A felmérésből kiderül, hogy a magyar fiatalok 45 százaléka összességében elégedett az életével, viszont ha pénzről van szó, már teljesen másképp vélekednek a most karriert építő generációk tagjai.
Pozitív fejlemény a bank vizsgálata szerint, hogy többen és többféle megtakarítással rendelkeznek a magyar fiatalok. Ha az átlagba beleszámítjuk azokat is, akiknek egyáltalán nincs megtakarításuk, az átlagos összeg 389 ezer forint körül alakul. A leginkább tudatos megtakarítási viselkedés 27 százalékukra jellemző, ők a hónap elején félretesznek.
A K&H szakemberei úgy látják, fontos, hogy a szülők megfelelő mintát adjanak a gyerekeknek, amit követni tudnak. Azok, akik már gyerekként elsajátítják a legalapvetőbb pénzügyi fogalmakat, sokkal magabiztosabban indulnak az életben, később könnyebben igazodnak el a mindennapi vásárlásban, bankolásban vagy egy hitelfelvételnél.
Korai önállósodás vs. mamahotel
Jelenleg a fiatalok fele él önállóan, 12 százalékuk egyáltalán nem akar még elköltözni a szülőktől, ők jellemzően a 26 és 29 év közötti korosztályból kerülnek ki.
A korai és késői elköltözés mellett is szólnak érvek. A késleltetett elköltözés mellett döntők sokszor megtakarítási okok miatt maradnak inkább a szülői házban. Az albérletbe vagy saját lakásba költözők pedig már egyszerre találkozhatnak a különféle háztartási kiadások, számlabefizetések kötelezettségeivel. Bármelyik opciót is választják végül, érdemes a fiatalokat már a legkisebb korban megismertetni a havi kiadások és bevételek kezelésével.