Megújuló energiák a tenger mélyén

Mostanában a "fosszilis gazdaság" kellemetlen mellékhatásaként gondolunk a tengerek mélyére, ahogy a Mexikói-öbölben megállíthatatlanul ömlik a vízbe az olaj. A víz alatt azonban nemcsak a hullámokból lehet energiát nyerni, de számos amerikai cég a többi, földfelszínen kinyert megújuló energiafajtát is ott próbálja eljuttatni egyik helyről a másikra.

"A halak nem szavaznak", jegyezte meg egy víz alatti áramvezetékekben utazó vállalat vezetője a New York Timesban. A földfelszíni áramellátó-hálózatok kiépítése, illetve bővítése ugyanis egyre nagyobb ellenállásba ütközik mind a lakosok, mind a természetvédők részéről. Márpedig ahhoz, hogy az Egyesült Államok áramigényének 20 százalékát szélenergiából állítsák elő, megközelítőleg 19 200-35 200 kilométer (12 000-22 000 mérföld) hosszúságú áramtovábbító-hálózat kiépítésére volna szükség, hivatkozott egy új tanulmányra az amerikai napilap.

Már tervbe vettek egy hálózatot, amely a kanadai víztárolókból, vízlépcsőkből kinyert energiát az USA áram-éhes, keleti-parti metropoliszaiba juttatná, többek közt New Yorkba. A hálózat közel 600 kilométert tenne ki, s ha sikerül megszerezni rá a hatósági engedélyeket, ez lenne a világ leghosszabb víz alatti áramhálózata.

Elöregedett földgázvezetékek kiváltása

A vezetékek víz alá építése javarészt olcsóbb, kifizetődőbb, mint a szárazföldön a föld alá helyezni őket, mert a vízben akár 1,6 kilométer hosszú darabokat is le lehet fektetni anélkül, hogy megtörnék a vezetéket. Ugyanakkor a továbbított elektromosság természetéből adódóan kiiktatja ezt a megtakarítást: a legtöbb tengermélyi hálózat egyenáramot továbbít -míg a szárazföldi hálózatok váltóáramot-, és az egyenáram-kábeleket nehéz szilárd környezetbe (talaj alá) helyezni, mert beburkolásuk túlságosan növeli az elektromos feszültséget.

Szakértők még nincsenek még tisztában vele, pontosan milyen hosszan gazdaságos -mind energetikailag, mind anyagilag- a hálózatok kiépítése a tó- és tengerfenéken. Elképzelhető, hogy a Nagy-tavakat is behálóznák, hogy olyan városok is megújuló energiákhoz jussanak, mint Chicago vagy Detroit. Környezetvédők attól tartanak, hogy a víz alatti telepítés a folyók mélyén leülepedett -gyárakból kifolyt- szennyező anyagok felkavarásához vezethet.

Az amerikai energiaárak régiónként változnak részben attól függően, mennyire nagy a helyi energia-előállítás és a felhasznált energia mekkora hányadát kell távolról beszerezni. Az új hálózatok kiépítésében további nehézséget jelent, hogy az amerikai tavak túlnyomó többsége északi vagy déli folyásirányú, míg a nagyvárosok úgy helyezkednek el, hogy az áramot elsősorban keleti és nyugati irányba kellene továbbítani.

Véleményvezér

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.
Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein

Sorra történnek robbanások az orosz árnyékflotta tankerein 

Immár a tengereken is folyik a háború.
Jönnek a Budapest-logós Pride pólók

Jönnek a Budapest-logós Pride pólók 

Az Orbán Viktorral szembeni ellenállás kereskedelmi vetületet kap.
Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői

Hadházy Ákos szerint személyenként 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak a Pride résztvevői 

Bár egyetlen gyermeket nem ért sérelem a Pride miatt a résztvevők gigabüntetést kapnak.
Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo