2012 augusztus 27-án nyílik meg az a pályázat, amelyben kondenzációs kazánok, illetve megújuló energiát hasznosító fűtési rendszerek beszerzésére és telepítésére igényelhető 40%-os állami támogatás. A kiírás szerint összesen 864,4 millió forint áll rendelkezésre, amiből várhatóan 1000 - 1500 fűtési rendszer cseréje támogatható.
A pályázati kiírásról részletesebben itt olvashat!
„Nagy öröm számunkra, hogy a kormányzat reagált az energiahatékonysági ágazat, illetve a MEHI által megfogalmazott javaslatokra, és olyan pályázatot írt ki, amely gyorsan és költség-hatékonyan javíthatja a lakossági energiafogyasztás hatékonyságát. Bár a pályázat csak kevés háztartáson segíthet, szakmailag nagyon színvonalas. Bízunk abban, hogy ez a pályázat csak a kezdet, és azt hamarosan további források követik." mondta, dr. Bart István, a MEHI igazgatója.
A MEHI szerint ez a pályázat azért előremutató, mert: a legmodernebb és leghatékonyabb technológiák beszerelését támogatja, és csak ott, ahol ezzel magas (legalább 25%-os) hatékonyság-növekedés érhető el.
A támogatás kiterjed a kapcsolódó tervezési, tanúsítási és engedélyeztetési munkálatok költségeire is, amelyek egyébként sokszor eltántorítják az érdeklődőket. A legrosszabb (F, G, H, I) energiahatékonysági besorolású épületek hőtechnikai fejújítását nem támogatják, így elősegítve, hogy a kazáncsere valóban értéknövelő beruházás legyen, már a szigetelés és az ablakcsere után Ezek mind olyan szempontok, amiket a MEHI is hangsúlyozott a szakmai előkészítés során - áll a szervezet közleményében.
Fontos lenne azonban, hogy az egyedi kiírások hosszabb távú támogatási ütemtervvel társuljanak. Nem lehet tudni, hogy vajon minden hónapban újabb források nyílnak-e meg, avagy 2013-ig kell várni a következő 864,4 millióra. Csak ez biztosítana ugyanis kiszámítható beruházási és vállalkozási környezetet.
Ráadásul a keret is rendelkezésre áll, hiszen az EU széndioxid kibocsátás-kereskedelmi rendszerében csak az elkövetkező 12 hónapban több mint 20 milliárdnyi karbonforintra számíthat az ország, és 2013-túl évente további 30-40 Md forint bevétel keletkezik a kibocsátási egységek árverezéséből.
A karbonforintok felét jogszabály szerint az éghajlatváltozással kapcsolatos feladatokra kell fordítani. Ahogy a MEHI arra már többször felhívta a figyelmet, e források felhasználásának leghatékonyabb módja az, hogy ha azt a lakossági épület-energetikai beruházások támogatására fordítják. Ez segítené a gazdasági fellendülést, csökkentené az ország energiafüggőségét és komolyan növelné a foglalkoztatást is. 2012 júniusában a MEHI azt javasolta, hogy a karbonforintokból hozzanak létre egy Nemzeti Felújítási Alapot, amely kb. 20 ezer új munkahelyet is teremthetne és évi közel 30 ezer lakás teljes felújítását tenné lehetővé.