Annak ellenére, hogy Magyarország csak viszonylag szerény célt tűzött ki maga elé, mégis legalább 1000 milliárd forintnyi befektetés szükséges, hogy 2020-ra elérjük a 14,7 százalékos megújuló energia felhasználási arányvállalásunkat. (Az Európai Uniós ajánlás 20 százalékról szólt, a legtöbb ország ennyit is vállalt). A megvalósítás iránymutatójaként készült el a Nemzeti Megújuló Energia Cselekvési Terv, melynek kapcsán többször is elhangzott: az összeg mintegy 20 százaléka uniós és hazai forrásokból érkezik, 80 százalékot azonban tőkepiaci és más befektetőktől, cégektől, alapoktól, pénzügyi szervezetektől várjuk.
"A közhiedelemmel ellentétben a kockázati tőke-befektetőket nem érdeklik a megtérülési idők. Ők úgysem akarnak egy projektben 15-20 évig benne maradni, csak felfuttatni azt" - mondta előadásában Dr. Zsembery Levente a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület egyik vezetője, aki szerint befektetői szemmel a megújuló energia mára nagykorú lett és egyre jobban megmozgatja a fantáziájukat. De a jelentős beruházási igény, a szabályozási rendszer kiszámíthatatlansága jelentős kockázatokat rejt. Mindezek ellenére a kicsi konkurencia és az energiatermelés iránti töretlen kereslet miatt a megújuló energia a kockázati tőke egyik kedvenc területe lehet a következő években Magyarországon,
A kockázati tőkések leginkább az innovációt szeretik. Alpek István, a Primus Capital vezetője szerint azonban csak kevés olyan akad, amit tartósan finanszírozni tudnak. A megújuló és alternatív energia ágazat jelenleg még pici iparág Magyarországon. Ám ennek előnye is van egy kockázati befektető szempontjából: komoly innovációk bújhatnak meg egyetemi kutató műhelyekben, innovatív vállalkozásoknál. Egyebek mellett a kaliforniai Tesla elektromos autó sikere is mutatja, óriási üzleti eredményeket lehet elérni zöld energia innovációval.
"A bankok azért tűnhetnek szőrösszívűeknek, mert - ellentétben a kockázati tőke-befektetőkkel - nekik akár 15-20 évig bent kell maradniuk egy projektben. Bármennyire is rosszul hangzik, a bankokat nem a környezet iránti felelősségérzet vezeti egy zöld energia befektetésnél, hanem egyedül a megtérülés" - szögezte le a bankok gondolkodásmódjáról Gulyás Olivér, az MKB Bank projektfinanszírozási osztályvezetője. Behúzták mostanában a finanszírozási féket a bankok, a hosszú távú ingatlanokkal összefüggő hitelezésekkel annyira megégették magukat, hogy csak óvatosan, félve szállnak be egy ugyancsak 15-20 éves megtérülést igénylő zöld energia projekt finanszírozásába.
"Az uniós pályázati támogatásért egy innovátornak bizonyítani kell, hogy fejlesztése valóban újdonság, és el kell készítenie egy működő prototípust" - mondta a harmadik finanszírozási forma, az uniós pályázati támogatási lehetőségekről Kovács Ibolya Krisztina, a Rolling Consulting Hungary Kft. ügyvezetője. Mindezt sikerrel teljesítette egy magyar feltaláló szabadalmával. Az új, a magyarországi szélviszonyokra tervezett, vízszivattyúzásra és áramtermelésre használható függőleges tengely + szélkerék fejlesztése az utóbbi idők egyik legnagyobb ilyen zöld energiás sikertörténete.
A szervezők a közeljövőben további hazai zöld energia projekteket és innovációkat terveznek potenciális befektetőkkel közvetlenül megismertetni.