A munkavállalónak a munkában töltött idő alapján minden naptári évben szabadság jár! A szabadság legnagyobb részét a munkavállalók a nyári időszakra tervezik, de sokan nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan hány napszabadság is jár? Ezért most végigvesszük, hogy pontosan hány nappal kell számolnia a munkáltatónak és a munkavállalónak.
A szabadság alap- és pótszabadságból áll. Az alapszabadság mértéke 20 munkanap és az életkora alapján a következő napokkal emelkedik: 25. életévétől 1, 28. életévétől 2, 31. életévétől 3, 33. életévétől 4, 35. életévétől 5, 37. életévétől 6, 39. életévétől 7, 41. életévétől 8, 43. életévétől 9, 45. életévétől 10 munkanap pótszabadság jár.
A hosszabb tartamú pótszabadság a munkavállalónak abban az évben jár először, amelyben az a fenti bekezdésben meghatározott életkort betölti. Érdemes tudni, hogy az éves szabadságot több jogcímen pótszabadság lehetőségével meg lehet toldani – figyelmeztet Pentz Edina az RSM-DTM bérszámfejtési vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.
A munkavállalónak a tizenhat évesnél fiatalabb
a) 1 gyermeke után 2,
b) 2 gyermeke után 4,
c) kettőnél több gyermeke után összesen 7 munkanap pótszabadság jár.
A pótszabadság fogyatékos gyermekenként két munkanappal nő, ha a munkavállaló gyermeke fogyatékos. A pótszabadságra való jogosultság szempontjából a gyermeket először a születésének évében, utoljára pedig abban az évben kell figyelembe venni, amelyben a 16. életévét betölti.
A fiatal munkavállalónak évenként 5 munkanap pótszabadság jár, utoljára abban az évben, amelyben a 18. életévét betölti. A föld alatt állandó jelleggel vagy az ionizáló sugárzásnak kitett munkahelyen naponta legalább 3 órát dolgozó munkavállalónak évenként 5 munkanap pótszabadság jár. A munkavállalónak, ha rehabilitációs szakértői szerv legalább 50 %-os mértékű egészségkárosodását megállapította, fogyatékossági támogatásra jogosult, vagy vakok személyi járadékára jogosult évenként 5 munkanap pótszabadság jár.
A munkavállaló részére, ha munkaviszonya év közben kezdődött vagy szűnt meg a szabadság arányos része jár a fél napot elérő töredéknap pedig egész munkanapnak számít.
Nyáron milyen szabályok alapján vehetjük ki szabadnapjainkat?
A szabadságot – a munkavállaló előzetes meghallgatása után – a munkáltató adja ki. A munkáltató évente 7 munkanap szabadságot – a munkaviszony első három hónapját kivéve – legfeljebb két részletben a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban köteles kiadni. A munkavállalónak erre vonatkozó igényét legalább 15 nappal a szabadság kezdete előtt be kell jelentenie.
A szabadságot – eltérő megállapodás hiányában – úgy kell kiadni, hogy a munkavállaló naptári évenként egy alkalommal, legalább 14 egybefüggő napra mentesüljön a munkavégzés alól. Ez nyáron nagyon kellemes két hét lehet… A szabadságot esedékességének évében kell kiadni. A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.