Először állította össze a pénzügyi szektorra vonatkozó elemzését a Profession Services, a Profession.hu toborzással foglalkozó üzletága. A bér benchmark kiadvány pontos és aktuális képet mutat az iparágról és a szereplők számára hasznos információkkal szolgál a jelenlegi munkaerőpiaci helyzetről, a trendekről, valamint a bérezésekről.
Az SSC-k és BSS-k megjelenése
A szektor a kiszolgáló központok (SSC-k, BSS-ek) hazai megjelenésével jelentős átalakuláson ment keresztül. Egyfelől megváltoztak a pénzügyi és számviteli pozíciók elvárásai, a magasszintű szaktudás helyett az alapos idegennyelv-ismeret került a kritériumok fókuszába.
Másfelől pedig a vállalatok nemzetközi háttere miatt az iparág korábban kevésbé tapasztalt rugalmasságot igényel a munkavállalóktól – sokszor más időzónához igazodva kell dolgozni, akár munkaszüneti napon is. Ezek a változások leginkább a fiataloknak kedveznek, akik életében gyakoribb a legalább egy idegen nyelv magasszintű ismerete, illetve könnyebben alkalmazkodnak a megváltozott munkarendhez is.
Nagy az igény a pénzügyi szakemberekre
A hazai munkaerőpiacot általánosságban jellemző jelöltvezérelt felállás a pénzügyi területre kiemelten igaz. Az iparágon belül a legnagyobb munkaerőigény 2023 harmadik negyedévében a könyvelés alkategóriában érzékelhető, ahol közel 400 nyitott pozíció vár betöltésre jelenleg a profession.hu-n.
A pénzügyi területek között most sztárszakmának mondható a könyvelőké: idén az év első felében közel 2000 könyvelőt kerestek Magyarország leglátogatottabb tematikus állásportálján, amelyet a kontroller, a pénzügyi munkatárs, a bérszámfejtő, majd a pénzügyi asszisztens és a mérlegképes könyvelő követ a feladott álláshirdetések számát tekintve. 2023 első félévében a leginkább az adótanácsadó - társasági adó alkategóriában nőtt meg a munkaadók humánerőforrás-igénye 2022 teljes évének átlagához képest (143 százalék).