Erste cikkek


Kamatvágás ide vagy oda, péntek előtt nem mozdul meg semmi

Kamatvágás ide vagy oda, péntek előtt nem mozdul meg semmi 

Továbbra is Bernanke szavaira vár a piac, a tegnapi kereskedés leginkább állóvíznek nevezhető. Az amerikai indexek a lokális maximumok környékén ingadoznak, a hazai piac a kamatdöntés ellenére sem tudott látványosan elmozdulni, és a német DAX index árfolyama is egy oldalazást jelző keresztet rajzolt a grafikonra.
Még tombol a nyár a tőzsdén

Még tombol a nyár a tőzsdén 

Rendkívül csekély érdeklődés mellett zajlott a tegnapi kereskedés, a forgalom alig haladta meg az 1 milliárd forintot, ami sokéves mélypontnak számít.
Izgalmas hétnek nézünk elébe

Izgalmas hétnek nézünk elébe  

Pénteken kerül megrendezésre a jegybankárok éves Jackson Hole-i konferenciája, ami Bernanke beszédével kezdődik. Hetek óta erre vár a piac, sokan számítanak arra, hogy újabb monetáris lazításról is beszél a Fed elnök.
Bikapata kopoghat a pesti kövön

Bikapata kopoghat a pesti kövön 

Angela Merkel megörvendeztetett bennünket. Kiállt az EKB jegybankelnök, Mario Draghi terve mellett, amely az euró megmentéséről szólna. Emellett az MNB közlése az államadósság csökkenéséről újabb lökést adhat a forintnak.
Ma is emelkedhet a magyar piac, jó erőben a dollár

Ma is emelkedhet a magyar piac, jó erőben a dollár 

Ahogy megírtuk, önálló élet zajlik a piacokon. Még az USA-ban is láthattuk az erős indexek jó, a gyengébbek gyenge teljesítményét. A magyar piac emelkedni tudott (zárásra nem is kicsit) annak ellenére, hogy a nemzetközi hangulat negatív volt.
Ázsiai rém tartja izgalomban a világot

Ázsiai rém tartja izgalomban a világot 

Gyenge MOL eredmény és várakozásoknak megfelelő német GDP adat (bár a kommentárokban már jobbról beszélnek) látott napvilágot. Továbbra is izgalomban tartja a világot az ázsiai, kínai lassulás réme.
Stagnálást várhatunk mára

Stagnálást várhatunk mára 

Nap végére kis pluszba rántották fel az amerikai indexeket, de ez sem segített Ázsián, ahol inkább kis mínuszokat láthatunk ma reggel. A japán második negyedéves GDP gyengébb lett a vártnál, s negyedéves összehasonlításban még csökkent is, a nominális GDP 0,1%-kal visszaesett a várt növekedéssel szemben.
Ma egy százalék mínusz belefér

Ma egy százalék mínusz belefér 

Csúnya kínai külkereskedelemi adatokat láthattunk ma reggel. A befektetők nem is hagyták szó nélkül a meglepő adatokat, Ázsia esik. Különben ahhoz képest, hogy milyen nagy meglepetést láthattunk, a reakció moderáltnak mondható, ugyanis az ázsiai feltörekvő piacok nulla körül oszcillálnak, s inkább a fejlett piacokon láthatunk eladói nyomást.
Hogyan lesz a fából vaskarika?

Hogyan lesz a fából vaskarika? 

Habár a kínai adatok rosszabbak lettek a vártnál, ráadásul India is gyengén muzsikál, hiszen az ipari termelés a várt növekedéssel szemben csökkent júniusban, ennek ellenére Ázsiában alapvetően emelkedést láthattunk ma reggel.
Megtört a forint lendülete

Megtört a forint lendülete 

Az egyelőre jó el, hogy pl. a DAX index úgy korrigál (legalábbis a dinamikus indikátorok szintjén), hogy közben az árfolyam emelkedik. Ez az erő jele. Ennek ellenére nem szabad elfelejtenünk, hogy az elmúlt napok emelkedését követően, most már egy korrekciós fázisban van a világ legtöbb indexe.

Ma jöhet egy kis nyugalom 

Mario Draghi elintézte a piacokat. Persze talán ez leginkább nem neki, hanem a túlzott piaci várakozásoknak köszönhető. Hiszen új kötvényvásárlási programot indítanak, s vásárolni fognak perifériás állampapírokat, de ennek feltételei vannak. Egyrészt csak rövid, maximum egy éven belül lejáró papírokat vesznek, s ráadásul csak olyan államokét, amelyek bejelentkeznek az EFSF/ESM-be. Vagyis nincs féktelen pénzöntés, hanem csak visszafogott, nagyon megfontolt költekezés.

Elmaradt az összeomlás 

Nem hozott összeomlást a Fed akciótlan ülése. Ugyanakkor a remény tovább él, hiszen a Fed ismételten elmondta, hogy közelről figyelik a helyzetet, és ha kell, akkor megteszik a szükséges lépéseket.

Fordulat jelei látszanak a magyar piacon 

Jó vállalati eredmények jellemezték a tegnapi napot Amerikában. Közben Európában is gőzerővel indul a gyorsjelentési szezon, ahol szintén mintha inkább a jobbat jelentők lennének túlsúlyban. 

Érdekes nap elé nézünk 

Tegnap nagyot estek az indexek világszerte. Ugyanakkor fontos támaszokhoz érkezett a számunkra izgalmas DAX és a BUX index is, a Moody's odacsapott egyet a német államkötvénypiacnak, ma kezdődnek a Brüsszel és Athén közti tárgyalások és kamatdöntő ülést tart a Magyar Nemzeti Bank is.

Meglendült a spanyol varázspálca, esni kezdett a forint 

Pénteken napközben jelentős fordulat következett be a nemzetközi befektetői hangulatban, és elindult a részvények „kiárusítása". Az idegeket Spanyolország borzolta azzal, hogy újra „elszálltak" a kötvényhozamok. Az eurózóna válságával kapcsolatos kiújuló félelmek miatt a forint erősödése is megtorpant.

Integetett a csúcsnak a forint 

Az elmúlt napok száguldozásai után mára eljött a „rossz" hangulat a piacokra. Persze az előbbiből a magyar piac nem nagyon vette ki a részét, nem tudott együtt mozogni a fejlett piacokkal.

Boldogságot látunk szerte a részvénypiacokon 

Továbbra is a nyerő-nyerő szituáció van. Ha jók a gazdasági adatok, akkor azért, ha gyenge gazdasági kilátások vannak, akkor azért emelkedünk. Most mind a kettőt láthattuk.

Fontos hírek borzolták tegnap a kedélyeket 

Ugyan Bernanke nem ígért semmi drasztikust, de aggasztónak nevezte az amerikai munkaerő piaci helyzetet. Sőt azt is megígérte, hogy ha szükséges, akkor mindent megtesznek a gazdaság további élénkítésére.

Ázsiát nem hatotta meg az amerikai bika 

Jó lett a JP Morgan eredménye. A cég a piac által vártnál kisebb veszteséget ért el a derivatív ügyleteken, sőt, a cég szerint a maximális addicionális veszteség az 5,8 milliárd dollár után „már csak" 1,6 milliárd dollár lehet. Ennek is örültek a piacok a várható további kínai élénkítés mellett az Egyesült Államokban.

Jól megforgatták a befektetőket 

Az amerikai piacok tovább estek arra a hírre, hogy a Fed kormányzói úgy gondolják, hogy QE3 nélkül is magához fog térni az amerikai gazdaság, még ha lassan is. Így a dollár tovább erősödött, s az euró-dollár kurzus erősen közelíti a kritikus 1,2-es szintet.

Fortélyos félelem igazgat 

A befektetőknek rá kellett döbbennie, hogy az ESM használatának vannak még akadályai. Nevezetesen, a német alkotmánybíróságnak még meg kell vizsgálnia, hogy a német törvényekkel összhangban van-e az ESM működése. Ha ez néhány hetet vesz csak igénybe, akkor nincs baj, de ha hónapokat, akkor a segélymechanizmus megakadhat. Nahát, most ettől is lehet félni.

Nyár van, de csak kapkodjuk a fejünket 

Az EU vezetői 9 órás megbeszélést tartanak, hogy aztán megerősítsék azt, amit már korábban is eldöntöttek. Pluszként további engedményeket adnak a spanyoloknak. Így kapnak egy kis levegőt, a GDP 1%-ra rúgó könnyítést, na meg egy év haladékot.

Nem alakulnak szépen a dolgok 

Egyelőre a piac szkeptikus. Továbbra is lassulás van a világgazdaságban, miközben a döntéshozók - bizonyos helyeken (Kína) - egyre kétségbeesettebben próbálnak megtenni mindent annak érdekében, hogy visszatérjen a dinamikus növekedés.

Csendes lesz a Függetlenség Napja 

Ma a függetlenségét ünnepli Amerika, így csendes kerekedésre számíthatunk Európában és Magyarországon is. Ha már a függetlenség napjánál tartunk, akkor az amerikai pénz, a dollár születésnapjáról is beszélünk, amelyet az USA alkotmányában 9 évvel és két nappal a függetlenség kikiáltása után rögzítettek.

Úgy tűnik, hogy nyerő-nyerő szituációban vagyunk 

Nagyon gyenge termelési adatokra válaszul a részvényárfolyamok emelkednek, mivel a befektetők ezáltal egyre inkább hisznek a további mennyiségi lazításban.

A világ szétesik, de a forint tartja magát 

Úgy tűnik, hogy nem az ördög, hanem a Moody's az, amelyik soha sem alszik. Tegnap éjjel sikerült 28 spanyol bankot leminősítenie, nem is kicsit. A piacok hatalmasat estek, míg a forint - nem kis meglepetésre - tartja magát.

Ma bármerre elindulhat a piac 

A hangulat továbbra is negatív. Sokan a holnapi spanyol és olasz kötvényaukciókat várják, de az is kérdéses, hogy az EU vezetők a csütörtökön kezdődő két napos ülésükön mire jutnak a válságkezeléssel kapcsolatban.

Jól jönne egy kis lazítás 

Az újabb jegybanki beavatkozás reménye segítette az emelkedést a tengerentúlon kedden. Az arany és az olaj pozitív tartományban zárt, enyhe pluszban tartózkodtak a távol-keleti piacok, s a forint is őrizte pozícióját. Szerdán a Budapesti Értéktőzsdén mérsékelt emelkedés várható.

Nem az emberekre, hanem a bankokra fog vonatkozni a megszorítás 

Hegymenetbe kapcsoltak a tengerentúli indexek. Emelkedik az olaj árfolyama. Erős pluszok az ázsiai börzéken. Erősödik a forint és az euró. A MOL 454,54 forint osztalékot fizet. Mától fizet osztalékot az OTP. Az E-Star felmondta a marosvásárhelyi szerződést. Az árfolyamok emelkedésére számítunk ma.

Egyelőre maradhat a jojózás 

Negatív meglepetést hozott a tegnap megjelent amerikai adat, ma pedig mínuszban nyitnak a nyugat-európai tőzsdék, így a BUX is beszorulhat. A dollár euróval szembeni erősödése megállíthatatlannak tűnik.

Sok minden történt, amíg mi ünnepeltünk 

A reggel az optimizmus jegyében telik, mivel a kínai kormány elkötelezettnek látszik a gazdaság élénkítésére, a görögországi választásokon pedig várhatóan a konzervatív erők képesek lesznek többséget szerezni egy új felmérés szerint.

Tőzsde és forintárfolyam: Már megint a görögök 

Megint a görögök. Az a kockázati prémium - kiderült - nem is magas. A korábbi miniszterelnök azt találta mondani, hogy megvizsgálják a görög kilépés lehetőségét, következményeit. Az persze valószínűleg katasztrófával járna a görögöknek, de Európának sem lenne jó, s azt is hozzátette, hogy nem is valószínű a kilépés.

Jó lesz szárazon tartani a puskaport! 

Ugyan a spanyolok éppen „görögösödnek", azaz mondanak valamit, aztán a tények mást mutatnak a költségvetési hiány tekintetében, de a piacok egyelőre ignorálják ezt. Pedig a GDP visszaesése is méretesebb lehet a vártnál Ibériában, s kérdés, hogy az újabb intézkedések (a GDP 1,8%-ra rúgó, 13+5 milliárd eurós egyenleg javítás) tényleg elérik-e a kívánt hatást.

Dagonyába küldtek minket a görögök 

A görög saga folytatódik. Szombaton már felröppent a hír, hogy a három nagy párt megegyezett és lesz koalíciós kormány. Tegnap estére viszont kiderült, hogy a Syriza mégsem tud részt venni egy olyan kormányban, amely elfogadja az EU segélycsomaghoz kötődő megszorításokat. Így a bizonytalanság maradt. Ma este újra találkoznak a Paszok, az Új Demokraták és a Syriza képviselői az elnöknél.

Semmit sem tanultak a válságból 

Menetrend szerint elromlott a hangulat mára a tőkepiacokon, miután JP Morgan 2 milliárd dolláros veszteséget kénytelen leírni bizonyos eszközökön, mint kereskedési veszteség, amelyeknek az elégtelen kockázatkezelés az oka. 

Mélybe küldte a piacokat a görög választási eredmény 

Alaposan megrázta a piacokat a nem várt görög választási eredmény. Mindenki meg volt győződve róla, hogy a demokraták és a szocialisták együtt lazán megszerzik a többséget. Egyelőre viszont úgy néz ki, hogy rezeg a léc.  Egyre többen fogadnak arra, hogy az Új Demokrácia és a PASZOK nem lesz képes többségi kormányt alkotni. Ez pedig azt jelentené, hogy alkudoznia kellene a kis pártok egy részével, hogy meg legyen a többség.

Ma meglátjuk, ki tud-e alakulni egy tartósabb fordulat 

Folytatódik a lejtmenet a tengerentúlon, miközben az Alcoa meglepte a befektetőket. Az arany emelkedett, az olaj esett tegnap. Az ázsiai piacok is lejtőre kerültek. 299-ig gyengült tegnap a forint az euróval szemben. Emelkedés várható ma a BÉT-en.

Háztartásonként 150 ezerbe kerül a kormány bizonytalansága 

Amikor rossz a hangulat, akkor játsszuk a jó fiút, hogy megússzuk a bajt, amikor jó a hangulat akkor pedig mi vagyunk a rossz fiú, ez viszont sokba kerül, hiszen a magasabb hozamszint magasabb finanszírozási költséggel jár.

Félreértés ne essék. Ez jó!  

A BUX közelíti a 200 napos mozgót na meg a rés, amit még augusztusban hagyott. Az erős papírok (akár csak az USA indexek) nem nagyon mentnek ebben a rallyban. Az az érzésünk, hogy a saját dolgukat csinálják.

Visszaküldik az országot a „kőkorba”? 

Lássuk, be a támogatások akár részleges megvonása is súlyos problémákat okozna az országnak, vagyis nem lehet olyan politikai erő, amely bármely ideológiára hivatkozva eldobja azt, s visszaküldi az országot a „kőkorba". Azt is furcsállanánk, ha egy ilyen lépést a nép megtapsolna. Vagyis egy út van. Elfogadni az IMF-EU feltételeit.

Komoly változások az Erste stratégiájában 

Az Erste Group az alaptőkét korlátozottan érintő rendkívüli tételekről és az euróövezet perifériájához kapcsolódó kitettségének erőteljes visszanyeséséről döntött.

Most újra javul a hangulat 

Nap végére lehúzták az USA részvénypiacait. Emelkedett az olaj és az arany árfolyama is tegnap. Ázsia: Mínuszok a kínai PMI megjelenése után. Gyengül a dollár, erősödik a forint és a jen. Ma enyhe emelkedés várható a Budapesti Értéktőzsdén.

Azt gondolhatnánk, hogy ez nagyszerű 

Egyik nap kétségbe esés, hiszen a görög parlament úgysem fogadja el a 28 milliárd eurós megszorító csomagot; másnap meg öröm, hogy még B terv is létezik a görögök kitáncolásnak esetére.

A magyar volt az egyetlen piac... 

No de mi van hazánkkal? Szinte az egyetlen index volt tegnap az egész Földön, mely nem tudott emelkedni. Bár az esést is ledolgozták a vevők nap végére, azért így is elég gyenge teljesítményre vall, hogy a 2% körül emelkedő nyugati indexek ellenére is 0 körül zártunk.

A jelek szerint vége a válságnak?  

 Most mar új törvények vannak érvényben? Nekünk ez a gyanúnk, a gyenge gazdasági adatok ellenére. De akkor, hopp (!), valójában Bernake-val értünk egyet, csak más úton jutottunk ugyanarra a következtetésre.

Ma felcsillan a remény! 

Elindul egy kis, de lehet hogy később nagyobbá váló emelkedési hullám. Lehet, hogy ebben a körben sem lesz forgalom, hogy nehogy jól érezzük magunkat, de azért egy furcsaságot észrevehetünk a BUX grafikonján.

Ennek most lehet örülni... 

Újra megmentik a görögöket! Ennek most lehet örülni, pláne hogy most a hitelnyújtók kevésbé tűnnek szőrös szívűeknek, mint korábban. Persze ez csak jó ürügy arra, hogy bekövetkezzen az, ami amúgy is lógott a levegőben. A korrekciónak valószínűleg vége van.

Fordult a kocka 

Kiderült, hogy az EKB annyira mégsem bátor, hogy egy hosszabb kamatemelési ciklust kezdjen, a QE2-t az amerikaiak lényegében hagyták kifutni (bár csak óvatosan) és előbb utóbb ott is el kell kezdeni a rekord alacsony szinten levő alapkamat emelését.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja

Pátyra költözött a dm márkás termékek nemzetközi elosztó központja 

Az elmúlt években több területen is fontos lépések történetek a dm gazdasági közösségében.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben

Mindig az ember a leggyengébb láncszem a kibervédelemben 

Kétféle ember, és kétféle cég van: akit már meghekkeltek, és akit meg fognak.

Pénzszerzés

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések

Napelemes pályázat: elindultak a kifizetések  

11 ezer háztartásnak ítéltek meg összesen több mint 45 milliárd forint támogatást.

Adózás

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát

Sokan ajánlhatják még fel személyi jövedelemadójuk 1+1 százalékát 

Tállai András: egyre többen rendelkeznek adójuk 1+1 százalékáról - keddig lehet beadni az adóbevallást.

Klímablog

Megrohamozták a napenergiás pályázatot

Megrohamozták a napenergiás pályázatot  

Meghaladta a tízezret a kedvezően elbírált támogatási kérelmek száma a modern napelemes rendszerek telepítését támogató pályázaton.

Infokom

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél?

Árulkodó jelek: ha ezt látja, baj van a cégénél? 

Szinte követhetetlen tempóban fejlődnek a vállalati szolgáltatásokat támogató IT-rendszerek.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo