Az Esztergomi Környezetkultúra Egyesület energiahatékonysági programfelelőse, Ledzényi András környezetmérnök rendre találkozik az energia drágulására panaszkodó, a megújulókat ingyen energiának vélelmező emberekkel, akik annyit kérnek: mondják meg, hogyan kell a napkollektort felrakni, a többit megoldják ők maguk, elvégre tudnak hegeszteni, szerelni. A választ nem szokták szeretni, mert az egyesületnél előbb előadást tartanak nekik az épületenergetikáról, a szigetelésekről, az energiahatékonyságról és a megújuló energiák jellemzőiről.
Tudás is kell
Az egyesület ökotechnikai bemutatóházában napkollektorokat, szélkereket, eleveniszapos biológiai szennyvíztisztítót, napkohót, szigetelőrendszereket ismerhetnek meg az érdeklődők, akik a tanfolyamszerű előadásokon rádöbbennek: kevés a boldogsághoz az anyagi befektetés, szellemi muníció is kell a megvalósításhoz.
- Arra szerveződtünk, hogy információkat közvetítsünk a fogyasztók és az energia racionális felhasználását elősegíteni tudó eszközök, eljárások gyártói, szolgáltatói között - szögezi le Ledzényi András. - Mind többen akarnak maguk gondoskodni környezetük, lakásuk energiaellátásáról. Két évvel ezelőtt indítottunk el egy programot az ELTE tájföldrajzi tanszékének támogatásával azért, hogy felmérjük a megye megújulóenergia-potenciálját. A kapott értékek alapján segíthetünk a lakóknak, önkormányzatoknak, vállalkozásoknak, hogy le tudjanak válni a hagyományos energiarendszerekről, s megismerjék, hol, milyen lehetőségekkel kecsegtet például a geotermális, a víz-, a szélenergia.
Havi 25-30 érdeklődő ül be a kurzusokra, ahol a „szakmafüggetlen" felkészítés után a más és más „prekoncepcióval" érkezők nem lesznek túlzottan elkötelezettek egy-egy termék iránt aszerint, hogy éppen milyen eszközre szakosodott vállalkozásokkal találkoztak.
- Abban segítünk, hogy jobb döntéseket hozzanak az emberek, végiggondolják, mit képesek megvalósítani. Legalább ennyire fontos, hogy a vállalkozásokat, amelyek akár évtizedes „megújulós" gyakorlattal is rendelkeznek, megtalálhatókká tegyük azzal is, hogy a referenciákat - most már az internet segítségével is - közkinccsé tesszük.
De vajon a kisváros tükörképe-e annak, ami az országban történik, s valóban mind nagyobb arányban helyettesíteni tudja a lakosság a fosszilis energiát?
- Jó lenne, ha valóban beindult volna a „megújulók" piaca - fejti ki az Energia Klub igazgatója, Ámon Ada. - De ettől még igen messze vagyunk, hiszen elegendő arra gondolni, hogy nálunk nem látni olyan kisvárosokat, mint Németországban, ahol a háztetőket szinte befedik a napkollektorok...
A teljes cikk a Piac és Profit magazin áprilisi számában olvasható.