Afrika is lehagy minket?

Elemzők szerint kedvező befektetési lehetőségeket tartogatnak a zöld projektek és a "tiszta" technológiák Afrikában, amennyiben a kormányzatok világos és kiszámítható szabályozást érvényesítenek a zöld szektorban.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Fekete-Afrika több fejlődő országa -mint például Kenya és Ruanda- úgy szándékozza kamatoztatni a megújuló energiák használatát, hogy függetlenítik magukat az olajbehozataltól, a külföldi segélyektől és ezzel megerősítik hatalmukat. Más, iparilag fejlettebb afrikai országoknak -mint amilyen a Dél-Afrikai Köztársaság- az az elsődleges céljuk, hogy csökkentsék öko-lábnyomukat és üvegházgáz-kibocsátásukat. Az ország ugyanis energiája 90(!) százalékát széntüzelésű erőművekben állítja elő.

Némelyikük azt is képes lesz elérni, hogy csökkenti emisszióját, miközben növeli energiatermelését. Ez persze annak ismeretében lehetséges, hogy az áramszolgáltatás a vidéki régiókban elmaradott, sőt néhol teljesen hiányzik (Kenyában az összkapacitás 1350 megawatt. Dél-Afrikában 40 000 megawatt). A Reuters értesülései szerint az állami szabályozásoknak köszönhetően itt 100 megawatt áram megtermelése után 12 dollárcentben részesülnek a magánbefektetők.

"Konfliktusmentes" megújuló energiák

Az észak-afrikai Maghreb-országok élen járnak a szélenergia kereskedelmi forgalomba vitelében, itt állami és magánforrások állnak össze a beruházások megvalósítására.

A megújuló energiák igénybe vétele azért is fontos, mert önellátóvá teheti a kis vidéki közösségeket, melyekhez túl sok pénzbe kerülne áramhálózatot vezetni. A mobiltelefon-hálózati lefedettség hiánya is közre játszott például a kongói tömeges nemi erőszak-botrányban, amely a régióban jelen lévő ENSZ-erők tudta nélkül történt. Mivel a térségben nem lehet telefonálni, az információáramlás minimális (a megerőszakolt nők pedig szégyellték elmondani a békefenntartóknak, mi történt velük), s az ilyen és hasonló konfliktushelyzeteknek nehéz elejét venni vagy beavatkozni. A napenergiára alapuló infrastruktúrák kiépítése pozitív elmozdulás lehet a súlyos, deviáns kilengések és túlkapások megfékezésében. A megújuló energiák nemcsak a gazdasági prosperitás, de a társadalmi stabilitás elérésében is hasznos eszközök lehetnek.

A Barclays Bank az International Finance Corporation-nel közösen dolgozik a klímaváltozásból eredő kedvezőtlen természeti folyamatokat orvosló projekteken Nigériában, a  Dél-Afrikai Köztársaságban és Kenyában. Ezek az országok saját pénzből és nemzetközi fejlesztési segélyekből zöld alapokat hoznak létre.

Fenntartható energiaipar Afrikában
Maghreb-országok
Egyiptom:
Szélenergia, 2020-ra az ország energiafogyasztásának 12 százalékát fedezik e forrásból. Kapacitás: 7200 megawatt. A kormány 126 000 hektáros területet különített el a Szuezi-csatornánál szélenergia-telepek létesítésére.
Marokkó:
2020-ra az energiaszükséglet 15 százalékát állítják elő szélenergiából. Jelenleg 125 megawattos a termelés, ám az ország földrajzi adottságait kihasználva akár 6000 megawattot is képesek lennének megtermelni.
Tunézia:
Eddig 20 megawattos szélenergia-farmot adtak át az ország észak-keleti részén, amit tovább bővítenek 55 megawattos kapacitásra.
Fekete-Afrika:
Etiópia:
Két és fél év alatt 120 megawatt kapacitású szélenergia-farmot hoz létre a kormány 307,8 millió dollárból.
Kenya:
Szélenergia, 1350 megawattos kapacitás. A Turkana Tavi Szélenergia Projekt sikerrel megszerezte a szükséges befektetést. A létesítményt 2-3 éven belül átadják. A KenGen növeli geotermális forrásokból nyert energiáját. Magánbefektetők három szélenergia-telepet létesítenek, mely 600 megawattos kapacitással csatlakozik a rendszerbe 2013-ban.
Ruanda:
Áram-előállítás metanolból (3,6 megawatt). 130-280 millió dolláros fejlesztéssel 50 megawattra emelik a kapacitást.
Dél-Afrikai Köztársaság:
2013-ra 10 000 gigawattórányi (GWh) energiát kívánnak megújuló forrásokból beszerezni. Az Eskom 1332 megawattos vízenergia-üzemet épít, mely 2014-re készül el, de befektetésre van szüksége. A cég 100 megawattos napenergia-telepet is épít a Világbank kölcsönéből. A kormányzat eközben állami napenergia-infrastruktúra építését fontolgatja, mely 5000 megawattot produkálna. Több vállalat jelezte, hogy saját és üzleti partnerei energia-igényének egy részét önálló erőmű nyitásával kívánja előteremteni. A Sasol olajcég például 2012-re energiaszükséglete 60 százalékát kívánja így megtermelni.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo