Ukrajnai háború - Denisz Smihal: Lengyelország és Ukrajna közös fegyvergyárak létesítését tervezi.

Infokom

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere?

Szokatlan helyről érkezhet a környezetvédelem csodafegyvere? 

Sokan aggódnak az MI környezetre gyakorolt káros hatásai miatt, de vajon tényleg csak veszélyt jelent?


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo