A felmérésben 306 családiház-tulajdonost kérdeztek meg. A megkérdezettek fele a meglévő családi házának a felújítását tervezi. A családiház-tulajdonosok 54 százaléka kimondottan azért akarja felújíttatni a házát, hogy kevesebb energiát fogyasszon - közölte a Magyar Távirati Iroda.
A már elkészült felújítások 35 százaléka a nyílászáró cseréjére vonatkozott. Akik még csak tervezik a felújítást, azok 40 százaléka a tetőt és a padlást hőszigeteltetné, míg 46 százalékuk a homlokzattal tenné ugyanezt. A megújuló energiaforrások valamelyikének alkalmazásával csak a tulajdonosok egyharmada számol. A 794 megkérdezett kivitelező átlagolt válaszaiból pedig az derült ki, hogy a munkák 35 százaléka családiház-, 28 százaléka pedig közületi felújítás. A lakásfelújítások aránya 11 százalék.
Korai lenne reménykedni a fellendülésben
Jelentősen visszaesett 2012 harmadik negyedévében a felszámolások száma az építőiparban, utoljára 2011 első negyedévében számoltak fel olyan kevés céget, mint most – derül ki az Opten céginformáció-szolgáltató legfrissebb adataiból. A jelenségből azonban kár lenne messzemenő következtetéseket levonni, a cégstatisztika a jogszabály-változások miatt jelentős átalakulás előtt áll, az ágazat rendelésállományának javulása pedig átmenetinek mutatkozott.
Ezzel párhuzamosan emelkedik a kényszertörlési eljárások száma. A kényszertörlés a neve ellenére nem egyszerűbb, hanem bonyolultabb eljárás, mint a kényszer-végelszámolás. A régi eljárásban a végelszámoló, ha azt állapította meg, hogy a cég vagyona nem elegendő a hitelezői követelések fedezésére, akkor megkeresésére a cégbíróság kezdeményezhette a felszámolás megindítását. Kényszertörlés esetén azonban a végelszámoló csak akkor kezdeményezheti a felszámolás elrendelését, ha a vagyon elegendő legalább a felszámolási eljárás költségeire.