Fekete-Afrika több fejlődő országa -mint például Kenya és Ruanda- úgy szándékozza kamatoztatni a megújuló energiák használatát, hogy függetlenítik magukat az olajbehozataltól, a külföldi segélyektől és ezzel megerősítik hatalmukat. Más, iparilag fejlettebb afrikai országoknak -mint amilyen a Dél-Afrikai Köztársaság- az az elsődleges céljuk, hogy csökkentsék öko-lábnyomukat és üvegházgáz-kibocsátásukat. Az ország ugyanis energiája 90(!) százalékát széntüzelésű erőművekben állítja elő.
Némelyikük azt is képes lesz elérni, hogy csökkenti emisszióját, miközben növeli energiatermelését. Ez persze annak ismeretében lehetséges, hogy az áramszolgáltatás a vidéki régiókban elmaradott, sőt néhol teljesen hiányzik (Kenyában az összkapacitás 1350 megawatt. Dél-Afrikában 40 000 megawatt). A Reuters értesülései szerint az állami szabályozásoknak köszönhetően itt 100 megawatt áram megtermelése után 12 dollárcentben részesülnek a magánbefektetők.
"Konfliktusmentes" megújuló energiák
Az észak-afrikai Maghreb-országok élen járnak a szélenergia kereskedelmi forgalomba vitelében, itt állami és magánforrások állnak össze a beruházások megvalósítására.
A megújuló energiák igénybe vétele azért is fontos, mert önellátóvá teheti a kis vidéki közösségeket, melyekhez túl sok pénzbe kerülne áramhálózatot vezetni. A mobiltelefon-hálózati lefedettség hiánya is közre játszott például a kongói tömeges nemi erőszak-botrányban, amely a régióban jelen lévő ENSZ-erők tudta nélkül történt. Mivel a térségben nem lehet telefonálni, az információáramlás minimális (a megerőszakolt nők pedig szégyellték elmondani a békefenntartóknak, mi történt velük), s az ilyen és hasonló konfliktushelyzeteknek nehéz elejét venni vagy beavatkozni. A napenergiára alapuló infrastruktúrák kiépítése pozitív elmozdulás lehet a súlyos, deviáns kilengések és túlkapások megfékezésében. A megújuló energiák nemcsak a gazdasági prosperitás, de a társadalmi stabilitás elérésében is hasznos eszközök lehetnek.
A Barclays Bank az International Finance Corporation-nel közösen dolgozik a klímaváltozásból eredő kedvezőtlen természeti folyamatokat orvosló projekteken Nigériában, a Dél-Afrikai Köztársaságban és Kenyában. Ezek az országok saját pénzből és nemzetközi fejlesztési segélyekből zöld alapokat hoznak létre.