Megújuló energia cikkek
Haladékot kapott Magyarország
Az idei év szeptember 30-ig kapott haladékot Magyarország arra, hogy benyújtsa az Európai Bizottságnak a nemzeti megújuló energia cselekvési programot - közölte a nemzetgazdasági minisztérium sajtóosztálya.
Nagy vita a szélenergia-pályázat leállítása körül
Módosította a szélerőmű kapacitás létesítésére irányuló pályázati kiírás feltételeiről, a pályázat minimális tartalmi követelményeiről, valamint a pályázati eljárás szabályairól szóló 33/2009. (VI. 30.) KHEM rendeletet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), közölte kedden a tárca.
Megújuló energiák a tenger mélyén
Mostanában a "fosszilis gazdaság" kellemetlen mellékhatásaként gondolunk a tengerek mélyére, ahogy a Mexikói-öbölben megállíthatatlanul ömlik a vízbe az olaj. A víz alatt azonban nemcsak a hullámokból lehet energiát nyerni, de számos amerikai cég a többi, földfelszínen kinyert megújuló energiafajtát is ott próbálja eljuttatni egyik helyről a másikra.
Megújuló energia: haladékot kérünk az EU-tól
A magyar kormány kezdeményezi az Európai Uniónak benyújtandó 2020-ig tartó Nemzeti Megújuló energia Cselekvési Terv leadási határidejének módosítását, és ezzel párhuzamosan a szakma, az önkormányzatok és a civilszervezetek részvételével széleskörű konzultációt indít a tervezetről - jelentette be Olajos Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium energia- és klímapolitikai helyettes államtitkára az egyeztetés sorozat első állomásán, Budapesten, a „Megújuló energiaforrások Magyarországon" című konferencián.
Nagy üzlet lesz a napenergia
A Földre zúduló napenergia 20 000-szer(!) nagyobb, mint amennyi energiát a fosszilis energiaforrásokból ma előállítunk. A napenergia szolgáltatja majd a világ energiaellátásának negyedét 2050-re, szól az International Energy Agency prognózisa, egybecsengve a koppenhágai klímaváltozási egyezmény megújuló erőforrásokra irányuló célkitűzéseivel.
500 milliárd euró hiányzik a megújuló energiák térnyeréséhez
Az uniós tagországoknak 2020-ra energiafogyasztásuk 20 százalékát megújuló forrásokból kell fedezniük, ez az elektromos áramtermelés 35 százalékát érinti. Ám az európai energiaszektornak nincs elég tőkéje, hogy eszközölje az ehhez szükséges befektetéseket.
Kína lesz a világelső a zöldenergia-bizniszben
Nemcsak Kína népessége és irdatlan felvevőpiaca miatt, de az ott belendült szélturbina és napkollektor-gyártás révén is megfordul a geopolitikai egyensúly. A nyugati világ vélhetően kínai energiaimporttal és onnan beszerzett infrastruktúrával fogja lerázni magáról a Közel-Kelethez fűződő olaj-függőségét, vallják politikai szakértők.
Testközelben a megújuló energia Budapesten
2010. május 27-29. között negyedik alkalommal nyílik meg a RENEXPO® Central Europe, a közép-európai régió legnagyobb megújulóenergia-ipari kiállítása és vására a kőbányai Vásárvárosban, 3500 négyzetméteren. A háromnapos kiállítás és kongresszus a helyben megtermelt zöldenergia felhasználására és betáplálására, valamint az innovatív, például hidrogéncella alapú technológiákkal és az intelligens hálózati modellekkel kapcsolatos ismeretek megosztására fókuszál.
Nagy az igény a szélerőmű építésre
A meghirdetett 410 megawatt szélerőmű kapacitásra összesen 1117,75 megawattnyi pályázat érkezett 68 pályázótól a Magyar Energia Hivatalhoz. A pályázatokat hétfőn délelőtt kellett beadni, és azokat a hivatal elnöke által kinevezett öttatú bizottság bírálja el.
Itt az újabb tőzsdei lufi?
Egyre népszerűbbek befektetői körökben a környezetkímélő technológiákkal foglalkozó cégek. Világszerte sok ígéretes start up vállalkozást vásároltak fel szép pénzért az elmúlt hónapokban. Sokat közülük tőzsdére kívánnak vinni új tulajdonosaik. Egyes megfigyelők azonban újabb tőzsdelufitól tartanak, - tudósít a CNET News.
Új megoldás a szélenergia-tárolásra
Sűrített levegős villamosenergia-tárolással a szélenergia felhasználásának lehetőségeit is kitágíthatja az ADELE nevet viselő kezdeményezés, amely nagy mennyiségű energia hatékony, biztonságos tárolását kívánja megvalósítani. A projektnek köszönhetően az áramellátás akkor is folyamatos maradna, amikor a rendszerre kapcsolt szélturbinák nem termelnek energiát.
Indiánok ősi rítusát zavarná a gigantikus szélkerék-farm
A Cape Wind néven tervezett szélturbina-park Manhattannel azonos nagyságú területet foglalna el Cape Cod közelében. Két indián törzs azonban kérelmet nyújtott be a 130 szélturbinából álló park megépítése ellen, mondván azok éppen úgy helyezkednének el, hogy gátolnák ősi spirituális rítusukat, a felkelő nap köszöntését. A szélkerekek magassága a 134 métert is elérheti.
2010-ben 44,5 milliárdot osztanak ki energetikai pályázaton
Energetikai fejlesztések elvégzésére 44,5 milliárd forint uniós forrás áll rendlekezésre az idén. Önkormányzatok, intézmények és vállalkozások is pályázhatnak, közölte Bús László, az Energia Központ Nonprofit Kft. ügyvezetője Debrecenben. A megújuló erőforrásokat kiaknázó technológiai kivitelezésekre éppúgy lehet pályázni, mint épületek energetikai korszerűsítésére.
Jön a fosszilis „adó”?
A CO2-kvóták kereskedelmét előirányozó törvényjavaslat mellett egy másik is a képviselőház elé került az Egyesült Államokban. Ennek értelmében a földgáz-, szén- és olajkitermelő társaságoknak havonta engedélyt kellene vásárolniuk az államtól fosszilis energiaforrásaik értékesítésére. Ezek „megsarcolása" több célt is szolgálna: a befolyó összeg finanszírozná a klímaváltozás elleni állami programokat, de javarészt a fogyasztók zsebébe kerülne.
Szelet kapott a szélenergia
Tavaly 39 százalékkal nőtt az amerikai szélenergia-ipar kapacitása, ám az még mindig csak az ország energiaszükségletének 2 százalékát látja el. Kontinensünkön ez az arány 5 százalékos. Az USA-ban 29 állam vezetett be a megújuló erőforrásokra vonatkozó szabályozásokat.
Zöld energiaforrásokért fizet a háztartásoknak az állam
A brit kormány hétfőn bejelentette "házi" zöld-energia termelést ösztönző intézkedési csomagját. A világon egyedülálló program úgy segíti elő az alacsony széndioxid kibocsátású fűtési technológiák elterjedését, hogy az azokat használó háztartásoknak fizet érte. A cél 2020-ra a megújítható energiaforrások arányának 15 százalékra növelése az EU előírásai szerint.
Az évtized autós kérdése: hol töltsük az akkumulátort?
A hétvégéig tart a Detroiti Autókiállítás. Nagy érdeklődés övezte az új kínai elektromos autót, az "e6"-ot, amely 205 mérföldet képes menni egy „tankolás" után. De hol lehet majd feltölteni az akkumulátorait? Izraelben új töltőállomás-hálózatokat fejlesztenek, melyeket egyelőre főleg Európán kívül helyeznek üzembe.
Észak-Magyarország megújuló energiaforrásokra válthat
A Károly Róbert Főiskola konferenciát a szlovákiai Nyitrai Agrártudományi Egyetemmel együttműködésben: A felszólaló hazai és külföldi előadók az észak-magyarországi és hazánkkal határos szlovák régiók lehetőségeit ismertették a megújuló energiapotenciál felhasználásában.
Fontos kérdés: van-e Magyarországnak ennyi pénze?
Ahhoz, hogy hazánk teljesítse az Európai Unió által kitűzött célszámokat, szakértői becslések szerint több mint hatmilliárd eurónyi beruházásra van szükség a megújuló energiára épülő infrastruktúra terén. A paksi atomerőmű szükséges munkálatai 3 és 6 milliárd eurót tesznek ki, de a Nabuccóra is milliárdokat kellene költeni. A lépésekre szükség van, mivel Magyarország kiszolgáltatott helyzetben van energiafelhasználása tekintetében: energiafüggősége magas, gazdasági mozgástere kicsi, zöldenergia potenciálja lényegesen alacsonyabb a többi kelet-közép-európai régiós országénál.
Energetikai úttörő lett Csepel
Európában is újnak számító, Magyarországon pedig az első ilyen technológiával készült napkollektort, úgynevezett szolár-parabolát adtak át Csepelen, az önkormányzat kezelésében lévő Csalitos utcai Óvodában - közölte a berendezés üzembe helyezését finanszírozó Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM).
Nehéz helyzetben a magyar megújuló energia
A kormánynak el kell hárítania mindazokat a jogszabályi gátakat, amelyek jelenleg a megújuló energiák elterjedését gátolják, ezért meg kell küzdeni a fosszilis energiahordozókat támogató lobbikkal - hangzott el a Biomassza Termékpálya Szövetség által szakértők és újságírók részére szervezett tanácskozáson.
Biogázban erősít Magyarország
Megkezdte működését Magyarország harmadik legnagyobb biogáz üzeme a Pest megyei Dömsödön, az üzem évi 11 gigawatt óra energiát állít elő, ami mintegy 3.000 háztartás ellátásához elegendő mennyiséget jelent - közölte a beruházó ELMIB csoport.
Megújuló energiafékek
Elavult, talán lobbiérdekeket is szolgáló szabályok alakítják a mai energiapolitikát, nemcsak a megújuló energiával való áramtermelést akadályozva, hanem a helyi, közösségi önellátást is. A güssingi modellt, az EU-s támogatási rendszert is másolnák.
A Nabucco és a Déli Áramlat is melléfogás?
A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közép- és Kelet-Európai Bankfigyelő hálózat felhívja a magyar és európai vezetők figyelmét a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezetékekkel kapcsolatos tervezési folyamat hiányosságaira.
EU: nincs több idő, lépni kell
Az európai vállalkozások várakozó álláspontra helyezkedtek a zöld technológiák alkalmazása kapcsán. Uniós tisztviselők és az üzleti élet képviselői arra figyelmeztettek, ha túl sokáig várnak, kimaradnak a „zöld növekedésből".
Kína is előremenekül: milliárdok zöld energiára
Kína újabb, 440 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot készít elő, ami ezúttal a megújuló energiaforrások felhasználását másfél százélékról hatra növelné az energiafelhasználásban.
Megtalálták az új energiaforrást?
A tenger hullámzása a szeleknél is jelentősebb megújuló energiaforrás, idáig azonban nem sikerült olyan eszközt készíteni, melynek segítségével, gazdaságosan lehetne áramot termelni a világ tengereiből. Egy tesztelés alatt álló berendezés a harmadára csökkentheti az óceánokból nyerhető energia költségét.
Egyre inkább érdeklődünk a megújulás iránt
A RENEXPO Central Europe 2009-en 108 kiállító 8 országból mutatta be a megújuló energia hasznosításához kapcsolódó megoldását, egyharmaduk külföldről érkezett. A kiállítók száma 35 százalékkal haladta meg a 2008-as számot, míg a kiállítási terület 3000 négyzetméteres területe a tavalyival körülbelül azonos nagyságú volt. Idén a budapesti RENEXPO partnerországa Németország volt, amelynek ismeretterjesztő standja különösen nagyszámú érdeklődőt vonzott.
Teljesen megújulnak a németek
Németország áramfogyasztásának közel felét fedezhetik megújuló energiaforrásokból 2020-ra egy hétfőn bemutatott tanulmány szerint. Az előrejelzés szerint az áramtermelésben a szélenergia marad a meghatározó a megújuló energiahordozók közül.
Már pályázhatunk energiaültetvényeinkre
A fás- és a lágyszárú energianövény ültetvények telepítéséhez kapcsolódó európai uniós támogatásokkal foglalkozik a földművelésügyi s vidékfejlesztési miniszter három új rendelete, a jogszabályok a Magyar Közlönyben jelentek meg.
Mi lesz a gázár-támogatás sorsa?
Nem tervezik a gázár-támogatás kivonását a rendszerből, azt többek között a biogáz termelés javítására fordítják - hangzott el a biogáz konferencián. A források megléte mellett azonban a jogszabályi háttér módosítására is szükség lesz, ha előre akarunk lépni az alternatív energia területén.
Megújuló energia: van még tanulnivalónk
Magyarország helyzete kedvező, hiszen „mezőgazdaságilag erősek vagyunk", sok olyan növényt tudunk termelni, amelyből energia nyerhető ki. Akadályt jelent viszont a felesleges adminisztrációval terhelt hatósági engedélyeztetés, ami ellen a KvVM „nagy erőfeszítéseket tesz". A Heti Válasz által szervezett ENERGIA-MÁSKÉPP konferencián jártunk.
Felkerülünk-e a megújuló energia térképére?
Számos gyermekbetegség hátráltatja a megújuló energiák hazai terjedését, így például a teljesen szétszórt állami szerepvállalás, vagy a pályázókat megfojtó szabályozás. Néha az is kiderül, hogy az itthoni „szakemberek" egy része a legalapvetőbb dolgokkal sincs tisztában. Hamarosan jön a Renexpo, előtte egy háttérbeszélgetést tartottak a szervezők.
"A pénz nem elég"
A megújuló energiát hasznosító eszközök piacán már-már tolonganak a váltani akarók, akiknek nem árt megtanulniuk, hogy mit is tud a kínálat, kivált akkor, ha nem presztízsvásárlóként akarunk hozzájutni a kollektorokhoz, szivattyúkhoz, szélkerekekhez.
Napelemes közvilágítás Dombóváron
Napelemekkel működő közvilágítást építenek ki Dombóváron régiós pályázati támogatással; a prototípust kifejlesztő pécsi cég először itt alkalmazza a technológiát.
2020-ra megszűnhet az energiafüggőségünk?
Egy szocialista politikus szerint Magyarország természeti adottságai alapján 2020-ig teljesen függetlenné válhat az energiaellátás területén. Ehhez azonban szükség van egy hatékonyabb támogatási rendszerre és az állam komoly elkötelezettségére is. Az MSZP szerint mindkettő meglesz.
A gázmizéria alternatívái
Arra jó volt a gázcsap elzárása, hogy a közvélemény ráérezhetett: valóban nincs más választásunk, mint az, hogy alternatív megoldások sokaságával - legkézenfekvőbb módon az elérhető megújuló energiahordozók hasznosításával - kiváltjuk a földgázt, a kőolajat, a szenet. A gázcsapot ugyan kinyitották, de mintha még mindig nem nyitották volna elég nagyra azt a kaput, amelyen beáramolhat a gazdaság szereplőihez a megújuló energia hasznosítását elősegítő érdekeltségek rendszere.
Mibe fektessünk, hogy a Föld is jól járjon?
A világ jelenleg 80 százalékban fosszilis energiahordozókból álló energia összetétele hosszú távon nem fenntartható, a megújuló energiaforrásokra való átállás megszüntetheti a jelenlegi rendszer által okozott problémákat. A növekvő megtérülés, az alacsonyabb fokú energia-függőség, és a munkahelyteremtés olyan komoly előnyök, melyek szintén a megújuló energiahordozók mellett szólnak. Az Erste Csoport elemzőinek kedvencei az Andritz, a vízerőmű-technológia vezető szállítója, a Verbund, a vízienergia-piac jelentős szereplője, valamint a CEZ az elektromos áram árának várható erősödése miatt.
Kiszorulhat a megújuló energia térképéről Magyarország
Sem a szabályozás, sem a hozzáállás nem segíti az alternatív energiák hazai terjedését - vélik a REevolutio Sajtóklubjának résztvevői. Szerintük a kormányzatnak az állandó változtatás helyett a jogkörnyezet stabilitásával kellene foglalkoznia, mivel elveszett a korábbi előnyünk a régió országaival szemben és a befektetők inkább Romániába, vagy Szlovákiában fejlesztenek.
Energikus megújulást!
Akár törvény is születhet annak nyomán, hogy a "szakma" górcső alá vette a megújuló energia hasznosításának lehetőségeit, de azt is, hogy milyen környezeti önpusztítással jár a késlekedés.
A valóság, amiről mi még csak álmodunk
Svédországban az elmúlt 16 évben - miközben jelentős mértékben nőtt a gazdasági teljesítmény - kilenc százalékkal csökkent a széndioxid kibocsátás. A siker egyik kulcsa a biogáz, melynek köszönhetően modernizálták a távfűtést és a közlekedést. Mellékhatásként megoldódott a hulladékkezelés kérdése is, hiszen a szemetet szinte teljes mértékben az energia előállítására használják.
Szélvihar szélcsendben?
Jó árat ad az állam a szélerőművekkel energiát termelőknek, akiknek ahhoz, hogy termelhessenek, éppen az állam szabályaival kell - stílusosan - szélmalomharcot vívniuk. Vagy inkább "csak" az áramellátás biztonságáért is felelős hatóság olykor "üzletellenes" óvatosságával?