Kiszámíthatatlan, szeszélyes energiaforrás a szél

Mint energiaforrás egyenetlen és időszakos. S ha erősen fúj is, legintenzívebb megnyilvánulása nem feltétlenül esik egybe a fogyasztás csúcsidőszakával.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Drága biznisz a szélenergia: a felmérések szerint még az optimális széljárású helyen létesített, több tucat szélturbinából álló szélkerékpark átlagos teljesítménye sem haladja meg a névérték ötödét.

Mint infrastruktúra is több ráfordítást igényel: a (tengeri) vízerőműveket hamarabb fel tudják építeni, a fúrás után üzembe helyezett geotermális erőműveknek pedig kisebbek a működési költségeik.

A technológiai fejlődés célja e területen, hogy megtalálják a szélenergia-tárolás leghatékonyabb és legolcsóbb módjait. Ennek anyagi vonzatai is vannak az energiatermelők számára: az éjszaka kellős közepén "befogott" és hálózatba juttatott szélenergia például olcsó, a csúcsidőben eladott szélenergia jóval többet kóstál. Nem mindegy hát, hogy egy áramszolgáltató vállalat mikor szerzi be a szélenergiát, és mikor adja tovább ügyfeleinek.

Az USA-ban több cég fejleszt olyan eszközöket, amely lehetővé teszi, hogy "kiegyenlítődjenek" a szélenergia-termelés esetlegességei, s csak kisebb, percenként néhány megawattos ingadozásokat kelljen elviselnie a rendszernek bizonyos napszakokban. Más fejlesztők azzal kísérleteznek, hogy akkumulátorokban tárolják a szélenergiát. Az Energiaügyi Minisztérium 117 millió dolláros kölcsönt ítélt meg ez irányú fejlesztéseknek.

A Google hálózata
A Google és a Good Energies befektetési cég tavaly jelentették be, hogy beszállnak egy 5 milliárd dolláros összköltségű hálózat kiépítésébe, ami hiányzó láncszem lenne a megújuló energiák amerikai terjesztésében. A 350 mérföldes (mintegy 563 kilométer hosszú) kábel az óceán alatt húzódna és az Atlanti-óceánra telepítendő szélkerekeket kötné össze a szárazfölddel.
A két cég 37,5 százalékos részesedéssel bírna a projektben, a japán Marubeni 15 százalékkal. A hálózat kapacitása 6000 megawatt lesz, ami két atomerőmű erejének felel meg, első részeit várhatóan csak 2016-ban kötik be az ország áramhálózatába. A kivitelezés utolsó munkálatai 2021-re zárulnának le.
Az Atlanti-óceán vizei viszonylag sekélyek a szárazföld mentén, így a parttól legalább 20-30 kilométeres távolságban is alkalmas hely a szélkerekek telepítésére. A Csendes-óceánnak ezzel szemben egyenetlen a ”padlózata”.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo