Tegnap tovább zuhantak az indexek. Ezen az sem segített, hogy a német IFO index gyakorlatilag a várakozásoknak megfelelően alakult, illetve a jövőbe mutató komponens jobb, míg a jelenlegi komponens rosszabb lett. Így ennek összességében enyhén pozitív hatásúnak kellett volna lennie. Máskülönben a 200 napos mozgóátlag mint mágnes vonzotta a DAX indexet, s a közel 100 pontos esés be is következett.
Ma nagyjából innen startolhat az index a várakozások szerint fölfelé. Az USA-ban a Dow és az S&P500 is jóval a 100 napos mozgóátlag alá került, de onnan emelkedésbe kezdtek, többek között a pozitív Fed kormányzói üzeneteknek is köszönthetően. Ma a BUX is emelkedhet a rövid távú dinamikus indikátorok alapján, de komoly ellenállást jelent számára a 200 napos mozgóátlag 18.600 pont környékén.
USA
A Dow 0,94%-ot, a Nasdaq 1,08%-ot, az S&P 1,22%-ot csökkent a tegnapi nap folyamán. Az amerikai indexek közel 1%-os mínuszban kezdték a tegnapi kereskedést, ahonnan először egy további esés rajzolódott ki, azonban a nap második felében már egy napon belüli emelkedés volt látható, így az indexek a nyitó értékük közelében zárták a napot.
A piacok már eddig is a Fed likviditásbővítésének lassítása miatt aggódtak, mely félelmeket most felerősített a kínai likviditási zavar. A piacokat igyekezett megnyugtatni a Fed több tagja is, köztük a minneapolisi elnök is, aki szerint csak a gazdasági helyzet javulásának esetén döntenek a program csökkentéséről, esetleg befejezéséről. Igyekezett nyugtatni a piacokat a dallasi Fed elnöke, Richard Fisher is.
Ma számos lényeges gazdasági adat fog megjelenni a tengerentúlról, melyek befolyásolhatják majd a kereskedés irányát. 14.30-kor publikálják a tartós cikkek rendelésállományát, 15.00-kor érkezik a S&P/CaseShiller házár index áprilisi értéke, míg 16.00-kor hozzák nyilvánosságra a május új lakásértékesítés számait és a Richmond-i Fed index júniusi értékét is. Az Apple árfolyama tegnap átmenetileg 400 dollár alá is csökkent, miután Tim Cook fizetését a korábbinál nagyobb mértékben tették a részvényárfolyamtól függővé.
Európa
Gyenge teljesítményt mutattak tegnap az európai piacok is. A DAX 1,25%-ot, a FTSE 100 1,43%-ot esett. Mérsékelt emelkedést mutatott tegnap a német IFO index, értéke 105,7 pontról 105,9-re nőtt, ami teljes mértékben egybevágott a várakozásokkal.
Olaj, arany
A WTI kőolaj ma reggel 95,35 dolláron állt, ami jelentős emelkedést jelent a tegnapi 93 dollár alatti szintekről. A WTI emelkedéséhez hozzájárultak a Fed elnökök nyugtató szavai, illetve a kanadai olajimport akadozása az Alberta megyében lévő árvizek miatt. Az arany kismértékben, 1.281 dollárra erősödött, mivel a piac ismét a mennyiségi élénkítés lassabb kivonására számít.
Devizák
A forintnak sikerült eltávolodnia a 300-as szinttől, így ma reggel 296,5-es árfolyam környékén várja a délutáni kamatdöntést. Meglátásunk és a piaci várakozások szerint is újabb 25 bázispontos kamatcsökkentésről dönthet a Monetáris Tanács. Kismértékű elmozdulást hozott az EUR/USD árfolyammozgása. A devizapár értéke a nyitó 1,3117-es árfolyamról leszúrt a 200 napos mozgóátlagig (1,3074) azonban onnan fordulat következett és 1,3120-ig emelkedett vissza.
Távol-Kelet
A Nikkei 0,78%-ot, a Hang Seng 0,1%-ot, míg a Shanghai index 2,36%-ot esett a mai kereskedés során. Továbbra is a likviditási félelmek álltak a középpontban az ázsiai kereskedésben, aminek hatására elsősorban a kínai bankpapírok (azok közül is főleg a bankközi piacra jobban rászoruló kisebb pénzintézetek) gyenge teljesítménye lehúzta az index értékét, bár a kereskedés utolsó pár percében erőteljes pozitív korrekció indult.
A kínai jegybank tegnapi közleménye ismételten arra utalt, hogy nem szándékozik közbeavatkozni a bankközi piacon megemelkedett kamatlábak miatt, és elégségesnek tartja a likviditás nagyságát. Ezzel egyúttal célja a banki hitelezési aktivitás csökkentése is, melynek hatása nem csak a pénzügyi intézményeket érintheti.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel.