Megújuló energia cikkek
Videó: A világ legolcsóbb világítása
A lehető legolcsóbb és leginkább környezetbarát módon visz fényt a sötét helyiségekbe ez a PET palackból készített "villanykörte". Egy kiürült kétliteres műanyag palack a megfelelő átalakítás után egy 50 wattos izzó fényét képes előállítani egy vaksötét helyiségben.
Jó üzlet a napelem
Napelempark létesült Halápon. A 2016 darab napelemet magában foglaló park névleges összteljesítménye meghaladja a 450 kilowattot, ami éves szinten 600 ezer - 650 ezer kilowatt megújuló energia termelését teszi lehetővé. A beruházó több mint 164 millió forintos támogatást nyert el a fotovoltaikus rendszer telepítésére az Új Széchenyi Terv megújuló energiás pályázatán.
Túltámogatott a magyar megújuló energia?
A villamos energia bázisárával és különböző bónuszárakkal támogatnák a megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-termelést - derül ki a kormány számára készült előterjesztés tervezetéből. Az IPENERG szakmai egyeztetést kér.
Napenergia: leálló állami támogatások?
Sokat árt a megújulók renoméjának és piacképességébe vetett hitnek az amerikai napenergia-eszközgyártó óriás, a Solyndra csődje, mely felélte az amerikai államtól kapott 535 millió dolláros kölcsönt. Hasonló európai gikszerek várhatók?
Energiajövő: így képzeli a kormány
A 2030-ig szóló, de 2050-ig kitekintést nyújtó Nemzeti Energiastratégiáról hozott országgyűlési határozatot a parlament 225 igen, 103 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el hétfőn. A határozat elfogadása lehetővé teszi, hogy a stratégiához illeszkedő egyéb koncepciókkal, cselekvési tervekkel (éghajlat-, megújuló energia, energiahatékonysági, épületenergetikai) és ágazati (közlekedési, vidék-, felsőoktatási) stratégiákkal kiegészülve egységes stratégiai rendszer alakuljon ki.
Elkerülhetetlen a drágulás
Elkerülhetetlen, hogy átmenetileg emelkedjenek a végfogyasztói árak az új zöld kapacitások rendszerbe állítása miatt, ám hosszú távon - megfelelő szabályozási környezetben, a technológiák fejlődésével - csökkenhet az alternatív energiatermelési technológiák támogatási igénye - a Green Energy Investment Forum az új megújuló energiaforrásokra vonatkozó szabályozási rendszert véleményezte.
Csak egy álom? 100 százalék megújuló energia 2050-re
Az Európai Szélenergia Társaság (EWEA) jelentése szerint 2050-re akár az Unió áramszükségletének a felét is lehetne szélenergia forrásból fedezni. Az EWEA szeretné elérni, hogy a Bizottság a 2020 utáni időszakra is tűzzön ki megújuló energia célokat.
Állami támogatással folytatódik a napelemek terjedése
Lassan terjed nálunk a megújuló energiák használata, erre utalnak a 2005-től hozzáférhető és a jövőbeli fejlődést előrejelző mutatók. Hogyan segíti a napenergia használatot az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Környezet és Energia Operatív Programja?
Energiasziget várja az elfáradt fesztiválozókat
Egy tisztán megújuló forrásokkal működtetett „Energiaszigettel” várja a fiatalokat a Magyar Villamos Művek a három legnagyobb hazai fesztiválon. Az MVM energia 2.0 interaktív kiállítása június 29-én startolt a Volt fesztiválon, ahol az alternatív energia is nagy hangsúlyt kap.
Geotermikus nagyhatalommá válhat Magyarország
Eddig Izland, az USA, és a Fülöp-szigetek jártak élen a megújuló energiafajta kiaknázásában, újabban Kelet-Afrikában gyarapodnak az ilyen jellegű beruházások. A magyar gazdaságpolitika is előtérbe helyezné a Kárpát-medence mélyén rejlő geotermikus potenciál kiaknázását.
Zöldleltárokra késztetik a polgármestereket
Átkeresztelik és „németesítik" a KÁT-ot, zöldvagyon-felmérésre késztetik a polgármestereket - ez is része a kormányzati megújuló energia-politikának.
Földrengéseket okozhat hazánkban a geotermikus energia?
Svájcban, Németországban és az USA-ban pánikot keltettek az elmúlt 2-3 évben azok a földrengések, melyek geotermikus erőművek környékén történtek. A magyar kormány mégis jelentős szerepet szán ennek a megújuló energiafajtának. Biztonságosnak tartja-e a tudomány képviselői az új technológiát, mely a föld hőjét hasznosítja, vagy olyan kockázatos kimenetelű, hatású módszernek, amely megbolydítja a tektonikus lemezek dinamikáját?
Ilyen lesz a magyar energiajövő!
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium gondozásában elkészült a „Megújuló energia - Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési terve 2010-2020" című kiadvány. Az 1250 - 1250 példányban magyar és angol nyelven megjelenő dokumentum elektronikus formában 2011. május 19-től a kormányzati honlapon is olvasható.
Még mindig csekély a megújulók részesedése
A fukusimai baleset globálisan és itthon is arra figyelmeztet: az energiabiztonság nem a nagy erőművekben rejlik. A regionális önellátásra való törekvés és a megújuló energia részesedésének növelése ésszerűnek tűnik, hiszen így természeti katasztrófa esetén sem egész régiók ellátása sérül, s a szállításból adódó energiaveszteség is minimalizálható. Magyarországon azonban még kistelepülési szinten sem létezik energiaautonómia, s a megújuló energiaforrások súlya is csekély.
A legjobb nyolc mellett Magyarország!
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával a RENEXPO megnyitásának napján, 2011. május 5-én került aláírásra a Makrovirka-projekt nevezése, amellyel Magyarország 27 uniós tagállam mellett az EU Bizottság NER 300-as pályázatán indul" - tudta meg az OGH Hírügynökség Dr. Nagy Józseftől, a projekt vezetőjétől. A projekt az uniós pályázaton a megújuló energiák hasznosításán belül a Megosztott megújuló energia - gazdálkodás (intelligens hálózatok), városi környezetben alkategóriában indul.
Arab olajfüggőségben szenved az EU
Eddig legalábbis vajmi keveset sikerült teljesíteni a megújuló energiák fokozatos bővítéséből. Az energiahatékonyság 20 százalékos javításából is csak 10 százalékot ért el az Unió. Május 2.-én és 3.-án hazánkban tartották az uniós tagállamok energetikai minisztereinek informális találkozóját, melynek házigazdája Fellegi Tamás energiaügyekért is felelős nemzeti fejlesztési miniszter volt. Az Európai Bizottság várhatóan még idén nyilvánosságra hozza az EU energia útitervét, ennek előkészítése zajlott a gödöllői kastélyban.
Változik a megújuló energiák támogatása
Az Európai Unió új szubvenciós politikát készül alkalmazni a megújuló energiák infrastrukturális beruházásaira és fogyasztói ártámogatására. Brüsszel terve az, hogy új uniós kötvényt bocsássanak ki az építkezések finanszírozására és egységesítsék a nemzeti támogatási rendszereket, jelentette a Reuters.
Itt a világ első (majdnem) fosszilis erőforrás-mentes városa
Az Absolut Vodka hazájában, Svédország déli tengerpartjához közel egy 80 000 fős város megoldotta, amire a világ összes metropolisza csak vágyik: megújuló energiákból látják el magukat.
2011-ben növekednek a zöld befektetések
A BRIC-országok éllovasai, Brazília, Kína és India fogják vinni a prímet idén a megújuló energiákra irányuló befektetésekben, szól az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) prognózisa. Várhatóan 240 milliárd dollárra rúg majd a zöld gazdaságba irányuló befektetések mértéke 2011-ben.
Az ENSZ szerint zöld program biztosíthatja a növekedést
Az ENSZ Környezetvédelmi Szervezete (UNEP) nem kevesebbet állít, minthogy a zöld ágazatokba és átalakításokba fektetett 1300-1350 milliárd dollárral legalább ugyanakkora növekedést lehetne elérni, mint amire a kormányok a jelenlegi gazdaságpolitikájukkal képesek. Sőt nagyobb fejlődési ráta is lehetséges a zöld programmal.
Már Sorost is elkapta a gyeplő...
Az idén 81. életévét betöltő magyar származású befektetési guru, Soros György a Reuters információi szerint a 14 milliárd dollárt kezelő Silver Lake magántőke alappal közösen kezd befektetni a megújuló energia-szektorban.
Kiszámíthatatlan, szeszélyes energiaforrás a szél
Mint energiaforrás egyenetlen és időszakos. S ha erősen fúj is, legintenzívebb megnyilvánulása nem feltétlenül esik egybe a fogyasztás csúcsidőszakával.
Szélkerékharc: Kína leelőzi a Dániát és Amerikát
A gazdasági válság igen kedvezőtlenül érintette a tőkeigényes megújuló energia szektort. A csökkenő földgázár és az amerikai földgáz-készletek felfedezése megakasztotta a szélturbinák terjedését. Kínában viszont rohamtempóban bővült a piac és a szélenergia részesedése az ország áramfogyasztásában. Az ázsiai országnak sikerült elhappolnia a nyugati világ elől a vezetői pozíciót a szélenergia-eszközök gyártásában.
Ilyen a 21. század: széntüzelésű energiát falnak a szerverek
Az internetes adatforgalom bővülésével és gyorsulásával exponenciálisan nő a számítógépes infrastruktúrák energiaigénye. Miközben a Facebookot felhasználói és környezetvédő aktivisták ostromolják, hogy váltson megújuló energiákra, a Google már zöld energiákba fektet, de több állami finanszírozást látna szívesen a megújuló energiákat övező kutatás-fejlesztésben.
Kedvenc márkáink, zöld energiával
Mely intézmények törekedtek leginkább arra, hogy minél kevesebb fosszilis energiaforrást vegyenek igénybe? Az amerikai Green Power Partnership megadja a választ: az éves megújuló energia-fogyasztás szempontjából vizsgál magáncégeket, valamint állami és oktatási intézményeket az Egyesült Államokban.
Radikális áttörés történhet a hőellátásban
Év vége előtt elfogadhatja a kormány az Európai Bizottságnak benyújtandó Megújuló Energia Hasznosítási Nemzeti Cselekvési Tervet - közölte Bencsik János klíma- és energiaügyekért felelős államtitkár a tervezettel kapcsolatos szakmai konzultáción.
Megújuló energia: cselekvési terv készült
Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár és Olajos Péter zöldgazdaság fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkár az Országos Környezetvédelmi Tanács plenáris ülésén mutatta be Magyarország Nemzeti Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Tervének társadalmai egyeztetésre bocsátandó tervezetét.
Gelbaum, a Szilícium-völgy „napkirálya”
Amerika egyik legbőkezűbb zöld pénzembere 500 millió dollárt fektetett be napenergia-technológiákba, nonprofit céllal pedig több százmilliót adományozott környezetvédelmi programoknak.
Üzemanyag a levegőből
Nemcsak földgázból lehet előállítani a metanolt, ahogy eddig tették, hanem a levegő üvegházhatású szén-dioxidjából is. Oláh György találmányával új eszközt kaptunk a klímavédelemre és a növekvő energiaigény megoldására?
Nagy a "zöld potenciál" Magyarországon
Nagy átalakulások előtt áll a nemzeti energiagazdálkodás, hogy a következő tíz évben az Unió zöld irányvonalai által megszabott szintre és állapotba kerüljön. Az ágazatban gyors az innováció, sok a kérdőjel, és sok a teendő is. A kormány stratégiája már merőben új irányokba mutat. - mondták az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs, a fosszilis energia és az alternatív, megújuló energia egymással szembeni esélyeiről, a sürgető tennivalókról, illetve a hazai problémákról szóló kerekasztal-beszélgetésén.
Energiát nyerhetünk a vulkánokból!
Miközben Indonéziában tombol a Merapi vulkán, másutt éppen e természeti jelenséget szeretnék befogni az emberiség javára. Közép-Amerikában új vállalkozások készülnek geotermikus energiát kinyerni a vulkánokból. A módszer jól jön a túlnyomórészt mezőgazdaságra hagyatkozó latin-amerikai nemzetgazdaságoknak, ahol a klímaváltozás miatti szélsőséges időjárás, a globális felmelegedés következtében erősödő trópusi viharok éreztetik hatásukat. A geotermális eljárás kritikusai azonban emberi kéz okozta földrengésektől tartanak.
Földrengést okoz a geotermikus energiák hasznosítása?
A geotermikus energia versenyképes lehet a szén-alapú energia-előállítással szemben, vélik szakértők. Az Egyesült Államokban több mint száz geotermális projekt részesült állami támogatásban, ám egy svájci földrengés óvatosságra inti a hatóságokat és az iparág szereplőit.
Így is lehet: egymillió munkahely a zöld iparból!
Spanyolország a következő tíz évben hozzávetőleg egymillió új munkahelyet teremt a megújuló energia ágazatban, és más ökológiai projektekben. Spanyolországban 19,3 százalékon áll a munkanélküliség, és ezen a területen gyors javulás nem is várható.
Az amerikai hadsereg megújuló energiát is bevet a harcmezőn
Szinte nincs olyan hónap, hogy ne kapnánk hírt arról, terroristák és szélsőségesek felrobbantottak egy olajszállító katonai konvojt Pakisztánban vagy Afganisztánban. A gyúlékony, robbanékony fosszilis üzemanyagok afféle Achilles-sarkai az amerikai és nyugati katonai erőknek. Nem csoda, hogy az USA hadügyi vezetése a megújuló energiákra való átállást hirdette meg stratégiája részeként.
Így használja a napenergiát Kalifornia
Kalifornia egész évben bővelkedik a napfényben, így kézenfekvő a napenergia hasznosítása. Itt indul be a világ legnagyobb napenergia-projektjeinek egyike: 1,37 milliárd dolláros államilag garantált kölcsönben részesült az a beruházás, amely gőzturbinákat fog működtetni napenergiával.
Afrika is lehagy minket?
Elemzők szerint kedvező befektetési lehetőségeket tartogatnak a zöld projektek és a "tiszta" technológiák Afrikában, amennyiben a kormányzatok világos és kiszámítható szabályozást érvényesítenek a zöld szektorban.
Megújuló energia: decemberig minden kiderül
November 30-ra készülhet el a nemzeti megújuló cselekvési terv, amelyben a kormány világos iránymutatást kíván adni a hazai és a külföldi befektetőknek, hogy 2020-ig milyen ütemezésben, mely megújuló források fejlesztését kívánja támogatni - közölte az energiainfo.hu érdeklődésére Olajos Péter, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium helyettes államtitkára.
Nesze neked zöld imázs: szénből nyer energiát a Facebook?
A hétvégén mutatták be Amerikában a Facebook alapítóját, Mark Zuckerberget nem éppen kedvező fényben feltüntető játékfilmet, The Social Network címmel. Egyes bloggerek a közösségi honlap céges működését is kikezdik azt állítva, hogy az nem eléggé környezetkímélő, mint amennyire lehetne. A vita a Facebook most épülő adatközpontja körül pattant ki.
Képek: vízen a legnagyobb napelemes hajó
Már úton van a világ jelenlegi legnagyobb napelemes hajója: a PlanetSolar a tervek szerint 140 nap alatt nyolc csomós - 15 kilométer per órás - sebességgel kerüli meg a Földet. A katamarán hétfőn hagyta el Monte-Carlo kikötőjét, küldetésének tudományos célja a megújuló energiák kutatása.
Zöldipar: Kína az élre tör?
A megújuló energiák infrastruktúrájának gyártását segítő állami támogatások ma kritikus pontjai annak a versenynek, melyben a különböző országok igyekeznek zöld szektorukat nemzetközileg is vezető helyzetbe pozícionálni. Az eddig javarészt Európába exportáló Kína az Egyesült Államok piacán készül teríteni szélturbináit. Az egyik amerikai szakszervezet azonban bekeményített: bepanaszolta a kommunista államot, amiért illegálisan szubvencionálja a zöld szektort és a WTO elé akarja vinni az ügyet. A Fehér Házé a döntés, hogy megteszik-e.
A szubvencionált zöld szektor sikere Kínában
A hamarosan talán WTO elé citált kínai szubvenciók fellendítették az ország zöld szektorát. De Kína kapcsolata a Világkereskedelmi Szervezettel több ponton is problematikus.
Az olaj alkonya: felkészülni, vigyázz...
Kifogyóban vannak az olcsón kitermelhető kőolajkészletek. A jövő olaja drágább lesz. A megújuló energiákra való átállás nemcsak ökológiailag előnyös, létszükséglet is egyben.
Szélenergiával mosta pénzét a Cosa Nostra!
Olaszország történetének legnagyobb vagyon-lefoglalását hajtották végre a hatóságok, miután felfedezték, hogy az olasz maffia környezetbarát vállalkozásokon át mosta tisztára a pénzeit, amit többek közt drogkereskedelemből szerzett. Az olasz állam 1,9 milliárd dollár értékű vagyont kobzott el a Cosa Nostrától, jelentette a Reuters.
Kína zöld ambíciói: energiafaló helyett energiahatékony
2009-ben 162 milliárd dollárt költöttek világszerte zöld technológiákra, ebből 35 milliárdot Kínában, míg az Egyesült Államokban csak 19 milliárdot fordítottak hasonló célra. Miközben Washingtonban - politikai akarat hiányában - nem képesek elfogadtatni a klímatörvény-csomagot, Kína élre tör a megújuló energiák kiaknázásában, s az ehhez szükséges eszközök gyártásában. Van miből: a kommunista ország a világon egyedülálló módon 2450 milliárd dolláros tartalékkal rendelkezik!
Kína: bérmunka-birodalomból zöld technológiai nagyhatalom
2009-ben 162 milliárd dollárt költöttek világszerte zöld technológiákra, ebből 35 milliárdot Kínában, míg az Egyesült Államokban csak 19 milliárdot fordítottak hasonló célra. Miközben Washingtonban -politikai akarat hiányában- nem képesek elfogadtatni a klímatörvény-csomagot, Kína élre tör a megújuló energiák kiaknázásában, s az ehhez szükséges eszközök gyártásában. Van miből: a kommunista ország a világon egyedülálló módon 2450 milliárd dolláros tartalékkal rendelkezik!
Elfogyhat az etanol (adó)előnye
Az év végén lejár a megújuló energiaforrásokra vonatkozó adókedvezmény-program, amelynek két éves meghosszabbítására javaslatot nyújtott be Washington állam demokrata szenátora, Maria Cantwell. Az évtizedes gyakorlatot folytatva- a nap-, szél- és geotermális energiák valószínűleg továbbra is részesülnek majd adókedvezményben, de az etanol-gyártás már aligha. Miért?
Félúton az EU a 20 százalékos megújuló-részarány felé
A 27 tagállamot tömörítő Európai Unióban 2008-ban 0,6 százalékkal nőtt a megújuló energiák részesedése az összenergia-használatból. Az EU mindössze félúton jár a 2020-ra vállalt 20 százalékos megújuló energia részarányra történő átállásban, ismertette kutatási eredményeit az Eurostat, az EU statisztikai hivatala.
Több pénzt ad megújuló energiákra a Világbank
Közeledik a novemberi Klímacsúcs, melyet Mexikóban rendeznek meg. Tavaly a klímaegyezményt Koppenhágában nemcsak az emisszió-csökkentések mértékére vonatkozó egyetértés hiánya akasztotta meg. A klímaváltozás kárát érző szegény országok környezetvédelmi programjainak finanszírozási problémái is meghiúsították az egyezséget: fejlett világ ugyanis vonakodik állni a cechet. Milyen kompromisszumos esélyekkel indul neki a nemzetközi közösség az újabb fordulónak?