Itt a bizonyíték, hogy nem lehetetlen átállni megújulókra

Óriási eredményt ért el Costa Rica, a közép-amerikai ország az év első három hónapjában csak és kizárólag megújuló forrásokból fedezte elektromos energiaszükségletét. És ezzel a lakosság is jól járt.

Földbe áll a magyar gazdaság? Okozhat földrengést az amerikai elnökválasztás? Mire lesz elég a kormány akcióterve?
Online Klasszis Klub élőben Pogátsa Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdász-szociológustól!

2024. október 31. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép: Pixabay

Világszerte egyre inkább előretörnek a megújuló energiaforrások, már az Egyesült Államok elektromos energiaszükségletének 14 százaléka származik tiszta forrásból és a tendencia várhatóan tovább folytatódik. Ám amíg az Egyesült Államok egy óriás és gazdasága csak lassan áll át a zöld energiára, addig egy kis közép-amerikai ország már majdnem megvalósította a környezetvédők álmát: az év első 75 napjában egyáltalán nem vettek igénybe fosszilis energiaforrásokat az áramtermelésben. Ráadásul egyáltalán nem egy átmeneti "kampányról" van szó, a cél, hogy 2021-re teljesen karbonsemleges legyen az ország.

A közép-amerikai országot ebben jelentős mértékben segítette az, hogy az év első három hónapjában a térségben heves esőzések voltak, amelyek a vízerőművek termelését növelték. Costa Ricában az áramellátás négyötödét vízerőművel szolgáltatják. Az áram több mint 10 százaléka geotermikus forrásból származik, hiszen aktív vulkánok sorozata húzódik területén. Felhasználnak még szélenergiát, biomasszát és napenergiát is. Costa Rica Latin-Amerika egyik legfejlettebb állama, fejlettségét tekintve számos európai uniós tagállamot, még Olaszországot is megelőzi a Legatum Intézet adatai szerint. (A magyar kormány egyébként külön bünteti a megújulókat.)

Ezt a környezetvédelmi rekordot más államok nem könnyen érhetik el, hiszen az ország kedvező fekvése, a trópusi éghajlatból adódó heves esőzések, hegyvidéki területei és viszonylag alacsony lélekszáma - 4,8 millió lakos - mind kézre játszanak a megújuló energia használatában. Ráadásul iparában nagyon alacsony arányt tesz ki az energiaigényes nehézipar, az ország gazdasága a turizmuson, mezőgazdaságon - banán- és kávétermelésen - és az Intel mikroprocesszor vállalatán alapul.

A Costa Rica-i lakosok jól jártak a megújuló energiaforrásokból származó árammal, az így szerzett energiának köszönhetően ebben az évben már most 12 százalékkal kevesebbet kell fizetniük az elektromos energiáért.

Olcsó, tiszta, mégsem használjuk
A geotermikus energia, vagyis a bolygónk mélyéből áramló belső hő, számos lehetőséget rejt a hatékony és fenntartható élelmiszer előállítás és –termelés számára a fejlődő országokban, állapította meg a FAO most megjelent tanulmánya.

Véleményvezér

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár

Legyen 65 év helyett 60 a nyugdíjkorhatár 

Az ember azt hinné, hogy az emberek a végtelenig vezethetők ígéretekkel.
Minisztériumi dolgozókat vezényeltek ki Orbán Viktor ünnepi beszédére

Minisztériumi dolgozókat vezényeltek ki Orbán Viktor ünnepi beszédére 

Nagyon vonzóak az ingyenes étkezések.
Egy volt gazdasági főnyomozót sikerült letartóztatniuk a hatóságoknak Orbán Viktor ünnepi rendezvényén

Egy volt gazdasági főnyomozót sikerült letartóztatniuk a hatóságoknak Orbán Viktor ünnepi rendezvényén 

Mindenhol szabad a véleménynyilvánítás, vagy csak a Facebookon?
Argentínában beszántják az adóhivatalt

Argentínában beszántják az adóhivatalt 

Nem Orbán Viktort követik.
Összeomlott a kubai gazdaság

Összeomlott a kubai gazdaság 

Fidel Castro öröksége a csőd.
Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs?

Kitalálja, a Lehel Csarnokban vagy New Yorkban olcsóbb a gyümölcs? 

Megéri gyümölcsért is Amerikába menni. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo