Dr. Csanádi Ágnes, a Budapesti Gazdasági Egyetem Zalaegerszegre kihelyezett Gazdálkodási Karának docense a „Mire jó a családi költségvetés? Tervezd meg és kövesd a kiadásaid és bevételeid!” című előadásában gyorstalpalót tartott a konferenciára látogató diákoknak.
A professzor kiemelte a reáljövedelem és a tudatos gondolkodás fontosságát a családi költségvetés megtervezésében. Mint mondta, nagyon fontos azzal kalkulálni, hogy mindennap fizetőképesnek kell tudni maradni, és a hónap végén is jutnia kell elég pénznek az étkezésekre, vagy akár arra, hogy egy váratlan kiadást fedezni tudjon a család. Kiemelte, hogy tudni kell rugalmasan alkalmazkodni minden felmerülő költséghez, de csak a bevételi kereteken belül. Csanádi Ágnes előadásában ismertette azt is, hogy milyen típusúak lehetnek a családi költségvetésbe potenciálisan bekerülő bevételek:Arról, hogy miért fontos a családi költségvetés készítése úgy fogalmazott, hogy kiszámíthatóságot és pontosságot ad. A diákok azt is megtanulhatták, hogy mire van szükség egy költségvetés tervezésekor: célszerű felvezetni a biztos/bizonytalan jövedelmeket, kiadásokat, valamint az esetlegesen felmerülő váratlan költségeknek és bevételekkel is kalkulálni kell.
- Munkavégzéshez kapcsolódó jövedelmek (fizetés, táppénz stb.)
- Tulajdonból vagyonból származó jövedelmek
- Szociális juttatások
- Rendkívüli bevételek (pl. örökség, ajándék, nyeremény)
Az "embertelen" bank
Dr. Tófeji Edina, az M7 Takarék elnök ügyvezetője előadásában elmondta, hogy jelenleg is komoly fejlesztések zajlanak a Takarék Csoport kötelékében, amely október 31-től már egy bankként működik tovább. Előadásából kiderült, hogy a jövő már sok szempontból itt van, hiszen már működnek az első SmartPont takarékfiókok, ahol ügyintézők nélkül, több automatizált funkció is elérhető – legyen itt szó például a csomagautomatáról, az okos, ki- és befizetést is biztosító ATM-ről, a postapontról, az olyan pultokról, amelyeken keresztül elérhető az e-bank, vagy éppen az interaktív. információs kijelzőkről.
Az elnök ügyvezetője a takarékfiókok történetéről is beszélt a diákoknak. Elmondta, hogy az első ilyen típusú pénzintézet közel 150 éve jelent meg Németországban, és Magyarországon is több mint 60 éve jelen vannak. Az október 31-én végbemenő egyesüléssel az ország legnagyobb fiókhálózata jön létre, amely 1,1 millió ügyfélt szolgál majd ki. A modernizációs törekvés részeként komplexebb, több szolgáltatást nyújtó fiókokkal dolgoznak majd tovább, és a Takarékbank mobilbusza továbbra is jár körbe a településeken, ATM-et, és teljeskörű banki ügyintézést biztosítva akár személyesen is, mivel tisztában vannak azzal, hogy még a mai fiatalok is szeretnek személyesen ügyeket intézni.
Nincs élmény a tanulásban? De, csak nem találjuk
Lantos Mihály, a Lépéselőny tanulásmódszertan-oktatója szerint a diákok a tananyag mennyisége és típusa miatt gyakran hajlamosak azt hinni, hogy nincsen élmény a tanulásban, holott ez nem igaz. Mint mondta, a hatékony tanuláshoz szükség van a megfelelő szokások kialakítására, mert csak így lehet megtalálni az élményt benne.
Elmondta, hogy mindenkinek van egy ösztönös tanulási stratégiája, amit körülbelül hat éves korunkig automatikusan használunk, támaszkodva a fantáziánkra és a kreativitásunkra, mindkét agyféltekénk használatával. Úgy fogalmazott, hogy az „ismétlés-gyakorlás-ismétlés-gyakorlás” típusú magolás, amely csak a racionális, bal agyféltekét használja nem túl hatékony, hiszen a tanuló nem fogja lényegében megérteni, amit olvas, és sokkal gyorsabban el is felejti azt.
Az előadó szerint a jobb agyféltekénk használatával a fantázia, játék, humor segítségével játékosan, szórakozva tudunk tanulni, ami sokkal jobban megmarad. A bal agyféltekénk segít megérteni a külvilágból érkező információkat, a jobb agyféltekénk ennek szórakoztató elsajátításában jeleskedik. „A hülyeséget tényleg előbb megjegyezzük” – emelte ki.
Az elmetérképezés egy speciális jegyzetelési forma, amely során színek, különböző formák segítségével, például színes ceruzával rajzolva rögzítjük az információinkat. Jobban fenntartható a saját érdeklődésünk, érdekesebb lesz az óra és könnyebb lesz az elmondottakra emlékezni. Mivel nemcsak hideg szavak és információk, hanem színek, formák, képek is segítenek a rögzítésben.
Hogy fizetünk a jövőben?
Sebők Ádám Archibald, az MKB Bank üzletfejlesztési vezetője a jövő fizetési megoldásairól, valamint a PSD2 bevezetéséről beszélt részletesebben a résztvevő diákoknak.
Az új fizetési módszerek terjedéséről úgy fogalmazott, hogy a készpénzt csak akkor lehet érdemben helyettesíteni, hogyha az új megoldás biztonságos, egyszerű, olcsó, és ami a legfontosabb, elterjedt. Azt, hogy mennyivel praktikusabb ezen lehetőségek használata, mint a készpénzé, azzal a példával illusztrálta, miszerint ha a vonaton felejtünk tízezer forintot, attól lényegében örökké elbúcsúzhatunk, míg ha a bankkártyánkat hagyjuk el, lehetőségünk van arra, hogy bárhonnan letiltsuk azt, valamint jelentsük a pénzintézet felé, hogy mi történt.
Ismertette a diákokkal a szeptember 14-től érvénybe lépett változásokat is, azaz, hogy jelentősen nehezebbé vált a bankkártyákkal történő visszaélés az online vásárlások során, hiszen az EU-n belüli tranzakciók esetében kötelező vált az ügyfél azonosítása. Ezt leegyszerűsítve úgy fogalmazott, hogy a bankkártyás online vásárlásokhoz így arra van szükség, hogy a három alapfeltételből kettő teljesüljön: a kártya birtoklása, a biometrikus azonosítás megtétele, és valami, amit csak az ügyfél tud. Ez lehet egy SMS-ben küldött azonosító, vagy akár egy beolvasandó QR-kód is.
A szakember emellett beszélt a tervek szerint 2020. március 2-án élesedő azonnali fizetési rendszerről is. Mint mondta, ennek keretében miután minden magyar bank csatlakozik a rendszerhez, 10 másodpercen belül megérkezik majd a bankok közti átutalás éjjel-nappal. A tervezett rendszernek nem ez lesz az egyetlen előnye, hiszen például várhatóan telefonszámmal is lehet helyettesíteni majd a számlaszámot utaláskor, magánszemélyek közt történő automatikus pénzküldési is lehetségessé válik, valamint a szolgáltatók is ezen keresztül küldhetik majd a számlákat a fogyasztóknak. A fejlesztési vezető kiemelte, hogy ezeken kívül is akadnak még kihasználatlan lehetőségek.
A befektetés jó buli, de csak ésszel
Gyetvai Károly, a Raiffeisen alapkezelő menedzsere arról beszélt, hogy a befektetés már nem csak egy elszigetelt réteg kiváltsága, hanem egyre inkább megjelenik a háztartásokban is. Mint mondta, a havi bevétel egy részét félretéve befektetéseket képezhetünk, amik tovább gyarapodnak, „dolgoznak” helyettünk is. Kiemelte, hogy a befektetés Magyarországon sok szempontból olyan, mint a foci, azaz mindenki azt hiszi, hogy ért hozzá, de a valóban megbízható befektetési tanácsokért mindenképpen érdemes szakemberekhez fordulni. Végezetül kiemelte, hogyha megtalálnak egy túl szép, hogy igaz legyen ajánlattal, az általában tényleg túl szép, hogy igaz legyen – ezeket ajánlott jelenteni a rendőrségnek és a pénzügyi felügyeletnek. Mint mondta, a befektetés jó buli, de csak akkor, ha észnél van az ember: fontos a tudatosság, a rendszeresség, és a türelem, valamint az, hogy csak megbízható, hiteles cégeknek adjuk a pénzünk.Elmondta, hogy a befektetés előtt érdemes meghatározni a céljainkat, ha ez megtörtént, akkor nagyjából már megvan, hogy milyen időtávra kell befektetni. Az utóbbi alapján pedig meg lehet mondani, milyen eszközökbe érdemes befektetnünk. A szakember ismertette a diákokkal a leggyakoribb befektetési formákat (bankbetét, lakossági állampapír, részvény, befektetési alap, nyugdíjmegtakarítás) is, időtávja, kockázata és megtérülési lehetőségei szerint.
Támadnak a pénzügyi csalók
Dr. Gyury Gergely, a Magyar Nemzeti Bank Piaci Tőkefelügyeletének pénzügyi felügyelőjének előadásából a diákok megtanulhatták, hogyan lehet elkerülni a pénzügyi csalásokat és a veszélyes befektetéseket. Ő is kiemelte, hogy a „túl szép, hogy igaz legyen” jellegű ajánlatok mögött jellemzően csalások húzódnak meg, és hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a jegybank honlapján minden Magyarországon pénzügyi tevékenységet folytató vállalat engedélyét lehet ellenőrizni, így a csodabefektetést ajánló cégekét is.
A felügyelő emellett kiemelte a pénzügyi csalások leggyakrabban előforduló jeleit is, mint például:
- rövid futamidő, kiemelkedő hozam ígérete, tőkegaranciával
- nagyszámú üzletkötő, kimagasló jutalék
- ismert intézményekhez hasonló elnevezés és logó, biztonság látszatát keltik
- offshore cégek, nemzetközi cég
- agresszív reklámok, szponzoráció
A rendezvény a Pallas Athéné Domus Educationis Alapítvány támogatásával valósul meg.