Egyes újságok szerint Csányi Sándor egészségügyi problémákkal küzd, s visszavonulását fontolgatja, amelyet a cég határozottan cáfolt. Mindenesetre a lépés a szerdai kormányülés előtt kissé furcsának tűnik, s negatív kimenetelt sugall. Számításaink szerint a részvényárfolyam már akkorát zuhant, hogy gyakorlatilag a legrosszabb szcenáriót árazta be, így további csökkenést nem kéne mutatnia. Csányi Sándor a tranzakciót követően még további 1.15 millió darab OTP részvényt birtokol. A pakett eladásának időzítése elég furcsa, hiszen várhatóan a szerdai kormányülésen döntenek az újabb devizahiteles mentőcsomagról. Bár a mentőcsomag részletei még nem ismertek, számításaink szerint legrosszabb esetben évente akár 30 milliárd forint veszteséget is jelenthet majd a banknak az elkövetkező 12 évben. Ez az értékelésben 700-800 forintot jelent részvényenként, ami azonban már beárazódott.
Közben az ázsiai piacokon is pozitívba fordult a hangulat, amelyet a Japánból érkező pozitív hírek is segítettek. Az európai és az amerikai piacon folytatódhat ma az emelkedés, míg Budapesten is emelkedés jöhet az elmúlt napok nagy zuhanásai után.
USA
Felemás mozgást mutattak pénteken a vezető tengerentúli indexek, egyedül az S&P500 tudott enyhe pluszban zárni, fontosabb makroadatok nem jelentek meg pénteken (Dow -0,03%, Nasdaq -0,64%, S&P500 0,16%).
A General Electric a vártnál jobb második negyedéves számokat publikált. A vállalat részvényenkénti nyeresége 36 cent volt, ami meghaladta a 35 centes várakozásokat. A cég árbevétele 4%-kal 35,1 milliárd dollárra csökkent, ami a várt 35,6 milliárd dollártól is elmarad. Az árfolyam 4,61%-kal emelkedett.
A Honeywell International számai is jól alakultak a második negyedévben. A nettó profit 13%-kal 1,02 milliárd dollárra növekedett, ami részvényenként 1,28 dollárt jelent, meghaladva az 1,21 dolláros várakozást. A papír kurzusa 0,7%-kal bővült.
Délután 16 órakor használt lakásértékesítési adatot publikálnak, emellett a Hasbro, Halliburton, Texas Instruments és a McDonald’s publikálja negyedéves számait.
Európa
Enyhe mínuszban zártak a nyugat-európai börzék (FTSE100 -0,05%, DAX -0,06%, CAC40 -0,07%).
Olaj, arany
Az arany 1.316 dollárig emelkedett ma reggel köszönhetően annak a spekulációnak, hogy a Fed tovább folytatja élénkítő politikáját, ami aláássa a dollár erejét. A WTI nyersolaj is 108,5 dollárra emelkedett, kismértékben meg is haladta a Brent árát, amire 2010 óta nem volt példa. A WTI esetében jelentős fedezeti alap vásárlás volt, az alapok elsősorban az élénkülő keresletet és a csökkenő amerikai készletadatokat figyelik.
Devizák
A csütörtöki jelentős forintgyengülést pénteken egy újabb, ezúttal mérsékeltebb forintgyengülés követette. Az EUR/HUF árfolyam 294,94-ről 295,82-re emelkedett. Az árfolyam mozgását továbbra is a devizahiteleseket segítő mentőprogram körüli bizonytalanság határozza meg. A csomag részleteit tartalmazó bejelentés szerdán várható, addig maradhat a magas volatilitás a forint piacán.
Kissé emelkedett az EUR/USD árfolyama, és az 1,3109-es pénteki nyitó érték zárásra 1,3143-ig mozdult el, az árfolyam változatlanul a 200 napos mozgóátlag közelében tartózkodik, attól csak egy- egy nap erejéig tud elpattanni.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,47%-ot emelkedett, miközben a Shanghai index értéke érdemben nem változott, a Hang Seng index értéke pedig minimális mértékben, 0,08%-kal csökkent. A japán felsőházi választások a várakozásoknak megfelelő eredményt hoztak. A miniszterelnök Shinzo Abe pártja 76 helyet szerzett a mostani választáson eldőlő 121 helyből.
Péntek délután a kínai jegybank enyhített a hitelezési szabályokon. Többek között eltörölte a hitelkamatok kötelezően alkalmazandó minimumkamatát, és megszűntették a vidéki hitelszövetkezetek esetében a hitelezési kamatok felső határát is.
Határidős piacok
Mind az amerikai, mind az európai határidős piacokon pozitív hangulat uralkodik.