Nevezetesen: a befektetők azt gondolják, hogy a gazdaság kissé gyengébb fellendülése (négy éves mélypont az indexben) miatt a Fed fenntartja a mennyiségi lazítást. Eléggé faramuci gondolat. A valóság az, hogy az S&P500 index a 30 napos mozgóátlagról fordult, de a 20 napos mozgóátlag 1,647 pontnál megállíthatja az emelkedést, ráadásul az emelkedő trendcsatorna alját is megközelítette az index. Így talán nem meglepő, hogy megpróbálják megvenni az indexet. Ettől függetlenül nekünk úgy tűnik, hogy továbbra is korrekció zajlik a tengerentúlon is. Ez a Dow Jones ipari átlagindexre, sőt a DAX-ra is igaz, a BUX tekintetében azonban kissé más a kép. Most a magyar piac erősebb, mint a többi, hiszen még a 20 napos mozgóátlagot sem teszteltük le. Ettől függetlenül valamiféle emelkedést várunk a BUX-ban is a mai napon.
USA
Eséssel indult a kereskedés a tengerentúli börzéken, de napközben megfordult a hangulat és záráshoz közeledve begyorsult az emelkedés (Dow 0,92%, Nasdaq 0,26%, S&P500 0,57%). A Dow Jones tagjai közül az Intel (3,9%), a Merck (3,7%) és a Microsoft (2,4%) zártak a legjobb teljesítménnyel. Az ISM feldolgozóipari index csalódást okozott, miután 50,7 pontról 49 pontra esett vissza, ami közel négyéves mélypontot jelent. A konszenzus 50,9 pont volt.
A rossz makroadat miatt felerősödtek azok a várakozások, hogy a Fed mégsem a közeljövőben kezdi el csökkenteni az eszközvásárlási program méretét, ez pedig kedvezően hatott a piacokra.
Európa
A nyugat-európai börzéken még rossz hangulatban telt a kereskedés (FTSE100 -0,88%, DAX -0,75%, CAC40 -0,7%). Az ipari beszerzési menedzser index 46,7 pontról 48,3 pontra emelkedett az eurózónában, ami kedvezőbb ugyan mint a várt 47,8 pont, de az 50 pontos határértéket továbbra sem sikerült áttörnie a kurzusnak. Hétfőn leminősítette Ciprust a Fitch Ratings, „B” osztályból „B mínusz” kategóriában sorolta a külső államadósságot a hitelminősítő.
Olaj, arany
Az arany 1.407 dollárra erősödött ma reggel, főleg annak köszönhetően, hogy ismét nőtt a valószínűsége, hogy a Fed növeli a pénzkínálatot, de a dollár gyengülése is segített. A WTI 93 dollárig süllyedt, a befektetők elsősorban a növekvő USA kínálatra koncentrálnak annak ellenére, hogy a készletek a becslések szerint 650 ezer hordóval csökkentek az Egyesült Államokban.
Devizák
A forint árfolyamának a kilengései érezhetően megnövekedtek az elmúlt napokban. Tegnap egy jelentős forint erősödés vette kezdetét, amely egy ferde szintvonalat elérve kezdődött, és melyet a mérsékelten optimistává váló nemzetközi hangulat is támogatott. Az árfolyam 296,31-ről 292,52-ig csökkent. Ma reggel kissé tovább folytatódott a forint erősödése és reggel 8 óra körül 292,3 környékén kereskedtek a devizapárral. Az EUR/USD árfolyama tegnap a vártnál kedvezőbb európai és a váratlanul gyenge amerikai adatok hatására a 20 napos mozgóátlagról megpattanva emelkedésének indult és 1,3076-on zárta a tegnapi kereskedést, ma reggel 8 óra tájban pedig 1,3060-os árfolyamon kereskedtek a devizapárral.
Távol-Kelet
A Nikkei a tegnapi zuhanás után kissé magára talált és 1,87%-os emelkedést tudott felmutatni, annak ellenére is, hogy az USD/JPY devizával ma már 100 alatti árfolyamon kereskedtek. A Shanghai index 1,4%-ot, a Hang Seng index értéke 0,16%-ot csökkent.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel.