Ray Kurzweil híres arról, hogy megjósolta, hamarosan elérhetjük a test halhatatlanságát azzal, hogy kiborgokká válunk, vagyis mesterséges intelligenciával és különféle gép-implantátumokkal javítjuk testünk működését és védekezünk az öregedés ellen. Persze ehhez a perspektívához önérdeke fűződik: glukóz intoleranciában és 2-es típusú cukorbetegségben szenved. (Naponta 250-féle étrendkiegészítő pirulát szed be.)
Kurzweil legújabb jóslata az, hogy 20 éven belül az ingyenes és korlátlan napenergia fogyasztás lehetővé válik a Föld minden polgára számára. Az Amazont alapító Jeff Bezos által birtokolt The Washington Post hasábjain Kurzweil azt írta, a szolártechnológiák segítségével napenergiából fogjuk fedezni civilizációnk teljes energiaigényét "szinte ingyen". Kurzweil arra alapozza optimizmusát, hogy az elmúlt harminc évben két évente duplázódott a napenergia alkalmazásának volumene. Ha ilyen tempóban halad eme energiafajta térnyerése, akkor 14 év múlva -vagyis 2028 tájára- valóra válhat a jóslata.
Peter Diamandis, mérnök, befektető, az X Prize Alapítvány vezetője megerősítette ezt a vélekedést. Az általa említett adatok szerint, a szolárpanelek ára 97%-kal csökkent 1975-től 2012-ig, derült ki a GTM Research adataiból; az alternatív energiákba irányuló befektetések pedig 500%-kal nőttek 2004 és 2011 között, állítja az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) összesítése. (2004-ben még az 50 millió dollárt sem érte el a megújulókba irányuló befektetés világszerte.)
Egy másik adat az árcsökkenésről: Paul Krugman Nobel-díjas közgazdász a minap azt írta, hogy a napenergia ára 2010 óta 50%-ot zuhant.
Azt sem Kurzweil, sem Diamandis nem vették figyelembe, hogy Nemzetközi Energiaügynökség szerint "nagy a veszélye" annak, hogy a szoláreszközök gyártása indium- és tellúrium-hiányt eredményezhet 2020 és 2035 között. (Kurzweil jelenleg a Google Mérnök-igazgatója, talán nem érdeke ilyen kockázatokról beszélni, mert az kedvezőtlenül érintené munkaadója részvényárfolyamát.)
Arról sem beszélt a két jeles gondolkodó, hogy az állampolgárok szoláreszközökhöz való hozzásegítése széleskörű kormányprogram is lehetne, illetve a harmadik világban a nemzetközi segélyezési intézetek egyik prioritása - az éhezés megszüntetésére irányuló projektek mellett. Mi több, esetleg be kellene iktatni az alapvető emberi jogok közé a megújuló energiákhoz való jogot? Elképzelhető, hogy a jövő választási kampányaiban a szoláreszközök szétosztása, vagy megvásárlásuk állami dotálása lesz az egyik fő kampányígéret?
A nap csak akkor tud az első számú energiaforrássá válni, ha a fejlesztők lehetővé teszik az energiaveszteségtől mentes tárolást. Egy izraeli cég azt állítja, hogy költséghatékony módszert dolgozott ki a probléma kiküszöbölésére.
- Jelenleg az USA lakossága és cégei által fogyasztott villamosenergia-mennyiségnek alig 0,23 %-át állítják elő a napsugarakból.
- Globális szinten a napenergia 1 %-ot tesz ki az energiamixben.