Maradnak a válságadók

Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter szerint a válságadók kivezetésére egyelőre nincs esély, az elkövetkező másfél évben marad a jelenlegi adószerkezet. A kormány vizsgálja, hogyan törleszthetné előbb az IMF-hitelünket.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Varga Mihály tegnap egy sajtótájékoztatón és egy rádióinterjúban a következőket mondta: Rövid távon nem terveznek újabb devizakötvény kibocsátást, vizsgálják az IMF hitel előtörlesztésének lehetőségét. A válságadók kivezetésére egyelőre nincs esély, az elkövetkező másfél évben marad a jelenlegi adószerkezet.

A költségvetés elkészítésekor 4,5%-os alapkamattal számoltak, de a jegybank akár 3,5%-ra is csökkentheti az alapkamatot, ha a feltételek változatlanok maradnak. Az olcsóbb finanszírozásnak köszönhetően a költségvetés mintegy 100 milliárd forintot spórolhat meg.

A KHS legfrissebb közleménye szerint 2013. első negyedévében Magyarország bruttó hazai terméke – az előzetes becslésnek megfelelően – 0,7 százalékkal emelkedett az előző negyedévhez képest, mely a mezőgazdaság teljesítményének jelentős, 27,6 százalékos és az építőipar hozzáadott értéknek 1,5 százalékos növekedésének köszönhető.

Jelentős árfolyamcsökkenést láthattunk a tegnapi amerikai indexekben a relatíve jó makrogazdasági adatok hatására. Ráadásul a Bézs Könyv is azt sugallta, hogy hamarosan véget érhet, illetve csökkenhet a mennyiségi lazítás mértéke, mivel bizonyos szakmákban (pl. olajipari, illetve építőipari szakmunkás) már hiány van. Különben a 12 körzetből 11-ben gyenge és közepes közötti fellendülés látható.

Ez megijesztette a befektetőket, és folytatódott a profitrealizálás, amelynek köszönhetően az indexek több mint egy százalékot csökkentek. Így az S&P500 és a Dow Jones ipari átlagindex is gyakorlatilag az 50 napos mozgóátlagig zuhant. A Dow esetében a 14.915 pont körüli szintről beszélünk, ahol, amúgy is van egy támasz, és a helyzet hasonló az S&P500 esetében is (1.605 pont). Tegnap a DAX átesett a 30 napos mozgóátlagon, ma pedig megcélozhatja a 8.050 pont környékén levő szintet, és az éppen arra járó 50 napos mozgóátlagot is. Ezekről az értékekről mind a három index esetében valamiféle korrekciót várunk a közeljövőben, amely valószínűleg átmeneti lehet. A BUX története továbbra is más. Továbbra is a 20 napos mozgóátlag fölött van az index, de a mai napon összecsókolózhatnak egymással 18.960 pont környékén.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

USA

Meglehetősen gyengén teljesítettek tegnap a tengerentúli börzék, a nyitás után rögtön lefelé vették az irányt, és zárásig nem enyhült az eladói nyomás (Dow -1,43%, Nasdaq -1,28%, S&P500-1,37%). A Dow kosár összes tagja mínuszban zárta a kereskedést, a leggyengébben az Intel (-2,6%) és az American Express (-2,1%) teljesített. A tegnap publikált Bézs Könyvben a tengerentúli gazdaság mérsékelt növekedéséről beszél a Fed nyíltpiaci bizottsága. A feldolgozóipar teljesítménye pozitívan alakult, ami főként a lakásépítéseknek köszönhető. A foglalkoztatottsági helyzettel kapcsolatban azt írta a Fed, hogy mérsékelt ütemben javul, a hadiiparban viszont csökkenő kereslet tapasztalható.

A kedvezőtlen hangulatot a vártnál gyengébb munkaerő-piaci adat is erősítette. Az ADP jelentése szerint májusban a várt 157 ezer helyett 135 ezerrel bővült a foglalkoztatottság, az áprilisi adatot pedig enyhén lefelé módosították.

Az ISM szolgáltatóipari indexe az áprilisi 53,1 pontról 53,7 pontra emelkedett, miközben az elemzők 53,5 pontot vártak. Pozitív, hogy a mutató a bővülést jelző 50 pont felett áll. Ma a szokásos heti munkanélküli segély kérelmeket publikálják.

Európa

A nyugat-európai börzéken is meglehetősen rossz hangulat uralkodott tegnap (FTSE100 -2,13%, DAX -1,2%, CAC40 -1,88%). Ma az EKB kamatdöntésére fókuszálnak a piacok.

Olaj, arany

Az amerikai WTI a 94 dolláros szintet ostromolja, miután tegnap rekordnagyságú, 6,3 millió hordós csökkenést mutattak az amerikai készletek a korábban becsült 800 ezer hordóval szemben. Az arany továbbra is 1.400 dollár alatt van valamivel, az árfolyam alig változott tegnaphoz képest. A piac megnyugodni látszik az elmúlt hetek változékonysága után.

Forrás: Erste Befektetési Zrt.

Devizák

Az EUR/HUF piacát továbbra is nagy volatilitás jellemzi, a tegnapi nap folyamán az árfolyam különösebb negatív hír nélkül 293,58-ról 297,89-ig gyengült és ezzel áttörte azt a csökkenő tetővonalat, melyről legutóbb fordulni tudott. Ma reggel 298,2-es árfolyam környékén kereskednek a hazai devizával. A dollár piacán csak mérsékelt árfolyam elmozdulás volt tapasztalható. Az EUR/USD árfolyam lassú emelkedést mutatott 1,3081-ről 1,3093-ig.

Távol-Kelet

A japán piac a tegnapi emelkedést követően egy 0,05%-os emelkedést tudott felmutatni, miközben a Shanghai és a Hang Seng index értéke is közel 1%-ot mérséklődött. A jen a dollárral szemben átmenetileg a 99-es árfolyam alá is csökkent. Az ausztrál külkereskedelmi többlet a várt 180 millió helyett mindössze 28 millió lett. A dél-koreai tőzsde ma zárva tartott.

Határidős piacok

Az USA kivételével a negatív tartományban voltak a határidős indexek ma reggel.

Jogi nyilatkozat
„A kiadványban foglalt információk az Erste Bank Hungary Zrt. – 1138 Budapest, Népfürdő u. 24-26., tev. eng. szám: I-2061/2004 (továbbiakban: Társaság) által hitelesnek tartott forrásokon alapulnak, de azokért a Társaság szavatosságot vagy felelősséget nem vállal. A kiadványban foglaltak nem minősíthetők befektetésre való ösztönzésnek, befektetési tanácsadásnak, értékpapír jegyzésére, vételére, eladására vonatkozó felhívásnak vagy ajánlatnak. A tőkepiaci és makrogazdasági helyzetet, a befektetések és azok hozamai alakulását olyan tényezők alakítják, melyre a Társaságnak nincs befolyása, a befektető által hozott döntés következményei a Társaságra nem háríthatók át. A kiadványban foglaltak – teljes vagy részleges – felhasználása, többszörözése, publikálása, átdolgozása, terjesztése kizárólag a Társaság előzetes írásos engedélyével lehetséges. A kiadvány kiadása időpontjában érvényes. További részletek: www.erstebank.hu, Treasury szolgáltatások, Hirdetményekben. A kiadvány nem a befektetési elemzések függetlenségének előmozdítását célzó jogi követelményeknek megfelelően készült, nem vonatkozik rá a befektetési elemzések terjesztését, közzétételét megelőző ügyletkötésre vonatkozó tilalom.”

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo