Zöldipar: Kína az élre tör?

A megújuló energiák infrastruktúrájának gyártását segítő állami támogatások ma kritikus pontjai annak a versenynek, melyben a különböző országok igyekeznek zöld szektorukat nemzetközileg is vezető helyzetbe pozícionálni. Az eddig javarészt Európába exportáló Kína az Egyesült Államok piacán készül teríteni szélturbináit. Az egyik amerikai szakszervezet azonban bekeményített: bepanaszolta a kommunista államot, amiért illegálisan szubvencionálja a zöld szektort és a WTO elé akarja vinni az ügyet. A Fehér Házé a döntés, hogy megteszik-e.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 850 ezres taglétszámmal bíró Egyesült Fémmunkások nevű szakszervezet a kínai szélturbinák és szolár-panelek állami támogatásában talált kivetnivalókat, amit a fogyasztók támogatása helyett favorizál Peking.

A WTO sokrétűen szabályozza az export-iparágak támogatásának lehetőségeit. Abban az esetben engedélyezi az áruk és szolgáltatások támogatását a belföldi piacon, ha azok nem kerülnek előnybe az importáruval szemben. A genfi székhelyű szervezet tiltja a kiviteli termékek és az exportőrök támogatását - e tabukat látszik sérteni Kína gyakorlata.

Szakértők szerint várható volt, hogy valaki előbb-utóbb megteszi a lépést Kína ellen. A multinacionális nagyvállalatok azonban nem voltak hajlandók a panasz-benyújtásban érdekelt washingtoni kormánnyal együttműködni: a cégvezetők vonakodtak adatokat kiszolgáltatni vagy tanúskodni az ázsiai nagyhatalomban honos üzleti gyakorlatról, mivel ismerik a kínai kormányrutint. Peking hajlamos szankciókkal eljárni az ellenségesen megnyilvánuló -részben nyugati tulajdonú- vegyesvállalatok ellen és akár kizárni az adott céget a kínai piacról.

Átpolitizált téma

A globalizált világgazdaság eltolódott egyensúly(talanság)ának jele, hogy Kína köztudottan nagyságrendekkel többet gyárt és ad el, mint amennyi a nyugati országok Kínába irányuló exportja. Nincs ez másként a megújuló energiákhoz fűződő infrastruktúra létrehozásában sem. A számottevő amerikai munkanélküliségi ráta miatt elképzelhető, hogy a szakszervezeti panasz kedvező táptalajra talál a következő hónapok politikai vitáiban, mert a Kína felemelkedésétől való (amerikai) félelmek mondhatni benne vannak a levegőben.

Hogy a szakszervezet panaszt emelt, azzal nem más célja volt, mint érdekeit bevinni az amerikai képviselő-választások arénájába. Az Obama-kabinetnek 45 napon belül kell döntenie, hogy lép-e az ügyben, vagyis október 24-ig, ami alig tíz nappal van a választás előtt.

Obama nemrég "hazai tiszta energiaipar" létrehozását szorgalmazta egyik beszédében. Mind a két nagyhatalom tisztában van vele, hogy az "energiabiztonság" és az "energiafüggetlenség" kulcsfontosságú a nemzete jövője érdekében, ezért a "tiszta energia-ipar" stratégiai fontosságú, és mindkét kormány erősen védi. (A klímavédelmi aspektusokról nem is beszélve - ám erről majd később, cikkünk következő részében.)

A kormány felkarolja

Az elmúlt három évben radikálisan csökkent a nap- és szélenergiai eszközök ára, ami nem kis mértékben a kínai tömegtermelésnek köszönhető. A több mint egymillió főt foglalkoztató kínai "tiszta energia-szektornak sikere nagy részben az agresszív kormány-programoknak köszönhetők, melyek olyan módon támogatják ezt az iparágat, ahogy más kormányok nem", írja a New York Times.

A lap által kifaggatott szakértők szerint az állami segítségnyújtás alább fennsorolt formái segítik a vállalatok nyereségességét és teszik lehetővé termékeik versenyképes árszinten tartását, ám jogosulatlanul előnyt szereznek a kínai vállalatoknak:

  • A zöld cégek földszerzése országszerte erősen támogatott. A vállalkozások olykor a piaci ár egyharmadáért kaphatnak gyárépítésre telket az önkormányzattól. Ezt aztán jelzáloggal terhelheti a vállalat. A telek- és ingatlanvagyon értékes tétel a könyvelésben, és kedvezőbb színben tünteti fel a céget, ha részvénykibocsátásra kerül sor. A WTO tiltja az értéktárgyak ilyen olcsó átadását, mondhatni átjátszását az exportőrök kezébe.
  • Van olyan kínai tartomány, ahol ingyen is a vállalatok tulajdonába helyezik a földeket, csakhogy élénkítsék a gazdaságot és foglalkoztassák a helyi munkaerőt. Ilyen kivételes elbánásban csak a megújuló energiákkal foglalkozó zöld iparág részesül.
  • Az USA-ban az utak és a telekommunikációs hálózatok (célirányos) korszerűsítésével segítik egyes vállalatok működését, de a Kínában tapasztalt földügyeletekkel nem.
  • A hitelfelvételt is támogatja a pekingi kormány (előfordul, hogy a kamat felét állják), ami ugyancsak a WTO szabályai ütközik.
  • Kína néhány hónap leforgása alatt 23 milliárd dollárt juttatott a "tiszta energiaipar" négy szereplőjének az állami tulajdonú Kínai Fejlesztési Bankon keresztül, míg Washington ezzel szemben 10 milliárd dolláros program keretében segítette a vállalatokat hitelgaranciákkal és közvetlen pénzbeli támogatással. Az Obama-adminisztráció további 10 milliárd szétosztását helyezte kilátásba. Mindez azért fontos, mert a kockázati tőkére hagyatkozó szektor -e tőkenem természeténél fogva- Amerikában jelenleg 9 százalékos kamattal juthat csak hitelhez az ilyen alapoktól.
  • A kínai kormány június óta napi egymilliárd(!) dollárt költ arra, hogy beavatkozzon a devizaárfolyamokba, így téve olcsóbbá a külföld számára a kínai árukat. (Ezt megelőzően három éven át a dollárhoz igazította az árfolyamot.)
  • Az elmúlt hónapokban központilag korlátozták egyes ásványi nyersanyagok exportját, mint amilyen a ritkaföld és ritkaföldfém (rare earth), ami nélkülözhetetlen összetevője a számítógépeknek, de a szélturbináknak és a napenergiai eszközöknek is. Ezt az alapanyagot szinte csak Kínában bányásszák. A WTO nem enged ilyen jellegű export-korlátozást.
  • Az egyszeri kínai fogyasztók az iparnak juttatott előnyökkel szemben jóval szerényebb támogatásban részesülnek, ha a megújuló energiákra való átállásról van szó.
  • Amerikai tiltakozásra Kína nemrég felfüggesztette azt a feltételt, hogy minden kínai szélturbinának 70 százalékban, a szolár-paneleknek 80 százalékban helyi anyagokból kell készülniük.
  • Gyorsított engedélyeztetési eljárás gyárépítésre: Kínában 3 hónap; gyorsított gyárépítés: 8 hónap (az USA-ban ez 14-16 hónapba telik)

Ha többet szeretne tudni a témáról, látogasson el holnap is honlapunkra.

Rendezetlen ügyek
  • Kína kereskedelmi többlete (trade surplus) 20,3 milliárd dollárt tesz ki.
  • Washington vámot vetett ki a kínai autógumi-importra, amit a WTO elé vitt Kína. Várhatóan hamarosan döntést hoznak az ügyben.
  • A különféle kínai árukra kivetett amerikai vámok a kínai összimportnak mindössze 3 százalékát érintik.
  • Kína tavaly beszüntette a katonai eszközök kereskedelmét az USA-val, miután Washington fegyvereket adott el Tajvannak, amit Peking továbbra is elszakadt tartománynak tekint, amely nem engedelmeskedik a kínai uralomnak.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo