A Beijing Morning Post című lap arról számolt be, hogy a tervezett befektetés egy része a szélenergia felhasználásának a növelését irányozza elő. A terv szerint az ázsiai ország szélerőművi kapacitása 2020-ra meghaladná a 100 gigawattot. Ez háromszorosa a tavalyi 30 gigawattnak.
A kínai állami energiahivatal vezetője a múlt héten azt mondta, hogy a teljes energiafelhasználáson belül 2020-ra hat százalékra akarják növelni a megújuló energia - köztük a vízenergia - arányát a jelenlegi 1,5 százalékról. Kína teljes energiafelhasználásán belül a szén aránya jelenleg közel 70 százalék. A hivatal vezetője szerint a tervet a kormány elé terjesztik, amely várhatóan rövid időn belül dönt a kérdésről.
Kína tavaly novemberben 584 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot hagyott jóvá.
Nemcsak a jó széljárást várják
Mostanáig állami felügyelet alatt álló területeken, köztük a távközlésben és az olajiparban is ösztönzi a magántőke-befektetéseket Kína az ország legfőbb gazdasági tervező testületének 2009-re szóló irányelvei szerint. Az Országos Fejlesztési és Reform Bizottság (NDRC) szerint "a kínai gazdaságban felgyülemlett szerkezeti problémák egyre égetőbbek, miközben a nemzetgazdaság növekedése lassul, a világgazdasági hanyatlás pedig még nem érte el a mélypontot". Az NDRC ezért ösztönözné a magántőke beáramlását az olajipar és a telekommunikáció mellett a vasúti közlekedés, az áramellátás és a városi infrastruktúra fejlesztésének területén is.
A kormányzati portálon (
www.gov.cn) közzétett bizottsági dokumentum elemzők szerint arról tanúskodik, hogy a pekingi vezetés felismerte: a magántőke részvételére is szükség van a gazdaságélénkítésében a 4 ezer milliárd jüan (586 milliárd dollár) nagyságú állami program mellett. Elemzők ugyanakkor felhívják a figyelmet, hogy a bizottság évente összeállított, a főbb irányokat és célokat kijelölő tanulmánya nem tekinthető konkrét akciótervnek.