A 2022-es év vegyesen alakult a magyarországi hitelpiacon, mert bár éves összevetésben a lakossági hitelállomány 6,3 százalékkal, míg a vállalati hitelállomány 14 százalékkal nőtt, az új hitelek kihelyezése az utolsó negyedévre már jelentősen visszaesett a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint.
A teljes vállalati szegmensben például 14 százalékos, míg a kkv hitelek esetében 38 százalékos volt a visszaesés az utolsó három hónapban az előző év azonos időszakához képest. A negyedik negyedéves lakossági hitelkibocsátás éves összevetésben 34 százalékkal csökkent, a legnagyobb visszaesés ezen belül a lakáshiteleknél volt tapasztalható, amiért az NHP Zöld Otthon Program (ZOP) indulása miatti magas bázis, a hitelkamatok emelkedése és a visszaeső lakáspiaci tranzakciószám együttesen felelős.
A babaváró hitelek szerződéskötései bár 7 százalékkal meghaladták az előző év azonos időszaki kibocsátást, ám ez nagyrészt annak volt köszönhető, hogy a program eredetileg meghirdetett 2022. decemberi lezárása jelentős előrehozott keresletet generált, így az utolsó hónapban 70 milliárd forint összegben kötöttek babaváró szerződést a bankok.
A fentiek miatt a 2022-es év komoly kihívás elé állította a független pénzügyi közvetítőket, a változó környezetben azok voltak képesek sikereseket elérni, akik széles termékkört kínálnak, nem pedig egyetlen területre koncentrálnak, valamint magas szintű szolgáltatást képesek nyújtani mind az ügyfelek, mind a bankok és a biztosítók irányába.