Miért nem szereti a külföldi tőke a hazai megújuló energiákat?

A Regional Environmental Center (REC) megújuló energiaszektorról szóló négy országra kiterjedő elemézését bemutató konferencián érdekes módon egyedül egy külföldi személy, Sandrine Dixson-Decléve merte nevén nevezni a problémát: hogy a nagy zöld energia-beruházásokra nem szeret Magyarországra jönni a tőke. A jelentésről egyelőre csak az összefoglalót elolvasó Kovács Pál klíma- és energiaügyi felelős államtitkár semmitmondó, protokoláris beszéde adós maradt a problémák és kihívások felvázolásával. Viszont kedélyesen fotózkodott az ökotudatos multikat Brüsszelben képviselő brit szakemberrel.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Károly walesi herceg által alapított University of Cambridge Programme for Sustainability Leadership vezetője (CPSL), Dixson szerint, Magyarország magas rizikójú országokkal (Brazília, India, Kína) áll versenyben a befektetésekért. A tőkét elriasztó tényezők strukturálisak.

  • Zárt piac: az áramellátó-hálózat összekötöttségének fejletlensége, mely nem kedvez az elektromos áram regionális kereskedelmének
  • A hitelminősítő intézetek által adott alacsony besorolás egyes kormányoknak (értsd: hazánk), ami kihat az állami tulajdonú vállalatok tőkéhez jutási lehetőségeire.
  • A költségek áthárítása a fogyasztókra
  • Hosszas, elhúzódó fejlesztések, bonyolult engedélyezési eljárások

A brüsszeli lobbista a múlt héten brit multik vezéreit vitte José Manuel Barrosóhoz audenciára, s az Európai Bizottság elnöke feltette a költői kérdést: "Hogyan vezessük át az európai gazdaságot a megszorítások (austerity) korából a gyarapodás (prosperity) korába, ha nem hisszük el, hogy a zöld növekedés az egyetlen lehetőség?" Dixson-Decleve azt látná célszerűnek, ha Magyarország a nagy beruházásokra koncentrálna e területen.

Reininger Róbert, a Deloitte Zrt. környezetvédelmi tanácsadás üzletágának vezetője ellenben úgy látja, nem csak a "mega és gigaberuházásokra" kellene koncentrálni: nagy lehetőségeket lát a települési szintű erőművekben és a geotermikus energiában, mivel nem tartja szerencsésnek, hogy a megújulók arányának Brüsszel felé tett vállalását 80 %-ban fakitermeléssel tudjuk le, vagyis egész erdők kivágásával üzemeltetjük az erőműveket.

Nemcsak importáru

Dixson-Decleve nem tért ki a régióban (és a magyar kormány brüsszeli képviselete által is) gyakran hangoztatott panasz elől, miszerint a megújuló energiahordozókat kihasználó infrastruktúrát a nyugati gazdasági érdekek térnyerésének tekinti, külföldi importból jön a szélkerék, a turbina, a napkollektor, és a kelet-európai országok gazdasága alig részesedik ebből a forgalomból.

Deák László, az Alstom Hungária Zrt. elnök-vezérigazgatója azonban már be tudott néhány pozitív példáról számolni: már készítenek szélenergiáa generátort Magyarországon, továbbá svájciak gyártatnak napenergiás berendezéseket nálunk, "helyi hozzáadott értékkel", de e termékkel egyelőre még más piacokat látnak el, a hazai fogyasztóknak nem megengedhető ezek árszintje. (Érstd: a kínai áru olcsóbb.)

Kiszámíthatatlan szabályozás

A kormány részéről Kovács Pál államtitkár egyetlen érdemleges megállapítást tett: hazánk energiastratégiáját "sem megújuló, sem atomenergia nélkül hosszú távon nem lehet elképzelni", mondta a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) épületében tartott rendezvényen. Dixson-Decleve elárulta, hogy Fellegi Tamás járt az angliai kabinet energia- és klímaügyi miniszternél, Greg Barkernél. De Kovács ezekről az e tárgyalásokból származó lehetőségekről sem árult el semmit - kérdések feltevésére pedig nem nyílt lehetőség a rendezvényen. Azt azonban büszkén hangoztatta, hogy az EU-ban egyedül Németország és Magyarország teljesítette emisszió-csökkentési vállalásait (utóbbi főként a gyáripar rendszerváltás utáni leépítéséből kifolyólag).

Fülöp Sándor, a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó biztoshelyettes azon vélekedésének adott hangot, hogy az állami szabályozószervezetek leépítése nem segít, a probléma egyébként is másutt keresendő. "Nem azért nincsneke kis vizierőművek, mert az engedélyezés bonyolult, hanem mert az anyagi jogszabályokkal van baj. A fosszilis iparágak érdekeit képviseli. A szabályozás barátságtalan tehát, nem az eljárási oldal". Jamniczky Zsolt, az E.ON Hungária Zrt. vezérigazgató-helyettese kiszámolta: a Fidesz kormányzati ciklusában eddig 27 alkalommal változattak energetikai törvényeket.

Mennyibe fog kerülni az engedélyezés?
A megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamos energia- átvételi támogatási rendszer (METÁR) 2013 elején lép érvénybe. A projektek 1-1,5 %-át emészti majd fel az engedélyeztetési költség. Kaderják Péter, a tanulmány egyik kidolgozója szerint ”a hálózatüzemeltetők vesztenek üzletükből, ha kicsi, decentralizált energiatermelők csatlakoznak hálózatukba”, mondta a Budapesti Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont (REKK) igazgatója, aki azt sem látja jónak, hogy nincs határidő kitűzve a rendszer integrációjára.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo