Az Európai Bizottság (EB) május végén javasolta az uniós tagállami kormányokat képviselő tanácsnak, hogy szüntesse meg a túlzott mértékű – GDP-arányosan három százalék fölötti – költségvetési hiány miatt Magyarország ellen folyó eljárást. Hazánkkal együtt 5 országra vonatkozóan hangzott el ilyen ajánlás.
Az amerikai jegybankelnök szerda esti szavai után erőteljes eladói hullám söpört végig a tőzsdéken. A tengerentúli börzék bőven 2% feletti mínuszt produkáltak, de az európai börzék még ennél is nagyobb, 3% feletti eséssel zárták a tegnapi kereskedést. A befektetők attól tartanak, hogy a Fed csökkentheti eszközvásárlási programjának méretét. Ezek azonban találgatások, mert Bernanke arról is beszélt, hogy egyelőre a jegybanknak sincsen pontos exit stratégiája.
A hulló késként zuhanó árfolyamok több támaszt is átléptek már, ezért érdemes megnézni a fontosabb szinteket. A BUX négy napja esik megállás nélkül, a tavaszi emelkedés közel felét adta vissza az index. A következő támasz a 200 napos mozgóátlagnál látható, ami jelenleg 18.630 pontnál van. Itt már a vételi pontokat érdemes keresni. A DAX tegnap új mélypontra esett, ráadásul a 100 napos mozgóátlag alatt zárt a kurzus (7.950 pont). A 7.873-7.893 pont közötti rés jelentheti a következő megállót a német index esetében. A mai napon azonban nem várható, hogy az indexek elérik az említett szinteket, mert az elmúlt napok zuhanása után pozitív korrekcióra számítunk.
USA
Meglehetősen rossz hangulatban zajlott a tegnapi kereskedés, a tengerentúli börzék 2% feletti eséssel zárták a kereskedést (Dow -2,34%, Nasdaq -2,27%, S&P500 -2,51%). Az összes Dow komponens mínuszban zárta a kereskedést. A leggyengébben a Walt Disney (-3,8%) szerepelt, de az Intel (-3,4%) és a Coca Cola (-3,2%) is a leggyengébbek közé tartozott. A friss munkanélküli segély kérelmek száma 18 ezerrel 354 ezerre emelkedett múlt héten, ami rosszabb az elemzők várakozásánál (340 ezer).
A használt lakásértékesítési adat jobb lett az elemzők által vártnál, 2009 novembere óta nem látott mennyiségű lakást értékesítettek az előző hónapban. Az áprilisi 4,97 millió darab után májusban 4,2%-kal 5,18 millióra emelkedett az eladott lakások száma, miközben az elemzők 5 millióra számítottak.
A Philadelphiai Fed index a májusi -5,2 pontról 12,5 pontra emelkedett júniusban, miközben az elemzők -2 pontot vártak. A 30 éves amerikai állampapírok hozama 3,5%-ra emelkedett, amire 2011 szeptemberében volt utoljára példa. A 10 éves kötvények hozama is közel két éves csúcsra, 2,4%-ra emelkedett.
Tegnap az Oracle publikálta negyedéves számait. A bevétel a várt 11,1 milliárd dollártól némileg elmaradva 10,96 milliárd dollár volt. A részvényenkénti eredmény valamelyest jobb lett a várakozásoknál, 74 cent helyett 80 cent, bár itt az egyszeri tételeknek is komoly szerepe volt. Zárás után 7%-ot esett az árfolyam. Ma nem lesznek fontos makrogazdasági adatok.
Európa
Komoly mínuszokat láthattunk a nyugat-európai börzéken is (FTSE100 -2,97%, DAX -3,28%, CAC40 -3,66%). Az eurózóna előzetes júniusi feldolgozóipari beszerzési menedzser indexe a májusi 48,3 pontról 48,7 pontra ugrott májusban, ez pedig megfelelt az elemzők várakozásának. A szolgáltatóipari beszerzési menedzser index 48,6 pontra emelkedett a várt 47,5 pont helyett.
Olaj, arany
A tegnapelőtti Bernanke beszéd tovább lökte a mélybe az arany és a WTI kőolaj árát. Az arany ma reggel 1.299 dolláron állt, ami mintegy 5%-os zuhanást jelent, míg a WTI 95,66 dollár volt ma reggel. A tegnapi zuhanást követően egyébként ma reggel már korrekció volt megfigyelhető, ugyanakkor nagyon hektikus a kereskedés.
Devizák
A szerdai Bernanke beszéd után a forint folytatta a gyengülését az euróval szemben. A hét elején még 290 forint környékén mozgó EUR/HUF devizapár tegnap már a lélektanilag is fontos 300-as szintet is átlépte, de a reggeli órákban sikerült 299,6-ig visszaerősödnie. Mostanában megnőtt a volatilitás a forint piacán, ezért napok alatt elmehet 305 fölé az árfolyam, ha folytatódik a gyengülési hullám, de a 290-es szintet is visszatesztelheti a devizapár, ha ismét forinterősödés indul.
A Fed ülést követő sajtótájékoztatón elhangzottak a dollár árfolyamát sem hagyták érintetlenül, a hetek óta tartó hegymenet után erősödés indult az euróval szemben. A reggeli órákban 1,33 környékén mozgó árfolyam leszúrt a 20 napos mozgóátlagig (1,318), ahonnan 1,325-ig korrigált vissza.
Távol-Kelet
Az ázsiai piacok vegyesen teljesítettek, a japán börze emelkedett ki pozitív teljesítményével a hajnali kereskedésben (Nasdaq -2,27%, S&P500 -2,51%, Dow -2,34%).
A japán börze a jen további gyengülésének köszönhetően emelkedett, a kínai piacokat pedig a HSBC statisztikái, miszerint a kínai gazdaság tovább lassulhat, küldték lejtőre.
Határidős piacok
Vegyes képet mutattak a határidős indexek ma reggel.