1 trillió euró kellene az európai energiaszektor zöldüléséhez, ám ennek csak felét lennének képesek állni a gazdasági szereplők. Több mint 500 milliárd eurós tehát a tőkehiány, amely megakadályozza, hogy az európai energiatermelők megtegyék a szükséges átalakításokat és fejlesztéseket, derül ki a HgCapital jelentéséből.
A kormányok ezért nyugdíjalapokat kívánnak bevonni az átállás finanszírozásába, ám a dolgozat tanulsága szerint ezek sem lennének képesek előállni a szükséges 621 millió dolláros tőkével.
Zöld kötvény
Az új brit kormány például államilag garantált "zöld kötvény" kibocsátásával tervezi finanszírozni a zöld energiákat használó erőművek létrehozását - a brit példa mérföldkő lehet abban, mennyire lehet a nyugdíjalapokat bevonni e programba.
Szakértők szerint tíz év helyett inkább 15-20 esztendős átállásról lehet beszélni. Az energiaszolgáltatók megrendült, tőkehiányos helyzetének okát a mérséklődő fogyasztói igényekben és a gazdasági válság előtt véghezvitt, költséges cégfelvásárlásokban látják a tanulmány készítői. Az ezekből eredő eladósodottság ugyanis megnehezítette, hogy e vállalatok hitelhez jussanak jövőbeli fejlesztéseik kivitelezéséhez.
A HG Capital 2006-ban alapított, megújuló erőforrásokkal foglalkozó alapja februárban egymilliárd euróra növelte befektetési ügyletei volumenét.