Szélből és napból nyerünk, de nem csak energiát

Megháromszorozódhat 2030-ra a nap- és szélenergia együttes jelenleg 10 százalékos részesedése a világ teljes energiakapacitásából. A fejlődő technológia versenyképesebbé teszi a nap- és szélenergiát az árak tekintetében, mindezt úgy, hogy közben a villamos energia ára hosszútávon egyre kúszik felfelé – közölte a Fidelity Worldwide Investment.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Kép: Pixabay

A károsanyag-kibocsátásért legnagyobb részben a szénégetés felel, amellyel villamos energiát állítanak elő. Kína 1997-ben mindössze csak 10 millióval több tonna acélt állított elő, mint az USA, 2012-ben ez már 716 millióval több volt, nyolcszor annyi, mint amennyit az Államok. Ez nem csak a legnagyobb széndioxid-kibocsátást eredményezte, hanem nagyon erős légszennyezettséget is, aminek azonnali következményei voltak a népegészségre.

Észlelve az egyre súlyosbodó problémát, az elmúlt években Kína új, mindenre kiterjedő lépéseket tett a környezet minőségének javításáért, amelynek kulcselemei lettek a megújuló energiaforrások. Kína a legnagyobb energetikai befektetővé vált a megújuló energiák piacán: 2014-ben csak egymaga 83 milliárd dollárt fektetett be, 117 százalékkal többet, mint az Egyesült Államok. A távol-keleti ország már most világvezető a tiszta energiaforrásokból származó áram termelésében, 2014-ben a villamos energia-kapacitás 59 százaléka ezekből a forrásokból származott úgy, hogy mellette nullával nőtt a széndioxid-kibocsátás.

Ezen a fogyasztók és a gyártók is nyernek, hiszen az erős kínai igények hozzájárulnak a méretgazdaságossághoz és a csökkenő árakhoz. Az újfajta energiára való igényt az országok emissziós sztenderdjei is erősítik, míg az ilyen irányú projektfinanszírozásokat az egyre népszerűbb Yieldco-üzletstruktúra teszi hatékonyabbá – hívta fel a figyelmet a Fidelity Worldwide Investment.

A Yieldco-k tipikusan a kötvények feletti hozamot ajánlanak, ráadásul csinos osztaléknövekedéssel kecsegtetnek, így kiváló választást jelenthetnek a befektetők számára. Az energetikai anyacégek sokat profitálhatnak a csökkentett finanszírozási költségekből és a Yieldco-k magasabb piaci értékbecsléséből. Például a spanyol multinacionális vállalat, az Abengoa leányvállalatának, az Abengoa Yieldnek sokkal magasabb az ár/nyereség szorzója, mint az anyacégnek. A Deutsche Bank úgy számol, hogy a Yieldco-struktúrák nagyobb elfogadottsága a következő években a megújuló energiaforrásokkal foglalkozó projektek olcsóbb finanszírozhatóságát hozza 100-200 bázisponttal.

“Rengeteg módja van annak, hogy kapcsolatba kerüljünk a megújuló energiákkal, így a legjobb befektetési eszközök felkutatása kulcsfontosságú. Ezen nagyobb infrastruktúrának laza kötődései más eszközcsoportokhoz nagyon fontos elemei lehetnek a diverzifikációnak egy többeszközös portfólióban, amely mindezek mellett még stabil hozamot is jelenthet a piaci körforgás alatt.” magyarázza Eugene Philalithis, a Fidelity Solutions portfóliómenedzsere.

Negyven százalékkal kell csökkentenünk a kibocsátást
Az EU-országok környezetvédelmi miniszterei pénteken Brüsszelben megállapodtak abban, hogy a közelgő párizsi klímatárgyalásokon az unió a károsanyag-kibocsátás 2030-ig történő 40 százalékos csökkentését fogja javasolni az 1990-es kiindulási ponthoz képest.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo