Az elmúlt évben 100 százalékkal emelkedett a disznóvágás-átveréses esetek száma a Binance platformján, vagyis ezt a csalási formát ma már a legkevésbé sem lehet félváról venni. A blokklánc-technológia és a digitális pénzügyi eszközök egyre nagyobb elfogadottságnak örvendnek, és az irántuk megnyilvánuló növekvő kereslet a csalókat is a piacra vonzotta. Jelenleg a disznóvágásként emlegetett csalási forma a legelterjedtebb és a legveszélyesebb az összes átverés közül. Ez azonban nem azt jelenti, hogy nincs rá ellenszer: léteznek jó gyakorlatok, a Binance pedig képes megvédeni az ökoszisztémáját a bűnözőktől.
Mi az a disznóvágás-átverés?
A disznóvágás-átverés egyfajta befektetési csalás, amellyel a tapasztalatlan és óvatlan befektetőket veszik célba. A csaló egy magas megtérüléssel és fényűző életmóddal kecsegtető befektetési lehetőséggel csalja lépre az áldozatát. Képes sok időt szánni arra, hogy az áldozat bizalmába férkőzzön, közelről tanulmányozza annak szokásait, és kezdetben megcsillantja előtte a „profit" lehetőségét is. Ha a bizalom már felépült, a csaló egyre nagyobb és nagyobb befektetésekre bírja rá áldozatát egy csalásra kifejlesztett platformon, hogy azután egyik pillanatról a másikra, minden nyom nélkül felszívódjon, a befektető pénzével együtt.
Ezt a csalási formát azért nevezik disznóvágásnak, mert a csaló előbb egy valótlan profittal „hizlalja fel" áldozatának bizalmát, mielőtt „levágná", megfosztva a csalás célpontját az összes pénzétől. Fontos kiemelni, hogy hasonló, akár a romantikus csáberőt is alkalmazó technikákat már sok éve alkalmazzák a befektetési piacokon, vagyis ez a csalási forma korántsem csak a kriptovaluták világára jellemző.
Mivel verik át a csalók az embereket?
A csalók változatos módszereket alkalmaznak az áldozataik becserkészésére. Ezekben nincs semmi új, évtizedek óta ismertek a pénzügyi piacokon. Mégis érdemes felidézni, milyen taktikákról van szó, hogy a felhasználók könnyebben azonosíthassák azokat.
Social engineering: Ilyenkor a csalók úgy manipulálják áldozataikat, hogy azok érzékeny információkat adjanak át nekik - például hozzáférést a számláikhoz –, vagy arra veszik rá őket, hogy közvetlenül utaljanak át pénzeket különböző helyekre. Gyakran lépnek fel egy-egy köztiszteletnek örvendő szervezet vagy intézmény nevében, így például egy kereskedelmi platform vagy egy ügyfélszolgálat munkatársának adják ki magukat, hogy így férkőzhessenek az áldozataik bizalmába.
Csábítás: A csalók olyanokra is kivetik a hálójukat, akik romantikus kapcsolatra vágynak, és online társkereső oldalakon vagy a közösségi média felületein keresnek maguknak partnert. Amint sikerül kiépíteni a bizalmat, elkezdik győzködni az áldozataikat, hogy fektessenek pénzt hamis kriptovalutákba, vagy igyekeznek megszerezni a digitális pénztárcába történő belépéshez szükséges adataikat.
Ponzi-sémák: A csaló magas hozamot ígérve édesgeti magához a befektetőt, miközben a nyereséget titokban azokból a befizetésekből fedezi, amelyeket más befektetőktől csalt ki. Amikor több új befektetés már nem érkezik, a rendszer összeomlik, a befektetők pedig futhatnak a pénzük után.
Kilépési csalás: A csalók látszólag törvényes projekteket vagy kereskedelmi platformokat indítanak, megszerzik a felhasználók bizalmát, aztán váratlanul bezárják a platformot, és eltűnnek az emberek pénzével.
Pump and dump (pumpáld fel és dobd el) csalás: Szervezett bűnözői körök mesterségesen – összehangolt vásárlásokkal, hamis hírekkel vagy promóciós kampányokkal – felhajtják egy kriptovaluta árát, csak azért, hogy a csúcson eladhassák azt, miközben a gyanútlan befektetőknél marad az elértéktelenedett eszköz.
Miért annyira elterjedtek mostanában a disznóvágás-átverések?
A disznóvágás-átverések ijesztő mértékű elburjánzásának lehettünk tanúi az utóbbi időben. Ezt nagyrészt a digitális pénzügyi eszközök iránti megélénkült érdeklődés magyarázza. A csalások számának megemelkedése ugyanakkor a teljes pénzügyi szektort érinti.
2022-ben a befektetési csalások voltak a „legdrágábbak" az FBI Internetes Bűnügyi Panaszközpontjának jelentett átverések közül. A befektetési csalások kárértéke 3,31 milliárd dollárra ugrott ebben az évben az előző évi 1,45 milliárd dollárról, vagyis a növekedés 127 százalékot tett ki - ez a virulencia joggal keltette fel a hatóságok és a befektetők figyelmét.
A befektetési csalások jelentős része a kriptoszférában történt. A kriptovalutákat érintő csalások kárértéke a 2021 évi 907 millióról 2022-ben, 183 százalékos emelkedéssel sokkolóan magas szintre, 2,57 milliárd dolláros összegre duzzadt. A Binance saját adatai mintegy 100 százalékos növekedést mutattak a bejelentett disznóvágás-átverések tekintetében 2022 és 2023 között. Ez az érték minden bizonnyal még magasabb lesz az év végére, hiszen várhatóan további eseteket fognak jelenteni a felhasználók.
A csalások elszaporodása valószínűleg összefüggésben áll azzal, hogy nagyon sok tapasztalatlan befektető jelent meg a kriptopiacon, a csalók pedig kaptak az alkalmon, és kihasználták az új felhasználók hézagos tudását. Fontos azonban kiemelni: bárki válhat csalás áldozatává, akár a tapasztalt befektetők és a nagy tudással rendelkező kriptoplatform-felhasználók is.
Milyen jelek utalnak a disznóvágás-átverésre, és hogyan lehet a visszaéléseket elkerülni?
Néhány egyszerű tanácsot követve jelentősen csökkenthető az esélye annak, hogy disznóvágás-átverés áldozatává váljunk. Ezek a javaslatok segítenek megkülönböztetni a valós befektetési lehetőségeket azoktól, amelyek csak a pénzünktől akar megszabadítani minket.
Érdemes távoltartani magunkat az olyan ajánlatoktól, amelyek túl szépek ahhoz, hogy valósak legyenek. A nagy hozammal és alacsony kockázattal (vagy kockázatmentességgel) kecsegtető ajánlatok mindenképpen gyanúsak. Ennek ellenére nehéz lehet eldönteni, melyik az az ajánlat, amelyik tényleg túl jó ahhoz, hogy igaz legyen. Ezért a legjobb, ha megbízható forráshoz fordulunk az információ megerősítéséért.
Mindig érdemes utánajárni az ajánlatoknak. Jól meg kell vizsgálni az adott befektetési lehetőség hátterét, a céget, amelyik ajánlja, azokat a személyeket, akik érintettek benne, és érdemes feltérképezni az adott piaci szegmenset is. Milyen írások érhetők el a neten, fórumokon, a közösségi médiában? Mik voltak mások tapasztalatai, visszajelzései? Célszerű feltenni magunknak a kérdést: valóban érthető az ajánlat, a befektetés, megfelelő mennyiségű információ áll a rendelkezésünkre?
Fontos a hitelesség ellenőrzése! Ellenőrizni kell, hogy az adott befektetési platform vagy személyek rendelkeznek-e a szükséges engedélyekkel. Csak hivatalos csatornákon szabad befektetéseket eszközölni, a közösségi média felületein, vagy egy magánszemélynek történő átutalással soha!
Soha ne kapkodja el a döntést! A csalókra jellemző, hogy sürgetnek. Ezzel egy elhamarkodott döntésbe akarják belehajszolni az áldozatukat. Éppen ezért kell időt szánnunk arra, hogy megértsük a befektetést, és ne köteleződjünk el túl hamar valami mellett. Kiemelten figyeljünk arra, hogy az illető, akivel kapcsolatban állunk, nem sürget-e bennünket minél gyorsabb cselekvésre, hogy le ne maradjunk valamiről.
Tartsa magát távol a homályos vagy túl bonyolultnak tetsző befektetésektől! A csalók gyakran állítják be úgy a befektetéseiket, mintha valamilyen exkluzív lehetőséget kínálnának, miközben bonyolult szakzsargont használnak, hogy még hitelesebbnek tűnjön az ajánlatuk. Csak olyan befektetésbe vágjon bele, ami világos és átlátható az Ön számára!
Soha ne adja ki a személyes adatait! Soha ne adja ki bizalmas személyes vagy pénzügyi adatait senkinek, még akkor sem, ha az illető azt állítja magáról, hogy egy bizalomra érdemes szervezetet képvisel. Ilyenek védendő információk tipikusan a jelszavak és belépési kulcsok. Érdemes jelszókezelőt használni, és utánanézni annak, milyen további kiberbiztonsági óvintézkedésekkel védheti meg saját magát és szeretteit a kibertámadásoktól.
Legyen szkeptikus a kéretlen ajánlatokkal szemben! Ha kéretlen e-mailt, üzenetet vagy telefonhívást kap, amelyben befektetési lehetőséget kínálnak, legyen különösen óvatos és gyanakvó, még akkor is, ha az illető valamelyik ismerősére hivatkozik. Mindig elővigyázatosan kattintson az ilyen közléseket kísérő linkekre vagy töltsön le bármilyen fájlt!
Kövesse figyelemmel a befektetéseit! Naprakészen kövesse nyomon a befektetéseit, és folyamatosan tartsa a kapcsolatot a befektetési platformmal vagy az adott személlyel. A nehezen magyarázható változások vagy az információszerzési nehézségek figyelmeztető jelek lehetnek.
A Binance együttműködik a hatóságokkal a csalások elleni küzdelemben
A Binance elkötelezett a csalások elleni küzdelem és a felhasználók biztonságának garantálása mellett. A világ legnagyobb kriptotőzsdéje szorosan együttműködik a bűnüldöző szervekkel minden országban, ahol jelen van, a teljes blokklánc-ökoszisztéma védelme érdekében. Ezek az együttműködések teszik a Binance platformját biztonságosabbá a befektetések szempontjából más platformoknál.
A Binance azonban nemcsak a saját felhasználóit igyekszik megvédeni a bűnözőktől, hanem a bűnüldöző szerveket segítve, proaktív módon a teljes kriptotér biztonságának megteremtéséhez is hozzájárul. Az egyik ilyen kezdeményezésük a felhasználók felvilágosítására, képzésére irányul.
A Binance elismert biztonsági szakértőkből és korábbi nyomozókból álló csapata vezeti ezeket a képzéseket. Egynapos, személyes jelenlétet igénylő workshopokat tartanak, amelyek bemutatják az alapvető blokklánc-technológiai fogalmakat, továbbá részletesen ismertetik a kriptopiacok működését szabályozó törvényeket. 2022-ben a Binance több mint 70 kiberbűnözés elleni workshopot szervezett, amelyeken nyomozókat és a kiberbűnözés ellen harcoló szakembereket készítettek fel.
A Binance segítségével 112 millió dollárt sikerült visszaszerezni egy csalási ügyben
A Binance a közelmúltban az amerikai FBI-nak és az Amerikai Egyesült Államok Szövetségi Igazságügyi Minisztériumának (Department of Justice) nyújtott támogatást egy jelentős értékű csalási ügy felderítésében, amelynek eredményeként 112 millió dollárt sikerült a nyomozóknak lefoglalniuk. A Binance csapata gyorsan azonosította az illegális tevékenységet, meggátolta az ezzel összefüggő tranzakciókat a platformján, ami érdemben segített az áldozatoknak visszaszerezni az ellopott pénzüket. Ez csak egy volt azon számtalan eset közül, amelyekben a Binance nyomozói a hatóságok munkáját támogatva léptek fel a disznóvágás-átverések ellen, és gátoltak meg bűnözőket abban, hogy haszonra tegyenek szert illegális tevékenységeikből.
A Binance Crossing the Chain podcastjában Erin West, a kaliforniai Santa Clara megye helyettes államügyésze és a REACT nyomozócsoport ügyésze így nyilatkozott erről: „A Binance és más platformok nagyon nyitottak az együttműködésre. Ők is abban érdekeltek, amiben mi: ők sem akarnak piszkos pénzt látni a platformjaikon. Éppen ezért segítjük kölcsönösen egymást."
Mi a teendő akkor, ha már megtörtént a csalás?
Amennyiben az áldozat a Binance egyik felhasználója, a következő lépéseket kell megtennie:
Jelentse azonnal az esetet a Binance ügyfélszolgálatán! A gyors értesítés segíthet minimalizálni az esetleges károkat.
Fagyassza be a számláját! Kérje a Binance-t, hogy ideiglenesen fagyassza be a számláját, hogy megakadályozza a további jogosulatlan pénzszerzést.
Módosítsa a bejelentkezési adatokat! Frissítse a jelszavát, az API-kulcsait, és engedélyezze a kétfaktoros hitelesítést (ha még nem aktív) fiókja biztonsága érdekében!
Jelentse az esetet a helyi hatóságoknak! A bűncselekmény súlyosságától függően előfordulhat, hogy kapcsolatba kell lépnie a helyi hatóságokkal, és be kell jelentenie az incidenst. Elképzelhető, hogy az adott országban kiberbűnözéssel foglalkozó részlegek is működnek, amelyek képesek további segítséget nyújtani.
Ismerje meg azokat a módszereket, amelyekkel a csalókat el lehet kerülni! Alapvető fontosságú, hogy megtanulja, hogyan védekezhet proaktívan a csalások és a kiber-bűncselekmények ellen. A Binance rengeteg ezzel kapcsolatos információt tett elérhetővé a kiberbiztonsággal foglalkozó weboldalán.
Blokklánc-technológia segít megelőzni a disznóvágás-átveréseket
A disznóvágás-átverések már jóval a kriptovaluták megjelenése előtt is léteztek. Ezek ősrégi módszerek, amelyeket más befektetési területeken, például az értékpapír-, ingatlan- és árukereskedelemben is alkalmaztak már korábban. Ahol van lehetőség magas hozamot ígérni alacsony kockázat mellett, ott nagy eséllyel bukkannak fel a disznóvágás-átverések.
A jó hír az, hogy a blokklánc-technológia megkönnyíti az ilyen átverések nyomonkövetését és megakadályozását, mivel a blokkláncon zajló tranzakciók nyilvánosak és lekövethetőek. A technológia épp az átláthatóságáról ismert, illetve arról, hogy a nyilvántartásokat nem lehet megváltoztatni, és minden pénzügyi tranzakció nyilvános. Ez a nyilvánosság és átláthatóság könnyíti meg a gyanús tevékenységek azonosítását és a bizonyítékok begyűjtését. Mindazonáltal a blokklánctechnológia sem teszi fölöslegessé a felhasználói elővigyázatosságot.