Megújuló energia cikkek
Biogázban erősít Magyarország
Megkezdte működését Magyarország harmadik legnagyobb biogáz üzeme a Pest megyei Dömsödön, az üzem évi 11 gigawatt óra energiát állít elő, ami mintegy 3.000 háztartás ellátásához elegendő mennyiséget jelent - közölte a beruházó ELMIB csoport.
Megújuló energiafékek
Elavult, talán lobbiérdekeket is szolgáló szabályok alakítják a mai energiapolitikát, nemcsak a megújuló energiával való áramtermelést akadályozva, hanem a helyi, közösségi önellátást is. A güssingi modellt, az EU-s támogatási rendszert is másolnák.
A Nabucco és a Déli Áramlat is melléfogás?
A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közép- és Kelet-Európai Bankfigyelő hálózat felhívja a magyar és európai vezetők figyelmét a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezetékekkel kapcsolatos tervezési folyamat hiányosságaira.
EU: nincs több idő, lépni kell
Az európai vállalkozások várakozó álláspontra helyezkedtek a zöld technológiák alkalmazása kapcsán. Uniós tisztviselők és az üzleti élet képviselői arra figyelmeztettek, ha túl sokáig várnak, kimaradnak a „zöld növekedésből".
Kína is előremenekül: milliárdok zöld energiára
Kína újabb, 440 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot készít elő, ami ezúttal a megújuló energiaforrások felhasználását másfél százélékról hatra növelné az energiafelhasználásban.
Megtalálták az új energiaforrást?
A tenger hullámzása a szeleknél is jelentősebb megújuló energiaforrás, idáig azonban nem sikerült olyan eszközt készíteni, melynek segítségével, gazdaságosan lehetne áramot termelni a világ tengereiből. Egy tesztelés alatt álló berendezés a harmadára csökkentheti az óceánokból nyerhető energia költségét.
Egyre inkább érdeklődünk a megújulás iránt
A RENEXPO Central Europe 2009-en 108 kiállító 8 országból mutatta be a megújuló energia hasznosításához kapcsolódó megoldását, egyharmaduk külföldről érkezett. A kiállítók száma 35 százalékkal haladta meg a 2008-as számot, míg a kiállítási terület 3000 négyzetméteres területe a tavalyival körülbelül azonos nagyságú volt. Idén a budapesti RENEXPO partnerországa Németország volt, amelynek ismeretterjesztő standja különösen nagyszámú érdeklődőt vonzott.
Teljesen megújulnak a németek
Németország áramfogyasztásának közel felét fedezhetik megújuló energiaforrásokból 2020-ra egy hétfőn bemutatott tanulmány szerint. Az előrejelzés szerint az áramtermelésben a szélenergia marad a meghatározó a megújuló energiahordozók közül.
Már pályázhatunk energiaültetvényeinkre
A fás- és a lágyszárú energianövény ültetvények telepítéséhez kapcsolódó európai uniós támogatásokkal foglalkozik a földművelésügyi s vidékfejlesztési miniszter három új rendelete, a jogszabályok a Magyar Közlönyben jelentek meg.
Mi lesz a gázár-támogatás sorsa?
Nem tervezik a gázár-támogatás kivonását a rendszerből, azt többek között a biogáz termelés javítására fordítják - hangzott el a biogáz konferencián. A források megléte mellett azonban a jogszabályi háttér módosítására is szükség lesz, ha előre akarunk lépni az alternatív energia területén.
Megújuló energia: van még tanulnivalónk
Magyarország helyzete kedvező, hiszen „mezőgazdaságilag erősek vagyunk", sok olyan növényt tudunk termelni, amelyből energia nyerhető ki. Akadályt jelent viszont a felesleges adminisztrációval terhelt hatósági engedélyeztetés, ami ellen a KvVM „nagy erőfeszítéseket tesz". A Heti Válasz által szervezett ENERGIA-MÁSKÉPP konferencián jártunk.
Felkerülünk-e a megújuló energia térképére?
Számos gyermekbetegség hátráltatja a megújuló energiák hazai terjedését, így például a teljesen szétszórt állami szerepvállalás, vagy a pályázókat megfojtó szabályozás. Néha az is kiderül, hogy az itthoni „szakemberek" egy része a legalapvetőbb dolgokkal sincs tisztában. Hamarosan jön a Renexpo, előtte egy háttérbeszélgetést tartottak a szervezők.
"A pénz nem elég"
A megújuló energiát hasznosító eszközök piacán már-már tolonganak a váltani akarók, akiknek nem árt megtanulniuk, hogy mit is tud a kínálat, kivált akkor, ha nem presztízsvásárlóként akarunk hozzájutni a kollektorokhoz, szivattyúkhoz, szélkerekekhez.
Napelemes közvilágítás Dombóváron
Napelemekkel működő közvilágítást építenek ki Dombóváron régiós pályázati támogatással; a prototípust kifejlesztő pécsi cég először itt alkalmazza a technológiát.
2020-ra megszűnhet az energiafüggőségünk?
Egy szocialista politikus szerint Magyarország természeti adottságai alapján 2020-ig teljesen függetlenné válhat az energiaellátás területén. Ehhez azonban szükség van egy hatékonyabb támogatási rendszerre és az állam komoly elkötelezettségére is. Az MSZP szerint mindkettő meglesz.
A gázmizéria alternatívái
Arra jó volt a gázcsap elzárása, hogy a közvélemény ráérezhetett: valóban nincs más választásunk, mint az, hogy alternatív megoldások sokaságával - legkézenfekvőbb módon az elérhető megújuló energiahordozók hasznosításával - kiváltjuk a földgázt, a kőolajat, a szenet. A gázcsapot ugyan kinyitották, de mintha még mindig nem nyitották volna elég nagyra azt a kaput, amelyen beáramolhat a gazdaság szereplőihez a megújuló energia hasznosítását elősegítő érdekeltségek rendszere.
Mibe fektessünk, hogy a Föld is jól járjon?
A világ jelenleg 80 százalékban fosszilis energiahordozókból álló energia összetétele hosszú távon nem fenntartható, a megújuló energiaforrásokra való átállás megszüntetheti a jelenlegi rendszer által okozott problémákat. A növekvő megtérülés, az alacsonyabb fokú energia-függőség, és a munkahelyteremtés olyan komoly előnyök, melyek szintén a megújuló energiahordozók mellett szólnak. Az Erste Csoport elemzőinek kedvencei az Andritz, a vízerőmű-technológia vezető szállítója, a Verbund, a vízienergia-piac jelentős szereplője, valamint a CEZ az elektromos áram árának várható erősödése miatt.
Kiszorulhat a megújuló energia térképéről Magyarország
Sem a szabályozás, sem a hozzáállás nem segíti az alternatív energiák hazai terjedését - vélik a REevolutio Sajtóklubjának résztvevői. Szerintük a kormányzatnak az állandó változtatás helyett a jogkörnyezet stabilitásával kellene foglalkoznia, mivel elveszett a korábbi előnyünk a régió országaival szemben és a befektetők inkább Romániába, vagy Szlovákiában fejlesztenek.
Energikus megújulást!
Akár törvény is születhet annak nyomán, hogy a "szakma" górcső alá vette a megújuló energia hasznosításának lehetőségeit, de azt is, hogy milyen környezeti önpusztítással jár a késlekedés.
A valóság, amiről mi még csak álmodunk
Svédországban az elmúlt 16 évben - miközben jelentős mértékben nőtt a gazdasági teljesítmény - kilenc százalékkal csökkent a széndioxid kibocsátás. A siker egyik kulcsa a biogáz, melynek köszönhetően modernizálták a távfűtést és a közlekedést. Mellékhatásként megoldódott a hulladékkezelés kérdése is, hiszen a szemetet szinte teljes mértékben az energia előállítására használják.
Szélvihar szélcsendben?
Jó árat ad az állam a szélerőművekkel energiát termelőknek, akiknek ahhoz, hogy termelhessenek, éppen az állam szabályaival kell - stílusosan - szélmalomharcot vívniuk. Vagy inkább "csak" az áramellátás biztonságáért is felelős hatóság olykor "üzletellenes" óvatosságával?