Megújuló energia cikkek
Zenélő szélturbinák termelik az áramot
A megújuló energiát termelő zenélő szélturbinákat Laura Mesa Arango és Rafael Sanchez Herrera tervezte a 2014-es Land Art Generator Initiative pályázatra. A kürt formájú szélerőmű összesen 12 turbinából áll, melyek éves kapacitása 117 MWh.
Atomerőmű egy kocsiban? Ez a jövő!
A Lockheed Martin Corp. repülés- és haditechnológiai óriáscég bejelentette, hogy olyan áttörést értek el a fúziós energia használatában, melynek köszönhetően lehetséges lesz a teherautó-méretű atomerőművek létrehozása. Ráadásul a módszer nem termel radioaktív mellékterméket.
Elkötelezetten a megújuló energiaforrásokért
Magyar-román együttműködés keretében a HAJDU Ipari Parkban, és Fugyivásárhelyen megújuló energiák hasznosítására, közös megvalósításban innovációs központok létrehozása fejeződött be október végén.
Egyedülálló közösség Kanadában - nem semmi, amit összehoztak
A Drake Landing egy 52 házból álló lakóközösség, amely sikeresen egyesíti a kanadai energia-hatékony technológiát a nap megújuló, korlátlan mennyiségben rendelkezésre álló energiaforrásával.
Nap, szél és mozgás termel energiát a művészi hurkokban
A különböző technológiákkal működő eMotions hurokrendszer napelemmel, mikro szélturbinák és mozgás által termeli az áramot. Az eMotions (energiamozgások) elnevezésű hurokrendszer két olasz tervező, Antonio Maccà és Flavio Masi alkotása.
Egy homokórára hasonlít az idei év legjobb naperőműve
Kihirdették a 2014-es Land Art Generator Initiative pályázat győzteseit. A dánok Solar Homokórája (Solar Hourglass) nyerte az első díjat, amely Koppenhága új látványossága is lehet.
Megoldódtak a gondok a napenergiával?
A nap csak akkor tud az első számú energiaforrássá válni, ha a fejlesztők lehetővé teszik az energiaveszteségtől mentes tárolást. Egy izraeli cég azt állítja, hogy költséghatékony módszert dolgozott ki a probléma kiküszöbölésére.
A világ 2030-ban: alga hajtja a bioléghajót?
A hidrogéntermelő algafarmok újrahasznosítják a szén-dioxidot, és ellátják bioüzemanyaggal a függőleges léghajókat, melyek megépítését 2030-ra tervezik.
A pályázati pénzek felpörgethetik a megújulókat
Fellendülést hozhat az épületgépészeti szektorban a szeptember végétől elérhető lakossági energiahatékonysági pályázat. Az induló kazáncsere-támogatáson 40 százalékos hozzájárulás, pályázatonként és lakásonként maximálisan bruttó 650 ezer forintot lehet elnyerni.
Naperőmű is lehet turistacsalogató
A hatalmas szív alakú napenergia farm a csendes-óceáni Új-Kaledónia szigetén épül, és a jövő év elején kezdi meg működését. nemcsak 750 otthont lát majd el, de turistalátványosság is lesz.
A biomassza jelentheti a kiutat a kapcsolt termelésben
Az európai kapcsolt erőművek több mint fele borúsan látja a szektor jövőjét, kitörési pont a biomassza felhasználása és a mikrokapacitású egységek elterjedése lehet a szektor számára.
Épül a legnagyobb árapályerőmű
Hamarosan startol a világ legnagyobb víz alatti energiaprojektje, a MeyGen, amelynek keretében tömegesen telepítenek majd turbinákat a vízfenékre. Az ezzel nyert energiamennyiséggel 175 ezer skóciai otthon áramellátását fogják biztosítani.
Daloló virágok - és ez nem mese!
Öt óriási napelemes viráglámpa világít Seattle központjában, a megújuló energiaforrások kreatív példájaként. A virágok nemcsak lámpásként szolgálnak, hanem új trendet is elindíthatnak a városban.
Összefogással szereznek napenergiát a tető nélküli lakók
A napenergiát nemcsak azok szerezhetik be egy háztartásra elegendő, kis mennyiségben, akik önálló ház tulajdonosai, vagyis tetővel rendelkeznek. Amerikában országszerte a szomszédság fog össze, hogy szolárkerteket létesítsenek lakásaik energiaellátására.
Hordozható szélturbina, egyenesen a nyomtatóból
Hamarosan hozzájuthatunk a masszív szélturbinák lekicsinyített változatához. A lengyelországi Poznan városában működő Omni3D cég olyan 3D-nyomtatott szélturbinát alkotott, melynek mérete bár kicsi, összehajtva egy hátizsákban is elfér, azonban képes 300W tiszta energia előállítására.
Úszó ökovárosok lehetnek az emberiség menedékei
A Vincent Callebaut tervezőiroda biotechnológiai ökovárosokat tervezett, arra az eshetőségre, amikor az éghajlatváltozások, a globális felmelegedés, a tengerszint emelkedése már elviselhetetlen problémát jelent az emberiség számára.
Olcsó, tiszta akkumulátor készül
Hosszú élettartamú, olcsó és tisztán előállítható akkumulátort fejlesztett ki egy amerikai kutatócsoport. Az áttörés megoldást jelenthet a megújuló energiaforrásokból származó energia tárolására.
Szemléletéért díjazták Pécset
Elkötelezett a fenntartható energiagazdálkodás és a klímavédelem mellett Pécs városa – ezt most Brüsszelben is díjazták.
Nem spórolunk eléggé, kötelezővé teszik
Kötelező energiahatékonysági célok bevezetését javasolja 2030-ra Európa hét meghatározó országának, köztük Magyarország kiemelt stratégiai partnerének, Németországnak is a minisztere. Meglepő helyről kapott támogatást a kezdeményezés: a visegrádi országok körében végzett friss kutatás szerint a lakosság 87%-a támogatja az energiahatékonyság növelését és a megújuló energiák használatának kiszélesítését. Magyarországon ez az arány különösen magas.
A kormányra vár a megújuló energia szektor
Kedvező finanszírozási feltételek, s nagyobb állami támogatás mellett jöhetne itthon a fellendülés a zöld energiák területén, amire szükség is lenne a fosszilis energiaforrások apadása, illetve a hazai villamos-energia termelő kapacitások csökkenése miatt.
„Nem a nyavalyás hozamon gondolkodom”
Az Apple azt tervezi, hogy hamarosan teljes energiaszükségletét megújuló energiákból elégíti ki. Ez azonban nem tetszik egyes részvényeseknek. Az udvariasságáról híres vezérigazgató, Tim Cook jól lehurrogta őket.
Szörnyű változások jönnek, ha visszatáncol Európa
Az európai napelem-gyártók az uniós energiapolitika felülvizsgálatát kérik, miután megjelent a Kormányközi Éghajlatváltozási Testület (Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC) legfrissebb beszámolója.
Beindult a világ első öntisztító naperőműve
A napelemek hatékonysága függ tisztaságuktól is, hiszen minél kevesebb por és egyéb lerakódás van rajtuk, annál több napfényt képesek elnyelni és elektromos energiává alakítani. Egy izraeli cég automatizált tisztítási megoldással állt elő.
Van elég energia mindenkinek
A világ - és benne Magyarország - egyre nagyobb százalékban igyekszik megújuló energiaforrásokra támaszkodva kielégíteni igényeit. A Budapest Kereskedelmi és Iparkamara által szervezett " Zöld Energia 7. Országos konferencia a megújuló energiákról" kifejezetten a hazai piaci lehetőségeket, támogatási és finanszírozási formákat igyekszik áttekinteni.
Tényleg nyereséges a zöld befektetés?
"Nyereséges a zöld portfólióm", válaszolta az érdekeltségeit érintő kritikákra az 59 éves Vinod Khosla, a Szilícium-völgy öko-guruja, aki a Sun Microsystems egyik alapítójaként híresült el.
A Világbank füstös oldala
A Világbank feladata 1944 óta az, hogy gazdasági fejlődést elősegítő projektekhez nyújtson hitelt. De a környezetvédők szerint túl sok fosszilis fejlesztést pénzel, holott nyíltan vállalt küldetése, hogy a gazdaságot zöld fejlődési pályára állítsa.
Milyen lesz a világ 2050-ben?
Alapvetően megváltozik ma ismert világunk néhány évtizeden belül: még megjósolni sem lehet, hogy technika milyen forradalmi változásokat hoz az életünkbe, de néhány trend már most látható.
Jönnek az új generációs napelemek!
A jelenlegi napelemek hatékonysága alig harminc százalékos és környezetszennyező anyagokból készülnek. Mindez hamarosan megváltozhat: a jövőben lehetőség nyílik arra, a ritka földfémeket természetes alkotórészek váltsák fel.
Az atomenergia befutó - legalábbis intenzitásban
A Föld egy óra alatt több energiában részesül a Naptól, mint amennyit az emberiség egy év alatt elfogyaszt. Mégsem tudtunk eddig átállni a fosszilis energiahordozókról a megújulókra. A magyarok ráadásul kétszer annyi energiát fogyasztanak, mint amennyi a világátlag.
A megújuló energia jobban hoz, mint az államkötvény?
Az Ingenious Media Holdings Plc., mely James Cameron szuperprodukciójának, az Avatarnak gigabüdzséjét is finanszírozta, most az Ingenious Renewable Energy alapjával 262 millió dolláros részvénykibocsátást tervez. Ez az első alap, mely nem csupán a megújulók egyetlen fajtájára koncentrál, hanem sokrétű portfólióval igyekszik kiaknázni a nem-fosszilis energiahordozók hozamát. Ami 6 százalék is lehet.
Napelemes buszokra áll át Lublin
Az energiafogyasztás csökkentését és a tömegközlekedés „zöldebbé" tételét célozva a lengyelországi Lublin városa vékony rétegű napelemeket telepített a városi buszok tetejére. A vékony rétegű napelemek könnyűek és rugalmasak, ezért ideálisak a világ városaiban közlekedő járművekre való telepítésre.
2013: nem volt jó éve a megújuló energiáknak
254 milliárd dollárra esett vissza a zöld energiákba történt befektetések globális összege tavaly, ami a szél- és napenergiás eszközök költségeinek csökkenésével magyarázható. A technológiai áttörések miatt kevésbé tőkeigényes a gyártás e szektorban, mint néhány évvel ezelőtt.
Brüsszelnek már nem is olyan fontos a klímavédelem?
Lazíthat energetikai és klímavédelmi célkitűzésein az Európai Unió (EU). Az Európai Bizottság (EB) tagjai ugyanis azt fontolgatják, hogy 2030-ra csak nem kötelező célszámokat fogadnak el a megújuló energiaforrások szerepéről.
Szénre nem lesz pénz
Szigorúbban korlátozza a szenes projektek támogatását és bővíti a megújuló energiákat támogató portfólióját az EBRD. A szénerőművek esetében csak az energiahatékonyság növelését és a gázüzeművé alakítást támogatnák a jövőben.
Építkezzünk másként
Elavult építési szokások és a fosszilis energiahordozóknak kedvező támogatási politika hátráltatják az alternatív energiák térnyerését Magyarországon. Holott hazánk természeti adottságai a megújulók jóval nagyobb arányát tennék lehetővé az energiamixben. Lassítja a térnyerésüket, hogy az építkezéseknél 10-15 százalékkal többe kerül a kivitelezésük, mint a hagyományos energetikai berendezéseké.
Egyszerűen nincs elég hely, hogy megújuló energiára váltsunk
Még egy jó darabig életünk szerves részét képezik majd a fosszilis energiaforrások, hiába fűznek ugyanis sokan nagy reményeket a megújuló energiaforrásokhoz, ezekkel jelenleg képtelenség kielégíteni az emberiség energiaigényét.
Kockázatos ügyletekben utazik a legnyereségesebb kis alap
A Szilícium-völgyben működő Firsthand Alternative Energy portfóliója finoman szólva eltörpül a maga 6,7 millió dollárjával a milliárdos eszközöket forgató Wall Street-i alapok ligája mellett. Mégis 79,6 százalékos hozamot tudott felmutatni!
Nem csökken a károsanyag kibocsátás, csak "kiszerveztük"
Az uniós gazdaságban 18 százalékkal csökkent az üvegházgáz-kibocsátás, vagyis majdnem teljesítettük a 2020-as célkitűzést. A jó hír azonban némi szkepticizmussal kezelendő: mindössze arról van szó, hogy a légszennyező gyártást kihelyeztük a harmadik világba. A probléma tehát nem oldódott meg.
Napfényen járni
A Studio39 tájépítész társaság tervezői a virginiai George Washington Egyetem tanulóival karöltve üzembe helyezték a világ első padló-napelemekből álló sétányát az egyetemen. A tervező és gyártó a fotovoltaikus rendszerek specialistájaként számon tartott spanyolországi Onyx Solar cég.
Lítium: lehetőség, de veszély is egyben
A lítium az iPhone-t, az iPodot és az egyre terjedő elektromos autókat hajtó akkumulátorok alapanyaga. Ám a világ lítiumkészletének több mint a fele egy bolíviai sivatag alatt található, aminek felszínre hozatala komoly környezeti problémákkal járhat.
Érdemes újrakötni az áramszerződéseket
Az elmúlt hónap áremelkedése ellenére sem várnak tartós növekedést a villamos energia árában az Alteo Energiaszolgáltató Nyrt. nemzetközi trendeket elemző szakértői, sőt hosszabb távon az árak további mérséklődésére is számítani lehet. Éppen ezért érdemes lehet megversenyeztetni a szolgáltatókat és újrakötni a szerződéseket.
Ahol fizetnek a fogyasztónak, hogy kapcsolja ki gépeit
Háztartásainknak, táskánkban egyre több a ketyere. Okostelefon, laptop, e-book olvasó és társai. Ezek a kütyük mind habzsolják az energiát, jelentősen megnövelve a globális áramfogyasztást, vele együtt pedig az üvegházgáz-kibocsátást. A politikusok nem hajlandók népszerűségüket kockáztatni egy klímaadó bevezetése kedvéért, ezért az energiahatékonyság lett az új vesszőparipájuk. De az iPadjét senki sem használná kevesebbet...
Adna pénzt megújuló energiaforrások támogatására?
A többség egyetért a megújuló energiaforrások terjedésének támogatásával – derül ki az ABB Better World elnevezésű nemzetközi kampánya keretében elvégzett közvélemény-kutatásból.
Már az olajsejkek is zöldülnek
Az Egyesült Arab Emírségek (UAE) a világ egyik legnagyobb ökológiai lábnyomával rendelkező állama. Olajdollárokból épített légkondicionált palotáikban azonban felismerték, hogy a kőolaj, mint vagyon- és energiaforrás véges, ezért luxuséletmódjukat zöldíteniük kell.
Környezetbarát metropolist tervezhetnek a diákok
Környezetbarát metropoliszt tervezhetnek és irányíthatnak a diákok egy új online városépítő játékban. A Plan It Green: The Big Switch című program célja, hogy a fiatalokat a tisztább energia előállításával a környezettudatosabb életre ösztönözze.
Tíz év haladékot kaptak a termálvizet hasznosító gazdálkodók
A kormány döntött arról, hogy 2025-ig meghosszabbítja az energiahasznosítás céljából kitermelt termálvíz visszasajtolási kötelezettségének felfüggesztését, és a javaslatot az Országgyűlés elé terjeszti.
Lehet 100 százalék megújuló?
Egyre többen gondolják úgy, hogy magától értetődő, hogy az energiatermelés 100 százalékban megújuló energiaforrások felhasználásából származik majd a jövőben.
Fenntartható Európa: százezer ember fogyasztását spórolnák meg
Több mint százötven polgármester és helyi hatósági képviselő – mindannyian Európa különböző országaiból érkeztek – mutatta be Fenntartható Energia Akciótervét az Európai Uniónak.