Mennyit takaríthatunk meg napenergiával?

Egy használt Porschét is vehetnénk azon a pénzen, amit megtakaríthatunk a villanyszámlán, ha napenergiát használunk. De ennél sokkal többet jelent, hogy az ökológiai lábnyomunk is csökken, ami nagy súllyal eshet latba egy beszállítói szerződés elnyerésénél.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: PP Archív

Az elkövetkező években a villamos energia válik a leggyakrabban használt energiává az iparban. Ahogy a benzines járműveket is lecserélik elektromos autókra, úgy az ipari energiafelhasználásban is a villamos áramra állnak át a pékek éppúgy, mint a gépgyártás. Ennek az a következménye, hogy a kkv-k közül az lesz versenyképes, amelyik a lehető legnagyobb mértékben meg tudja termelni a saját felhasználását. De érdemes pontosan látni, hogy mennyit is takaríthatunk meg a napenergia használatával.

Egy napelemes rendszer megtérülési ideje 6-7 év. Ezzel szemben a garanciaidő, vagyis amíg teljes biztonsággal energiát fog termelni, legalább harminc év.  Ezért, ha az üzemidő egészét nézzük, a megtérülés után is évtizedekig nyereséget termelő beruházás induló költsége végképp eltörpül a haszon mellett. 30 év alatt milliókat spórolhatunk a napelemekkel még akkor is, ha csekély az energiafogyasztásunk. Persze, minél nagyobb villanyszámlát váltunk ki a megújuló energiaforrás segítségével, annál többet takarítunk meg.

Tegyük fel, hogy 10 ezer forintot költünk havonta villanyszámlára. Egy 2 kilowattos teljesítményű napelemes rendszer azonban ezt a fogyasztást teljes mértékben kiválthatja. Ha hosszú távon nézzük, ez azt jelenti, hogy 30 év alatt 3,6 millió forintot fizetünk az áramszolgáltatónak! .Megközelítőleg 750 ezer forintba kerül egy ilyen rendszer, ami azt jelenti, hogy 30 éves távlatban mintegy 2,9 millió forintot fogunk megspórolni, ha magunknak kezdjük el termelni az áramot.

Napelem – Ragyogó kilátások Magyarországon
Környezetvédelem, költségcsökkentés, tiszta energia ingyen – ilyen és ehhez hasonló szlogenekkel csábítják a napelem-forgalmazó cégek a hazai kis- és középvállalkozásokat. Pedig magas beruházási költségű, komoly utánajárást igénylő technológiáról van szó. De nagy valószínűséggel az, aki egyszer belevágott, csak azt bánhatja meg, hogy nem nagyobb teljesítményű rendszert telepített.
Petre András, a napelemes rendszerek szakértője szemléletes példával mutatta be, mit jelent napelemes rendszerre váltani: „Két választási lehetőségünk van. Vagy maradunk a jelenlegi szolgáltatónknál, és minden hónapban befizetjük a villanyszámlát. Vagy napelemes rendszerre váltunk, és a havi villanyszámlák árát egy malacperselybe tesszük. Miután kifizettük a napelemes rendszer árát, 30 év múlva több mint 4 millió forint lesz a perselyben. Olyan ez, mintha a napelem mellé egy használt Porschét kapnánk” – vélekedett a szakértő.

Természetesen ezek csak iránymutató számok. Ha árnyékos helyen fekszik az épület, vagy rossz a tájolása, akkor elképzelhető, hogy több napelem kell ahhoz, hogy az adott mennyiségű energiát elő tudjuk állítani. Hosszabb távon gondolkozva azonban a beruházás költsége mindig elenyésző marad az elérhető megtakarításhoz képest. Az általános szabály pedig: minél nagyobb a villanyszámlánk, annál többet tudunk a napelemes rendszer segítségével megtakarítani.

Az energiahatékonysági beruházások megtérülése egyébként lényegesen gyorsabb, mint a megújuló energiaforrásokba történő beruházás, jellemzően 5 év alatti. A megtakarítások azt eredményezik, hogy kisebb kapacitást kell beépítenünk, ha saját termelésre váltunk. Márpedig a nagy gyártó cégek közül egyre többen most már pedig nagyon ügyelnek a termékeik ökológiai lábnyomára, így egyre inkább a beszállítóiktól is megkövetelik, hogy saját megújuló termelésből származó vagy vásárolt zöldárammal készített alkatrészeket építhessenek be a késztermékbe. Ha pedig egy cég autót üzemeltet, kiszállítást végez, vagy cégautónak használja, akkor igen komoly megtakarítást érhet el. Egy hagyományos jármű kilométerenkénti költsége ugyanis jelenleg Magyarországon 30 forint körül van, míg ha saját napelemmel megtermelt energiát használunk az elektromos autó töltésére, ez a költség 4 forint körülire szorítható le.

Egyre jobban megéri a megújuló
Az elkövetkező években csökkenni fog az elektromos energia előállításának költsége megújuló forrásokból, így azok egyre jobban fel tudják majd venni a versenyt a hagyományos energiatermelő technológiákkal.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo