A gázmizéria alternatívái

Arra jó volt a gázcsap elzárása, hogy a közvélemény ráérezhetett: valóban nincs más választásunk, mint az, hogy alternatív megoldások sokaságával - legkézenfekvőbb módon az elérhető megújuló energiahordozók hasznosításával - kiváltjuk a földgázt, a kőolajat, a szenet. A gázcsapot ugyan kinyitották, de mintha még mindig nem nyitották volna elég nagyra azt a kaput, amelyen beáramolhat a gazdaság szereplőihez a megújuló energia hasznosítását elősegítő érdekeltségek rendszere.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Szmogriadó éppen nem volt egy éve azon a januári napon, s csak kevés, nagyon is szűrt fényt kapott a főváros lakossága, amikor ünnepélyesen bejelentették: Újbuda önkormányzata elsőként nyer villamos energiát az épületeire szerelt napelemek rendszerének segítségével, s négy-öt év alatt meg is térül a beruházás. Az elkészült első egység 20 kilowatt névleges teljesítményű, hálózatra kapcsolt, polikristályos rendszer, amely a polgármesteri hivatal tetejének lett az ékessége. E beruházás (hír)értékét szinte megsokszorozta az országban tomboló energiasokk, a nyomasztó földgázfüggőség, az orosz gázcsap elzárása.

A három épületből álló önkormányzati "negyed" áramellátásához hozzájáruló, egy éve üzembe helyezett napelemek révén a felére csökkent a helyhatóság villanyszámlája. S egyben megjött az étvágya: az Új Magyarország Fejlesztési Terv pályázatán vissza nem térítendő támogatást nyertek, így további önkormányzati épületre telepíthetnek napelemes rendszert, amelynek munkába állítása után évente 54 tonna káros anyaggal kevesebb kerül a levegőbe. A 26 milliós újabb beruházás "csak" 13 milliójába kerül az önkormányzatnak. Hétköznapokon az eddiginél jóval kevesebb áramfogyasztás, hétvégeken pedig az áramtermelés és - eladás - az Elmű hajlandó megvenni a szombati-vasárnapi áramfelesleget - hoz a helyhatóság konyhájára.

Bár az újbudai vállalkozás propagandisztikus értékű, ahhoz kevésnek tűnik, hogy a frontokat áttörje. Hiszen még az egyszerűbb, olcsóbb, meleg vizet előállító kollektorokat sem szereltetik fel saját épületeikre - iskolákra, kórházakra - az önkormányzatok. Sőt, a vállalkozások körében sem volt eddig gyakori az átállás, hiszen valamennyi megújuló energiát előállító eszköz csak a költségeket növeli, s eddig valóban csak a legtehetősebb cégek engedhették meg maguknak a környezettudatos fejlesztéseket.

Folytatás a Piac és Profit magazin februári-márciusi számában.

Véleményvezér

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét”

Magyar Péter nyilvánosságra hozta a Fidesz „őszödi beszédét” 

A Fidesz eddigi állításával ellentétben nem békepárti.
A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért

A magyar vállalkozók az ötödik legmagasabb árat fizetik Európában az áramért 

Az európai átlagár felett kapják az áramot a magyar vállalkozók.
A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat

A közeli fővárosokban sorra építik a metróvonalakat 

Budapesten is elkelne még néhány metró.
A lengyeleknek sikerült a repülőrajt

A lengyeleknek sikerült a repülőrajt 

A nyomában sem vagyunk a lengyeleknek.
Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo